a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Niedziela, 22 kwietnia 2018
Imieniny: Leona, Kai, Heliodora

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Zbyt krótki sen zwiększa podatność na infekcje

2015-02-07
Zbyt krótki sen zwiększa podatność na infekcje

Naukowcy zwracają uwagę na to, że niedobór snu doprowadza do spadku wydolności układu immunologicznego. U osób, które śpią zbyt krótko, obserwuje się niższe stężenia limfocytów T, które są odpowiedzialne za walkę z zakażeniem oraz wyższe stężenie białek stymulujących procesy zapalne. Odpowiednia długość i jakość snu może przyspieszyć regenerację u osób zmagających się z przeziębieniem lub grypą.

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym "European Journal of Physiology" długotrwały niedobór snu doprowadza do zaburzenia czynności układu odpornościowego. - Pierwsza reakcją na niedostatek snu jest spadek wydolności układu immunologicznego, w tym spadek liczby leukocytów, których funkcją jest walka z infekcjami. Dlatego tak istotne przy wszelkiego rodzaju zakażeniach jest to, by zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość dobrego snu - mówi agencji informacyjna Newseria Lifestyle Katarzyna Pęcherska, kierownik ds. komunikacji produktu z firmy Vicks.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że zbyt krótki sen może doprowadzić do obniżenia liczby limfocytów T, które są odpowiedzialne m.in. za niszczenie obcych komórek, oraz podwyższenia stężenia cytokin prozapalnych. Z tego względu odpowiednia długość i jakość snu jest szczególnie istotna u osób zmagających się z przeziębieniem lub grypą. Objawy towarzyszące zakażeniom dróg oddechowych często zakłócają jednak prawidłowy sen, przez co mogą opóźniać regenerację organizmu. - W światowym badaniu dotyczącym przeziębienia i grypy respondenci aż w 50% mówią o tym, że objawy tych chorób przeszkadzają im w odpoczynku. Dla 70% to właśnie zatkany nos i kaszel są objawami, które powodują, że budzą się oni średnio nawet trzy razy w ciągu nocy - tłumaczy Katarzyna Pęcherska.

Nocne problemy oddechowe towarzyszące przeziębieniom można złagodzić za pomocą maści z olejkami eterycznymi, takimi jak olejek terpentynowy, eukaliptusowy, mentolowy czy kamforowy. - Nanosimy je na klatkę piersiową lub górną część pleców. Dzięki temperaturze ciała olejki eteryczne zawarte w preparacie parują, unoszą się w przez całą noc, co ułatwia spokojny sen - radzi Pęcherska. Tego typu preparaty mogą być stosowane u dzieci, które skończyły 5 lat.

Newseria Lifestyle

Fot. diego_monserrat, pixabay.com

Tagi: infekcje, jak się zdrowo wyspać, sen, zdrowie

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter