a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Poniedziałek, 20 sierpnia 2018
Imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Gdy dziecko ciągle choruje. Co prowadzi do nawracających infekcji?

2017-11-05
Gdy dziecko ciągle choruje. Co prowadzi do nawracających infekcji?

Twoje dziecko ciągle choruje, często ma katar, kaszel i gorączkę? Być może jego układ immunologiczny potrzebuje wsparcia. Jak skutecznie walczyć z nawracającymi infekcjami i wzmocnić odporność, radzą eksperci z Instytutu Mikroekologii w Poznaniu.

Żłobek, przedszkole i szkoła to miejsca, które sprzyjają infekcjom, głównie z tego powodu, że łatwiej jest tam o kontakt z chorobotwórczymi bakteriami. Drobne infekcje wśród dzieci to sprawa całkowicie normalna, sytuacja może zacząć się komplikować, w momencie gdy nasze dziecko choruje niemal bez przerwy. Co może być tego przyczyną?

Nasz układ oddechowy jest wyściełany śluzówką, która pełni funkcję ochronną i jest ściśle powiązana ze śluzówką naszego układu pokarmowego.  Za jej funkcjonowanie odpowiada mikroflora jelit, czyli bakterie i inne drobnoustroje bytujące w naszym przewodzie pokarmowym. Zaburzenie mikroflory jelit spowodowane np. nadmierną podażą antybiotyków, leków przeciwbólowych, stresem, a także czynnikami środowiskowymi negatywnie wpływa na stan naszych śluzówek, w tym również błony śluzowej dróg oddechowych.  Kluczową rolę odgrywa tutaj wydzielnicza immunoglobulina-A  (slgA), za której produkcję odpowiada mikroflora jelitowa.

Jak to zbadać?

Jeśli chorujemy częściej niż raz na kwartał warto wykonać profesjonalną diagnostykę mikroflory układu pokarmowego - badanie KyberKompaktPro, które sprawdza wszystkie ważne grzyby i bakterie (ochronne, immunostymulujące, odżywiające nabłonek jelitowy, jak również te potencjalnie patogenne). Na podstawie wyników badania zlecona zostanie również celowana probiotykoterapia. Możemy także wykonać badanie poziomu slgA - dr Mirosława Gałęcka, Instytut Mikroekologii.

Niezwykle ważne jest także wyciszenie stanu zapalnego w organizmie, którego przyczyną jest rozszczelnienie bariery jelitowej oraz powstające wskutek tego nadwrażliwości pokarmowe IgG-zależne. W tym przypadku  pomocne okaże się badanie ImuPro. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne określenie alergenów pokarmowych, które należy wyeliminować z diety na określony czas.

Jak przeciwdziałać?

Musimy zadbać o prawidłowy skład naszej mikroflory jelitowej oraz o prawidłową dietę - bogatą w prebiotyki, czyli składniki, którymi żywią się nasze dobre bakterie. Najlepsza dieta dla naszych jelit jest bogata w błonnik pokarmowy, który znajdziemy m.in. w zbożach z pełnego przemiału, warzywach i otrębach. Szczególnie ważna jest skrobia oporna, której źródłem są np.: lekko niedojrzałe banany, szparagi, cykoria, zimny ryż i makaron.

Probiotyki - jak zrobić to dobrze?

Probiotyki są niezbędnym elementem profilaktyki nawracających infekcji, a także wsparciem organizmu w trakcie i po antybiotykoterapii, ale należy pamiętać, że nie każdy probiotyk sprawdzi się tak samo dobrze. Należy wybierać preparaty o zdefiniowanej ilości bakterii probiotycznych i przyjmować je odpowiednio długo - nawet przez kilka miesięcy. Trzeba również pamiętać, że o ile niektóre produkty spożywcze, takie jak kefir czy kiszonki są bogate w „dobre" bakterie, o tyle ich spożycie nie zastąpi dobrze dobranej probiotykoterapii.

Materiał zewnetrzny

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter