a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Poniedziałek, 30 listopada 2015
Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Skręcone własnoręcznie papierosy mniej uszkadzają płuca?

2011-07-14
Skręcone własnoręcznie papierosy mniej uszkadzają płuca?

To, że papierosy szkodzą naszemu zdrowiu, wiemy nie od dziś. Uszkadzają płuca, mogą powodować choroby układu krążenia, układu oddechowego, wszelkiej maści nowotwory. My palacze doskonale o tym wiemy, wszak przy każdym dobyciu papierosa z paczki informacja o zagrożeniach spowodowanych paleniem, mruga do nas z nadrukowanego na opakowaniu baneru. Jednak nawet znając wszelkie konsekwencje palenia, jak można odmówić sobie codziennego dymka przy śniadaniu, czy bucha w stresowej sytuacji, albo fajki podczas weekendowej imprezy?

Zakładając, że brak nam silnej woli lub ochoty na pozbycie się wstrętnego nałogu, możemy jednak uczynić malutki kroczek w stronę ratowania naszego spalonego zdrowia. Przeciętny papieros (ani superlight, ani bardzo mocny) zawiera w sobie ok. 0.7mg nikotyny i 8mg substancji smolistych oraz taką samą ilość tlenku węgla. To właśnie te dwie ostatnie substancje najbardziej wpływają na nasze zdrowie. Nikotyna jako neurotoksyna podczas palenia dochodzi do mózgu po 7 sekundach od zaciągnięcia się, stymulując wytwarzanie dopaminy. Substancja ta jest czynnikiem  silnie uzależniającym, chociaż do organizmu przyswajana jest w małej ilości ze względu na fakt, że większość obecnego w papierosach składnika ulega spaleniu. Na to my palacze nie jesteśmy w stanie nic poradzić. Ale można zminimalizować przyswajanie do organizmu substancji smolistych oraz tlenku węgla.

W zwykłym, dostępnym w wielu punktach, suchym tytoniu, używanym do skręcania papierosów, występuje podobna zawartość nikotyny, czasami nieco większa (w zależności od rodzaju), ale przeszło dwukrotnie mniejsza zawartość niepożądanych, rakotwórczych czynników takich jak przywołane wcześniej substancje smoliste.

Cenowo klaruje się to z korzyścią dla palących. Koszt nabycia suchego tytoniu lekko różni się od wartości cenowej paczki papierosów, bo kosztuje około 15-20 złotych. Do skręcenia własnego papierosa potrzebne są również bibułki oraz filtr. Całość nie przekracza sumy 30zł. Taki osprzęt jednorazowo pozwoli nam własnoręcznie wyprodukować z paczki tytoniu (40g) około 100 papierosów (równowartość 5 kupnych paczek). Jest to spory krok w stronę ratowania zdrowia, gdyż zawarta w takim tytoniu ilość substancji smolistych nie odpowiada nawet połowie tych znajdujących się w klasycznym, kupnym papierosie.  

Własnoręcznie kręcone papierosy są krokiem do odciążenia płuc jak i do podratowania spalającego się coraz szybciej budżetu. Wymaga to jednak fatygi - stworzenie jednej, własnej fajki trwa do 3 minut, czyli tyle samo co zakup pełnej, gotowej paczki papierosów.

Marta Matusiak
Foto: flickr.com/by mark sebastian

Tagi: choroby płuc, palenie, papieros, papierosy, rak płuc

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Komentarze
DAMIAN2014-05-21, 11:13

Mi lekarz powiedział, że te papierosy są nawet bardziej szkodliwe niż te kupywane w sklepie


chojraak2013-10-21, 23:50

Dobrze wiedzieć, ze moje skrecania ma jakiś większy sens oprócz oszczędności i lepszego smaku. Ale 3 minuty na skęcenie to chyba lekka przesada:) Z wyjęciem wszystkiego z kieszeni, skróceniem i schowaniem trwa to pewnie koło 30-45 sekund. Zatem nie jest to takie straszne:)


Łukasz2013-04-05, 20:42

palę ostatnio takie papieroski robione ręcznie i przyznaję że są dużo lżejsze dla płuc, nie czuję już duszności jak po grubych fajach. Zwykłe papierosy chyba są czymś tuningowane ostatnio-czuć ciężar spalanego "dymu"


Michał2011-07-14, 10:40

Czyli najmniej szkodliwe papierosy to te zrobione przez nas samych? Kto by pomyślał, przecież i to tytoń i to tytoń, ale jak widać najbardziej szkodliwe papierosy są dostępne po prostu w sklepach!


Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter