a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Wtorek, 25 września 2018
Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Z cukrzycą na wakacjach

2017-05-11
Z cukrzycą na wakacjach

Wakacje to najprzyjemniejszy okres w roku. Chętnie wybieramy się w nowe miejsca w kraju i za granicą - zwiedzać, odpoczywać, uprawiać sporty, spędzić miło czas z rodziną, znajomymi. Czy osoba chora na cukrzycę musi rezygnować z tych przyjemności? Na szczęście nie! Przy zachowaniu pewnych środków ostrożności i stosowaniu się do zaleceń lekarza świat stanie otworem również dla cukrzyka.

 

Przed wyjazdem

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, porozmawiaj ze swoim lekarzem. On najlepiej potrafi ocenić twój stan zdrowia i doradzić, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu miejsca na spędzenie urlopu. W razie potrzeby wystawi również zaświadczenie informujące o chorobie. Jeśli planujesz wyjazd za granicę, upewnij się, że zaświadczenie o chorobie masz również w języku angielskim.

 

Po takiej konsultacji możesz już szukać wymarzonego miejsca i zacząć przygotowywać się do wyjazdu. Na pewno warto sprawdzić, gdzie w miejscu docelowym są gabinety lekarskie, a jeśli zdecydujesz się na wyjazd za granicę, upewnij się, gdzie możesz znaleźć lekarzy mówiących po angielsku. Oczywiście nieocenioną pomocą będzie Internet, ale jeśli wyjazd jest organizowany przez biuro podróży, możesz poprosić ich o sprawdzenie tych informacji przez rezydenta, który jest na miejscu.

 

Zabierz ze sobą przyjmowane na co dzień leki (najlepiej przechowuj je w dwóch różnych bagażach), dwa glukometry, a jeśli nie masz takiej możliwości, to zabierz przynajmniej zapasowe baterie. Oczywiście odpowiedni zapas pasków i lancetów jest również niezbędny.

 

Do bagażu podręcznego włóż zaświadczenie od lekarza i inne niezbędne dokumenty, możesz także zaopatrzyć się w bransoletkę z informacją, że chorujesz na cukrzycę - najlepiej po polsku i angielsku. Przed wyjazdem za granicę warto również poszerzyć swoje słownictwo w lokalnym języku - „dzień dobry" i „dziękuję" są zawsze mile widziane, „mam cukrzycę", „wezwijcie lekarza" może uratować życie.

 

Jak bezpieczne dojechać na urlop?

Jeżeli planujesz wyprawę samochodem, zaplanuj dość częste przerwy i unikaj podróżowania nocą. Zadbaj o wygodne, przewiewne obuwie, warto też mieć na wierzchu drugą parę na zmianę. Wybierz skarpety z naturalnych włókien. Możesz również rozważyć zainstalowanie tempomatu - w długiej podróży to rozwiązanie z pewnością zwiększy komfort prowadzenia samochodu.

W samolocie zasady dotyczące obuwia i skarpet nie zmieniają się. Przy długim locie należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, jeśli zmieniasz strefy czasowe, nie przestawiaj zegarka. To ułatwi Ci przyjmowanie leków w czasie podróży o wyznaczonych porach.

 Sprawdzaj częściej niż zwykle poziom glikemii.  Jeśli w samolocie są serwowane posiłki, możesz kilka dni wcześniej zgłosić liniom lotniczym, że prosisz o posiłek dla diabetyka. Jeżeli lecisz tanimi liniami, najlepiej zabierz ze sobą do bagażu podręcznego odpowiednie przekąski (tabletki glukozowe, cukierki do zwalczania objawów hipoglikemii).  Pij dużo płynów - co prawda woda mineralna na lotniskach jest dość droga, ale na pewno będą to dobrze wydane pieniądze. Jeżeli podróżujesz samotnie, poinformuj kogoś z obsługi, że chorujesz na cukrzycę.

 

Po przybyciu na miejsce

Jeżeli zmieniłaś strefy czasowe, to po przylocie przede wszystkim przestaw się na czas lokalny. Przez pierwsze dwa, trzy dni kontroluj poziom cukru we krwi częściej niż zwykle.

 

Na urlopie zmieniamy zazwyczaj sposób odżywiania - bo zostajemy dłużej na plaży, jedziemy na wycieczkę, chcemy spróbować różnych lokalnych przysmaków, kuszą nas pyszne lody czy po prostu jesteśmy w hotelu z All Inclusive. Jeśli zastosujesz się do kilku zasad, twój wyjazd będzie udany również od strony kulinarnej. Przede wszystkim musisz częściej badać glikemię, a przy wyborze dań w restauracji zamawiaj te gotowane, grillowane lub pieczone. Przed wyjazdem do krajów naprawdę egzotycznych warto sprawdzić, jakie potrawy dominują w danym regionie i spróbować przeliczyć wymienniki węglowodanowe jeszcze przed podróżą.

 

Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu - w gorącym klimacie pamiętaj o piciu 2 - 3 litrów płynów dziennie. Zasadą niezmienną, niezależną od stanu zdrowia, jest wybieranie wyłącznie płynów butelkowanych i unikanie napojów z kostkami lodu.

 

Jeśli twój urlop nie będzie polegał wyłącznie na leżeniu pod gruszą czy palmą, pamiętaj, że wysiłek fizyczny powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi, musisz więc odpowiednio dostosować swoją dietę (najlepiej porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem). Badaj poziom glikemii przed i po każdym większym wysiłku fizycznym. Zadbaj również o stopy - latem łatwiej o otarcia czy skaleczenia, staraj się nie chodzić boso, a jeśli przydarzy ci się uszkodzenie skóry, skontaktuj się z lekarzem.

 

Przede wszystkim baw się, odpoczywaj, wykorzystaj ten wolny czas najlepiej, jak potrafisz.

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter