a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Niedziela, 23 września 2018
Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

DEPRESJA MŁODZIEŃCZA CORAZ CZĘSTSZĄ CHOROBĄ

2017-12-05
DEPRESJA MŁODZIEŃCZA CORAZ CZĘSTSZĄ CHOROBĄ

Objawy depresji młodzieńczej są niemal takie same jak przejawy... buntu nastolatka. Efekt jest też podobny: gorsze oceny w szkole, wagary. Jak zatem te objawy odróżnić? A jeśli dziecko cierpi na depresję, kiedy i jak je wspierać?  Na ten temat rozmawiać będą mazurscy pedagodzy na konferencji, której gościem specjalnym będzie psycholog, Maria Rotkiel. Wyjątkowości wydarzenia nada fakt, że organizowana jest w małej mazurskiej miejscowości - Pustniki.

Będzie to już druga konferencja, dzięki której na Mazurach tworzy się i rozwija społeczność lokalna mająca na celu profilaktykę zaburzeń psychicznych wśród nastolatków. To działanie lokalnej wspólnoty jest możliwe dzięki prowadzonemu tam dialogowi pomiędzy nauczycielami i pedagogami, psychologami i terapeutami oraz wójtami i sołtysami.

Inspirację do działania dał Robert Banasiewicz, działający lokalnie pedagog oraz specjalista terapii uzależnień -  Regularnie spotykam się z uczniami mazurskich szkół. Pracuję jako profilaktyk zarówno na wsi jak i większych miejscowościach na Mazurach.  Znam problemy tych dzieciaków. Uważam, że siła działań profilaktycznych jest właśnie w budowaniu małej społeczności - gdzie wszyscy się wzajemnie znają i mogą sobie pomagać.

Depresja młodzieńcza jest tego rodzaju zaburzeniem, które łatwo pomylić z typowymi objawami buntu młodzieńczego. Składają się na nią zaburzenia nastroju, dysforia jak i zachowania autoagresywne, typowe dla wieku pokwitania. Prof. Jacek Bomba i  prof. Maria Orwid w swoich pracach naukowych wspominają, że jest ona bardzo powszechna - w zależności od fazy dorastania i środowiska występuje od 27 do 54,08 procent nastolatków.

- To dlatego trzeba edukować pedagogów, rodziców. Nie można lekceważyć objawów depresji młodzieńczej. Trzeba wiedzieć kiedy dziecko cierpi. To, że ma depresję może objawiać się na przykład obniżeniem ocen i złym zachowaniem w szkole, na co my jako rodzice reagujemy często złością. Karzemy za chodzenie na wagary czy jedynki. Tymczasem nie wolno przecież dziecka karać za to, że choruje. - dodaje Banasiewicz

Depresja młodzieńcza jest jednocześnie tego rodzaju zaburzeniem, które może stygmatyzować chorego w jego grupie rówieśniczej. Dlatego reagowanie w przypadku choroby wymaga szczególnej delikatności i wyczucia.

źródło: newsrm.tv

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter