a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Wtorek, 21 sierpnia 2018
Imieniny: Joanny, Kazimiery, Wiktorii

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

46% osób z mazowieckiego słyszało o POChP

2017-12-16
46% osób z mazowieckiego słyszało o POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego ważne jest, aby zwiększać świadomość społeczną dotyczącą tego schorzenia. Z badania, które zostało przeprowadzone w ramach kampanii Płuca Polski wynika, że zaledwie 46% mieszkańców województwa mazowieckiego słyszało o POChP. Nie byłby to zły wynik, gdyby nie fakt, iż pośród nich jedynie 45,2% potrafi bezbłędnie rozwinąć ten skrót, czyli faktycznie wie, czego choroba dotyczy.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego polegające na postępującym ograniczeniu przepływu powietrza przez oskrzela. Głównym czynnikiem powodującym POChP jest dym papierosowy, który odpowiada za 90% zachorowań. W mazowieckim 30,1% osób przyznaje się do palenia papierosów. Palacze, ze względu na duże prawdopodobieństwo zachorowania na POChP powinni regularnie kontrolować stan swoich płuc. Badaniem, które należy bezwzględnie wykonać jest spirometria. Polega ono na jak najszybszym wydmuchaniu do spirometru możliwie największej ilości powietrza z płuc. To krótki bezbolesny test, pozwala ocenić ewentualny ubytek pojemności płuc i zdiagnozować chorobę. Niepokojące jest to, iż według raportu, jedynie 0,5% Polaków kojarzy spirometrię z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W Polsce na tę nieuleczalną i bardzo pogarszającą jakość życia chorobę cierpi około 2 milionów osób. Średnio co godzinę umierają dwie z nich. Objawy POChP są niespecyficzne i często mylone ze słabą kondycją ogólną lub starzeniem się organizmu. Chorzy najczęściej skarżą się na świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i uporczywy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny.

„Głównym problemem związanym z późnym wykrywaniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest bardzo niska świadomość społeczeństwa na temat tej choroby. Zaledwie 25% chorych ma zdiagnozowane POChP. Reszta żyje w nieświadomości, przez co nie ma możliwości, aby wprowadzić działania mające na celu poprawienie jakości ich życia. Co prawda jest to choroba nieuleczalna, ale wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie działań terapeutycznych spowalniają proces chorobowy i poprawiają komfort życia chorego na POChP" - mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski. Według raportu kampanii Płuca Polski.

40% Polaków słyszało skrót POChP, z czego nawet połowa nie jest w stanie go poprawnie rozwinąć. Na tle kraju województwo mazowieckie wypada lepiej, gdyż z tym określeniem miało styczność 46% jego mieszkańców, ale spośród nich aż 56,4% nie potrafiło rozbudować.

źródło: newsrm.tv

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter