a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Czwartek, 24 maja 2018
Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Kapusta – królowa polskich warzyw

2015-03-26
Kapusta – królowa polskich warzyw

Kapusta jest jednym z najpopularniejszych warzyw. W Polsce pojawiła się już w XIV w. za sprawą kuchni niemieckiej. Polacy chętnie wykorzystują ją w postaci kiszonej - bigos, kapuśniaczek czy farsz do pierogów i uszek to tylko niektóre dania królujące na polskich stołach.

1. Słowo "kapusta" wywodzi się z łacińskiego "caputium", czyli główka.

2. Wyróżniamy wiele odmian kapusty, m.in. włoską, czerwoną, pekińską, brukselkę oraz białą (cukrową), z której wytwarza się kapustę kiszoną.

3. Czym różni się kapusta kiszona od kwaszonej? Ta pierwsza powstaje w wyniku dwutygodniowej fermentacji mlekowej, posiada charakterystyczną żółtą barwę oraz bardzo kwaśny smak. Natomiast kapusta kwaszona ma biały kolor i lekko kwaśny smak będący efektem doprawiania jej octem i cukrem.

4. Kapusta kiszona ma więcej witaminy C niż surowa, gdyż podczas fermentacji bakterie wytwarzają dodatkowy kwas askorbinowy. Kwas mlekowy oczyszcza przewód pokarmowy z bakterii gnilnych oraz stwarza idealne warunki do rozmnażania dobroczynnych bakterii jelitowych. Kapusta kiszona jest także cennym źródłem wapnia i potasu.

5. Z dobroczynnych właściwości kapusty już w XVII w. korzystały załogi statków, które nie miały dostępu do świeżych warzyw. Kiszona kapusta chroniła marynarzy przed różnymi chorobami, jej spożywanie zapobiegało szkorbutowi, odmrożeniom, wzmacniało także system odpornościowy. Natomiast okłady z soku stosowano na bóle reumatyczne i owrzodzenia.

6. Kapuścianą Stolicą Polski jest Charsznica (położona w woj. małopolskim), gdzie co roku odbywają się Charsznickie Dni Kapusty. Tak jak każde dożynki mają swoich starostów, tak nad przebiegiem charsznickiego święta czuwa Kapuściana Para Królewska. "Władcy" wybierani są co roku, honoru dostępują wyróżniający się plantatorzy kapusty - liderzy produkcji.

Z Kapuścianej Stolicy Polski pochodzi najbardziej znana kapusta kiszona w Polsce. Charsznicka kapusta jest produkowana z białej kapusty głowiastej, a w procesie jej kiszenia wykorzystywana jest jedynie sól, przez co proces fermentacji zachodzi samoczynnie i naturalnie.

7. Charakterystyczny zapach gotowanej kapusty (warzywo "zawdzięcza" go związkom siarki) można zneutralizować, dodając do wody skórkę chleba lub orzech włoski.

8. Za sprawą produktów, które często towarzyszą kapuście kiszonej (takich jak golonko, boczek, kiełbasa) jest ona mylnie zaliczana do potraw ciężkostrawnych. Tymczasem 100 kapusty kiszonej zawiera około 20 kcal. Zatem nawet osoby z nadwyrężoną wątrobą mogą śmiało w swoim jadłospisie umieszczać dania z kapusty.

9. Najpopularniejszym daniem z kapusty jest bigos. Na staropolskich polowaniach gościła potrawa zwana "bigosem z wiwatem". Nazwa ta wywodzi się ze sposobu jej przygotowania - w szczelnie zamkniętym garnku podgrzewano bigos na ogniu, a wystrzelająca pod wpływem ciśnienia przykrywka oznaczała, że potrawa była gotowa do spożycia.

10. Według legendy, główki kapusty powstały z ... łez Likurga - władcy Sparty, którego Bachus ukarał za zniszczenie winnicy.

Zastawiasz się po jaką kapustę sięgnąć? Skorzystaj z rekomendacji członków Loży Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń polskie". Certyfikat "Doceń polskie" zdobywają wyłącznie produkty z tzw. polskim akcentem, które podczas organizowanych co kwartał audytów otrzymały od specjalistów z branży spożywczej wysokie noty za smak, wygląd oraz stosunek ich jakości do ceny. Warto podkreślić, że wyroby z maksymalną liczbą punktów zdobywają także tytuł Top Produkt. Godło "Doceń polskie" to synonim wysokiej jakości, jednoznacznie określający pochodzenie produktu.

Informacja prasowa

Tagi: dieta, kapusta, kiszona kapusta, właściwości, zdrowie

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter