a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Środa, 26 września 2018
Imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Operacja zaćmy – prywatnie czy w ramach NFZ?

2016-11-22
Operacja zaćmy – prywatnie czy w ramach NFZ?

Problemy ze wzrokiem dotykają wielu starszych ludzi. Nie zawsze jednak mają ten sam charakter. Specyficzną chorobą narządu wzroku jest zaćma, która polega na mętnieniu naturalnej soczewki oka. Jeśli zdiagnozowano ją u któregoś z członków Twojej rodziny, zapewne wiesz, czym się objawia. Pogorszona ostrość widzenia w dali, nieznośny ból oczu w słoneczne dni, a w późniejszych stadiach - niemal całkowita utrata wzroku. Na szczęście kataraktę można szybko i skutecznie wyleczyć. Rozwiązaniem jest operacja zaćmy.

 

Na czym polega operacja zaćmy?

Medycyna nie znalazła jak do tej pory farmakologicznego sposobu na cofnięcie czy odwrócenie procesu mętnienia soczewki. Oznacza to, że zaćmy nie da się wyleczyć za pomocą leków. By odzyskać sprawność organu wzroku, konieczna jest operacja zaćmy.

Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób na samą myśl operacji drży z przerażenia. W tym przypadku wszelkie obawy są jednak nieuzasadnione. Operacja zaćmy jest zupełnie bezbolesna - przed przystąpieniem do działań zasadniczych pacjentowi zapuszcza się specjalne krople znieczulające, a także podaje leki uspokajające. Cały zabieg zajmuje mniej niż pół godziny. Jak przebiega?

Na początku chirurg dokonuje niewielkiego (przy stosowanej w klinikach prywatnych metodzie fakoemulsyfikacji - ok. 3 mm) nacięcia na rogówce. W ten sposób ma dostęp do torebki, w której znajduje się zmętniała soczewka oka. Wyjmuje ją, a następnie w jej miejsce aplikuje nową, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Potem zakłada opatrunek i... gotowe.

NFZ a klinika prywatna - różnice

W przypadku zabiegu refundowanego przez NFZ konieczna jest 1-dniowa hospitalizacja pacjenta. Takiego wymogu nie mają prywatne kliniki okulistyczne - pacjent może wyjść do domu już ok. 1,5 godziny po operacji. Czym jeszcze różnią się te dwa tryby leczenia zaćmy?

Jeśli zdecydujemy się na zabieg w ramach NFZ, będzie on oczywiście bezpłatny. Jego największą wadą jest czas oczekiwania - w kolejce do operacji zaćmy jest dzisiaj w całej Polsce ok. 540 tysięcy pacjentów. Można się więc domyślić, że czeka się bardzo długo: średnio to ok. 18 miesięcy, w niektórych rejonach nawet dłużej.

Operacja zaćmy w prywatnej klinice wiąże się z kosztami - od 3 do 10 tysięcy złotych (można je rozłożyć na dogodne raty). Skąd taka rozpiętość cenowa? Przede wszystkim zależy to od wybranej przez chorego soczewki wewnątrzgałkowej. W trybie prywatnym istnieje bowiem możliwość wszczepienia implantu, który nie tylko rozwiąże problem z zaćmą, ale też pomoże na zawsze pozbyć się wad wzroku - astygmatyzmu czy krótkowzroczność. To duża zaleta. Co ważniejsze, w klinice prywatnej na zabieg czeka się maksymalnie 3 tygodnie. W przypadku choroby, która ciągle postępuje, szybka reakcja okazuje się bardzo ważna.

 Materiał zewnętrzny


 

Tagi: NFZ, operacja, zaćma

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter