a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Wtorek, 25 września 2018
Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Wiosna niełaskawa dla chorych na POChP

2018-04-23
Wiosna niełaskawa dla chorych na POChP

Wiosna w pełni, piękna pogoda i dużo słońca - istny raj, ale niestety nie dla każdego. Zmiany temperatury z ciepłej na zimną są bardzo istotnym elementem, które pogarszają jakość funkcjonowania chorych na POChP. Pacjenci mogą czuć się gorzej, gdy dochodzi do gwałtownych zmian pogody. W takich warunkach atmosferycznych wzrasta ryzyko zakażenia, a w niektórych przypadkach ryzyko zgonu. Prof. Adam Antczak podpowiada, co mogą zrobić chorzy na POChP, aby czuć się lepiej wiosną.

Pierwszą dolegliwością, którą chory na POChP odczuwa wówczas gdy zmienia się otoczenie lub dochodzi do obniżenia temperatury powietrza jest duszność. W takich warunkach może nasilać się kaszel, zwiększyć się odpluwanie wydzieliny. Te czynniki wpływają na gorszą tolerancją wysiłku. Chorzy mają poczucie zmęczenia i braku powietrza.

Wiosna to również ciężki okres dla alergików, ponieważ do szczytu ekspozycji na alergeny dochodzi wówczas, gdy kwitną drzewa i inne rośliny.

„Sezonowość w zakresie alergenów, aż tak wielkiego znaczenia nie ma, chyba, że mamy do czynienia z pacjentami, którzy chorowali na astmę, palili papierosy i przyjęli fenotyp POChP. Jednym z  najbardziej uczulających drzew jest brzoza. W przypadku alergii ocznej, nosowej, a także astmy ma duże znaczenie. W POChP mniejsze, ale jeśli pacjent chorował na astmę dolegliwości mogą się nasilać" - komentuje prof. Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

Podczas gwałtownych zmian temperatur, ekspert radzi, aby zostać w domu i nie eksponować się na miejsca gdzie jest dużo ludzi. Warto również, aby chorzy zostali w domu podczas wietrznej pogody lub kiedy zmienia się temperatura na niższą.

Wiosna to również czas zwiększonej aktywności fizycznej. Słoneczna pogoda sprzyja spacerom, jeździe na rolkach czy rowerze.

„Chorzy na POChP nie muszą, a nawet nie powinni rezygnować z aktywności. W POChP wysiłek fizyczny, regularne ćwiczenia, 3 razy w tygodniu, np.: rower, chodzenie, nordic walking, to są wszystko elementy, które pomogą pacjentowi lepiej funkcjonować" - mówi prof. Adam Antczak.

źródło: newsrm.tv

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter