a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Czwartek, 24 maja 2018
Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Rodzinne problemy sprzyjają otyłości dzieci i młodzieży

2015-04-19
Rodzinne problemy sprzyjają otyłości dzieci i młodzieży

Nie tylko odpowiednia dieta i jakość snu, ale także atmosfera panująca w rodzinie może mieć wpływ na nadmierną wagę dorastających dzieci.

Naukowcy z University of Houston Department of Health and Human Performance i Texas Obesity Research Center wzięli pod uwagę trzy stresogenne czynniki - rozpad rodziny, problemy finansowe i zły stan zdrowia matki i przeanalizowali, w jakim stopniu wiążą się one z nadmierną wagą dzieci i młodzieży. Badania wykazały, że związek ten rzeczywiście zachodzi, chociaż odmienne czynniki wpływają na chłopców i dziewczęta. - Ciągłe doświadczanie problemów rodzinnych, zwłaszcza rozpadu rodziny i problemów finansowych, w okresie dzieciństwa było powiązane z nadwagą i otyłością dziewcząt do 18 roku życia - mówi dr Daphne Hernandez. Badaczka dodaje, że trzeci z analizowanych czynników - zły stan zdrowia matki - był z kolei związany z nadwagą i otyłością chłopców do 18 roku życia. - Generalnie, badania sugerują, że młode kobiety i mężczyźni odmiennie reagują na stres. To badanie poszerza naszą wiedzę na temat stresu i nadwagi, koncentrując się na rozłożonym w czasie wpływie środowiska rodzinnego - dodaje Hernandez.

Dlaczego dzieci i młodzież doświadczające problemów w domu są bardziej narażone na dodatkowe kilogramy? Odpowiedź na to pytanie może być związana z wynikami badań Kayli Ten Eycke z University of Victoria. Badaczka wykazała, że stres powoduje biologiczne oraz psychologiczne zmiany, które wpływają na preferowane i spożywane jedzenie. Zdaniem Eycke, "chwytamy za niezdrowe, ale smaczne jedzenie kiedy coś nas martwi". Z eksperymentu przeprowadzonego przez dr Michaela Machta na grupie kobiet wynika, że emocje, takie jak strach, złość i napięcie podnoszą motywację do jedzenia i wzmagają uczucie głodu. Z kolei badania dr Reginy Sims z Howard University sugerują, że odczuwany stres aż trzykrotnie może zwiększyć prawdopodobieństwo spożycia zbyt obfitego posiłku.

David Wolfe, ekspert w zakresie zdrowego żywienia i autor książki "Superżywność. Jedzenie i medycyna przyszłości", zwraca uwagę na to, że istnieją naturalne produkty wpływające pozytywnie na nastrój i kojące nerwy. Wolfe poleca picia rumianku i zachęca do jedzenia surowych ziaren kakaowca: "kakao jest bogate w tryptaminę o nazwie serotonina. Należy ona do głównych neuroprzekaźników zarówno u ludzi, jak i niemal wszystkich pozostałych istot żyjących. Pod względem chemicznym, serotonina przypomina tryptofan, melatoninę i dimetylotryptaminę DMT. Serotonina pomaga nam bronić się przed stresem. Jeśli jej poziom w naszym organizmie jest wysoki, to świat może nam walić się na głowę, a my wciąż czujemy się świetnie. Natomiast jeśli jej poziom jest zbyt niski, to niezależnie od naszej rzeczywistej sytuacji, czujemy się źle".

Naukowcy, mając na uwadze wpływ pożywienia na nastrój, przestrzegają również przed spożywaniem obciążającego układ pokarmowy czerwonego mięsa i tłustych potraw, piciem mocnej kawy, herbaty oraz alkoholu, a także spożywaniem wywołujących skoki poziomu glukozy we krwi słodyczy.

Informacja prasowa

Tagi: dzieci, otyłość, problemy rodzinne

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter