a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Sobota, 26 maja 2018
Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Wiosenny alarm dla rodziców małych alergików

2015-04-13
Wiosenny alarm dla rodziców małych alergików

Ten temat ożywa zwłaszcza na początku wiosny, kiedy zaczynają pylić rośliny. W gruncie rzeczy jest to jednak zagadnienie całoroczne, o czym najlepiej wiedzą rodzice małych alergików. Mowa o różnego rodzaju uczuleniach, czyli wrodzonych predyspozycjach do reakcji alergicznych na kontakt z różnymi substancjami. Mówiąc krótko - o alergiach.

Alergie wziewne - bo to właśnie o nich zaczyna być wiosną głośno - bywają mniej i bardziej dotkliwe. Dzieci w pewnym wieku mogą z nich po prostu wyrastać. Jednak lekceważone mogą prowadzić do powikłań, takich jak astma. Warto więc wiedzieć, co robić, żeby nie dopuścić do poważnych konsekwencji.

Co uczula?

Pyłki drzew, chwastów i traw to tylko jedna grupa popularnych alergenów. Zaczynają być szczególnie uciążliwe w okresie wiosennym. - Jako pierwsze, już na przełomie lutego i marca, zaczynają pylić leszczyna i olsza. W dalszej kolejności, na przełomie marca i kwietnia, brzoza i topola. W kwietniu i maju są to dąb i trawy - mówi dr Beata Adamczyk, alergolog z Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel w Warszawie. - Pamiętajmy jednak, że chociaż pyłki roślin to silne alergeny, dzieci również mają uczulenie na znajdujące się w kurzu roztocza. Mogą być także uczulone na sierść czy mocz domowych zwierząt oraz pleśnie - dodaje.

Dlaczego nasz maluch, czyli o przyczynach alergii

Najczęściej skłonność do alergii ma podłoże genetyczne. Dla większości osób substancje uczulające są niegroźne. Inaczej jest w przypadku alergików - ich układ odpornościowy reaguje nadmiernie na obecność alergenów, wywołując niepożądane objawy. - Skłonność tę zazwyczaj się dziedziczy, aczkolwiek nie ma pewności, że dziecko alergików też będzie alergikiem. Zdarzają się także alergie u dzieci całkiem zdrowych rodziców - wyjaśnia dr Beata Adamczyk.

Czy moje dziecko jest alergikiem albo na tropie objawów

Współczesna medycyna oferuje metody, dzięki którym możemy sprawdzić, czy nasze dziecko ma alergię. - Warto przeprowadzić specjalne badania krwi, które określą poziom IgE. Jest to immunoglobulina biorąca udział w reakcji alergicznej. Jeśli poziom ten będzie podwyższony, oznacza to, że maluch będzie miał skłonność do alergii. Niestety, nawet jeśli badania wykażą IgE w normie, dziecko i tak może wykazywać reakcje alergiczne na niektóre substancje. Wtedy zalecane jest przeprowadzenie testów alergicznych skórnych lub z krwi, a w przypadku podejrzeń o uczulenie na pokarmy - również testów prowokacji i eliminacji - tłumaczy ekspert Medintel.

Bardzo często istnienie alergii wziewnej stwierdzamy na podstawie objawów. Zaniepokoić powinny nas nawracające pieczenie oczu, zatkany nos, katar, kichanie, ucisk w gardle, uporczywe problemy z oddychaniem.

Jak temu zaradzić?

Rodzice alergika powinni zachować szczególną ostrożność, gdyż podstawową profilaktyką w przypadku tego schorzenia jest unikanie kontaktu z alergenem. - Statystycznie rzecz ujmując, ryzyko borykania się z alergiami w znacznym stopniu obniża karmienie piersią. Pamiętajmy też o takich podstawach, jak unikanie wilgotnych, zagrzybionych miejsc, które mogą nasilić objawy u dziecka. Rodzice nie powinni też palić przy dziecku papierosów, a także stosować intensywnie aromatyzowanych kosmetyków czy detergentów - radzi alergolog.

Jeśli nasze dziecko jest uczulone na pyłki roślin, w sezonie wiosennym po powrocie ze szkoły powinno zmienić ubranie. Dobrą opcją jest też wyjazd w tym okresie w rejony, gdzie powietrze jest czyste i wolne od alergenów, np. w góry lub nad morze. Rodzice dzieci uczulonych na roztocza powinni unikać takich elementów wystroju wnętrz, jak dywany, firany i zasłony.

Z ostrożnością należy korzystać natomiast z takich rozwiązań jak nawilżacze powietrza - mogą się przyczynić do rozwoju grzybów. Wreszcie - zwierzęta domowe. Idealne dla alergika są takie, które nie mają sierści, np. rybki albo żółw. Jeśli jednak już mamy kota albo psa, pilnujmy, żeby nie wchodził do pokoju dziecka. Pamiętajmy też o regularnym odkurzaniu, ścieraniu kurzu i zmianie pościeli. - W przypadku, kiedy mamy do czynienia z ostrymi atakami alergicznymi, stan zdrowia dziecka powinien być stale monitorowany przez alergologa, który podejmie decyzję o sposobie leczenia - dodaje specjalista Medintel.

Informacja prasowa

Tagi: alergeny, alergia, leczenie, objawy, testy alergiczne

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter