a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Czwartek, 21 czerwca 2018
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Krótkowzroczność można leczyć niechirurgicznie dzięki specjalnym soczewkom ortokorekcyjnym

2015-07-16
Krótkowzroczność można leczyć niechirurgicznie dzięki specjalnym soczewkom ortokorekcyjnym

Okuliści tłumaczą, że zakładane na noc ortokorekcyjne soczewki, które są dostosowane kształtem do indywidualnego rozmiaru gałki ocznej, spłaszczają powierzchnię rogówki i dzięki temu w dzień krótkowidz dużo lepiej widzi. Efekt ich działania jest uzależniony od parametrów oka i stopnia rozwoju wady. Polecane są już dzieciom powyżej 10 roku życia, które wkraczają w etap dojrzewania, bo wtedy najczęściej rozwija się krótkowzroczność.

- Ortokorekcja jest niechirurgiczną metodą korygowania krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu. W przypadku krótkowzroczności to jest to tak mniej więcej do minus 5,5 dioptrii. Z kolei astygmatyzm nie może być większy niż 1,5 dioptrii - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Ortokorekcja polega na zakładaniu na noc twardych soczewek, które powodują czasowe zmiany w kształcie rogówki. To przekłada się na jakość widzenia w dzień.

- W trakcie snu taka soczewka powoduje spłaszczenie przedniej części rogówki. Wówczas nabłonek rogówki rozchodzi się po obwodzie i dzięki temu w trakcie dnia widzimy lepiej i nie potrzebujemy już ani okularów, ani zwykłych, miękkich soczewek kontaktowych. W przypadku astygmatyzmu ta soczewka powoduje wyrównanie całej części obwodowej oka, dzięki czemu ma ono idealny kształt, promienie załamują się na siatkówce, a nie poza nią i mamy wtedy ostry obraz - tłumaczy Magdalena Bińczak.

Z soczewek ortokorekcyjnych mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci już mniej więcej od 10 roku życia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dlatego że pozwala nie tylko uwolnić się od zwykłych okularów, lecz także hamuje bądź spowalnia postęp krótkowzroczności. Ta wada najczęściej rozwija się w okresie dojrzewania. Zwykle jest skutkiem wydłużenia osi gałki ocznej lub nadmiernego uwypuklenia rogówki. Dlatego krótkowidz dobrze widzi z bliska, a ma kłopot z widzeniem na odległość.

- Jest to jedyna metoda spowolnienia progresji krótkowzroczności. W przypadku soczewki ortokorekcyjnej przepuszczalność dla tlenu jest dużo większa niż w przypadku soczewek miękkich, dlatego że jest ona mniejsza, ma dużo mniejszą średnicę, a poza tym jest wykonana z materiału, który ma w sobie duże pory - podkreśla Magdalena Bińczak.

Efekt działanie soczewek ortokorekcyjnych uzależniony jest od wady wzorku i parametrów oka.

- Najbardziej interesuje nas grubość rogówki, czyli dla każdego pacjenta jest to indywidualna sprawa. U jednych efekt widoczny jest np. już po trzech nocach spania i utrzymuje się do kilkunastu godzin, natomiast mniej więcej po pół roku pacjent może spać nawet co drugą noc, bo ten efekt utrzymuje się nawet 40 godzin. A jeżeli pacjent będzie miał wadę około minus 5, to na ten efekt trzeba będzie trochę dłużej poczekać - wyjaśnia Magdalena Bińczak.

Skuteczność metody zależy od systematycznego zakładania soczewek i podatności rogówki. Zmiany kształtu rogówki są odwracalne. Gdy soczewki nie będą zakładane, po kilkunastu dniach wróci do poprzedniego stanu. W soczewkach powinno się spać przynajmniej 6-8 godzin.

- Musimy przespać określoną część nocy, żeby ta soczewka prawidłowo odkształciła tę rogówkę. Rogówka też w pewien sposób zapamiętuje kształt, jaki ma utrzymać. Dlatego czas spania jest dosyć ważny. Nie możemy powiedzieć o tym, że śpiąc np. godzinę czy dwie, możemy liczyć na to, że efekty będą się utrzymywały cały dzień - podkreśla Magdalena Bińczak.

Koszt ortosoczewek to 1,6-2 tys. zł za parę w zależności od producenta. Wystarczają minimum na rok, maksymalnie na 2 lata.

Newseria Lifestyle

Fot.Newseria

Tagi: astygmatyzm, krótkowzroczność, metodą korygowania krótkowzroczności, ortokorekcja, soczewki ortokorekcyjne, spłaszczanie rogówki, wada wzroku

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter