a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Niedziela, 27 maja 2018
Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Polacy po raz kolejny zawalczą o K2!

2017-06-03
Polacy po raz kolejny zawalczą o K2!

Rusza letnia wyprawa przygotowawcza a wraz z nią narodowa zrzutka #K2dlaPolaków

K2 - najtrudniejszy przeciwnik, z jakim przyszło się mierzyć wspinaczom wysokogórskim w warunkach zimowych i jak dotąd jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik - znowu na celowniku Polaków! Wraz z letnią próbą wejścia na drugi szczyt świata - będącą jednocześnie przygotowaniem do zimowej, narodowej wyprawy na K2 - na portalu Zrzutka.pl ruszyła publiczna zbiórka funduszy pod hasłem #K2dlaPolaków. Zbierana kwota wynosi 123 tys. zł i to właśnie dzięki finansowaniu społecznościowemu mogą spełnić się ambicje Polaków o zdobyciu „góry gór" jeszcze w tym roku! Organizatorem akcji jest Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, współorganizator letniej wyprawy PZA na K2.

Już 20 czerwca 2017 roku - w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera, realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu (PZA) - do Pakistanu wyruszy pięciu polskich himalaistów pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego. Celem letniej wyprawy jest wejście na drugi szczyt świata o wysokości 8611m n.p.m. i jednocześnie jak najlepsze przygotowanie - m.in. pod względem wyboru trasy - do zimowego szturmu na K2. Tym razem Polacy będą atakować górę południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena.

- ‘Góra gór', jak zwykło się mawiać o K2, nieustająco będzie narodowym wyzwaniem Polaków, dopóki nie staniemy zimą na jej szycie! O ile w tym czasie warunki do wspinaczki są horrendalnie trudne, tak latem - kiedy tylko pozornie pogoda jest dla nas łaskawsza - większym wyzwaniem okazuje się zgromadzenie środków na wyprawę przygotowawczą. Dlatego po raz kolejny prosimy Polaków o pomoc w ich zdobyciu! I głęboko wierzymy, że - podobnie, jak rok temu - dzięki wsparciu tysięcy osób uda nam się zorganizować letnią wyprawę na szczyt ‘szczytu' marzeń, ułatwiając tym samym ‘ekipie zimowej' pod wodzą Krzysztofa Wielickiego próbę historycznego wejścia na K2, na które czekają miliony Polaków! - podkreśla Jerzy Natkański, dyrektor Fundacji Kukuczki i kierownik letniej wyprawy na K2.

FINANSOWANIE WYPRAWY - lato 2017

Letnia wyprawa na K2 jest finansowana częściowo (87 tys. zł) z:

 • dofinansowania Polskiego Związku Alpinizmu (PZA)
 • wsparcia od Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
 • środków własnych himalaistów biorących udział w wyprawie

Koszty wyprawy - szacowane łącznie na 210 tys. zł - przewyższają jednak pozyskane dotąd środki w kwocie 87 tys. zł, stąd ogólnokrajowa inicjatywa Fundacji Kukuczki pod hasłem #K2dlaPolaków na portalu Zrzutka.pl: https://pomagam.zrzutka.pl/k2-dla-polakow, mająca na celu zaangażowanie w akcję wszystkich Polaków.

Nawet najdrobniejsza wpłata przybliża polskich himalaistów do historycznego osiągnięcia, bowiem każde 10 zł przemnożone przez rzeszę Polaków i miłośników wspinaczki wysokogórskiej, dopingujących uczestników letniej ekspedycji, umożliwi podjęcie próby zdobycia K2 i wniesienia polskiej flagi na „górę gór".

W 2016 roku, dzięki podobnej zbiórce, polscy himalaiści zebrali niemal 60 tys. zł na letnią wyprawę na K2. Ubiegłoroczną walkę o wejście na szczyt przerwało jednak niespodziewane załamanie pogody, w wyniku którego całkowitemu zniszczeniu uległ obóz III (7400m), uniemożliwiając ekipie dotarcie do obozu IV (7900m), skąd miał nastąpić atak na szczyt.

LETNIA WYPRAWA NA K2 - #K2dlaPolaków 2017

 

HARMONOGRAM WYPRAWY

 • 20 czerwca 2017 - wylot himalaistów do Pakistanu
 • 21 czerwca 2017 - przylot do Islamabadu
 • 22-23 czerwca 2017 - przejazd do Skardu
 • 24 czerwca 2017 - przejazd do Askole
 • 25 czerwca - 1 lipca 2017 - karawana do bazy pod K2
 • 3 lipca 2017 - rozpoczęcie działalności górskiej
 • 3-5 sierpnia 2017 - powrót do Skardu
 • 6 sierpnia - wylot z Islamabadu do Polski

TRASA LETNIEJ WYPRAWY NA K2

Podczas letniej wyprawy na K2, ekipa polskich himalaistów będzie wspinać się
południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Prowadzi ona filarem między drogą Kukuczka-Piotrowski a Żebrem Abruzzi - którym polscy himalaiści próbowali wchodzić w 2016 roku - i łączy się z Żebrem Abruzzi na Ramieniu, między tzw. Czarną Piramidą i Szyjką.

Baza, z której ruszą himalaiści jest położona na wysokości 5150 m. Stąd droga prowadzi przez obóz 1 /5900m/, obóz 2 /6350m/ i obóz 3 /7000m/, aż do obozu IV, który został  zaplanowany na tzw. ‘Ramieniu' /8000m/, skąd nastąpi atak na szczyt.

ZESPÓŁ

Letnia wyprawa na K2 realizowana będzie pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego. Wszyscy himalaiści biorący udział w ekspedycji są członkami kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu na rok 2017.

 • Jerzy Natkański - Klub Wysokogórski Warszawa. Wszedł na Gasherbrum II (1997 r.) i Broad Peak (2007 r.). Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie, m.in. na Dhaulagiri, zimowej na Nanga Parbat /kierowanej przez Andrzeja Zawadę/, zimowej na Makalu (2000/2001) i zimowej Netia-K2 (2002/2003). Razem z Dariuszem Załuskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m.) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy PZA na Manaslu (2012), Dhaulagiri (2013), Broad Peak Middle (2014) i na K2 drogą Abruzzi (2016).
 • Janusz Gołąb - Klub Wysokogórski Gliwice. Wspina się od 1985 roku. Członek legendarnego tzw. "Wunder team", który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu, jak np. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Na jego koncie nie brakuje też ekstremalnych wspinaczek na Alasce i Grenlandii. Zwieńczeniem alpejskich sukcesów Janusza Gołębia było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. W 2012 roku - w duecie z Adamem Bieleckim - dokonał pierwszego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I, a latem 2014 roku - wspólnie z Marcinem Kaczkanem - zdobył K2!
 • Jarosław Botor - Klub Wysokogórski Gliwice. Organizator kilkunastu wypraw w Andy, Góry Alaski i Kaukazu oraz Himalaje. Wszedł m.in. na Ama Dablam (solo w st. alpejskim / 3 dni), Mt.McKinley, Alpamayo /Diretissimą Francuską/, Pisco, 3x Aconcagua, Ojos del Salado, Matterhorn, Dente del Gigante, Piz Badile drogą Cassina, Artensoraju w 2015 roku. Uczestnik wyprawy unifikacyjnej PHZ PZA na K2 w 2016 roku. Ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Starszy ratownik GOPR. Mieszka w Zabrzu, prowadzi Agencję Eventową More Then Explore. K.S. Globtroter Zabrze.
 • Krzysztof Wranicz - Klub Wysokogórski Zakopane. Lekarz TOPR. Wspinał się w Alpach, Andach, górach Nowej Zelandii, w Ladakhu i Kashmirze. Uczestnik, jako płetwonurek i lekarz, wyprawy nurkowej w kraterze Nevado Tres Cruces /5906m/ w Andach w 2014 roku. Podczas letniej wyprawy na K2 latem 2017 roku będzie pełnił funkcję lekarza. Mieszka w Zakopanem.
 • Dariusz Załuski - Klub Wysokogórski W Warszawa. Wszedł na: K2, dwukrotnie na Mt. Everest, Lhotse, dwukrotnie na Gasherbrum II, Cho Oyu. Uczestniczył w siedmiu wyprawach zimowych: K2, Makalu, 2 razy na Nanga Parbat i na Shisha Pangmę, Gasherbrum I. Dokonał pierwszego wejścia na Hagshu (6300 m) w Himalajach Zanskaru, oraz Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. Jest filmowcem, autorem filmów górskich, nagradzanych na cenionych festiwalach zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mieszka w Warszawie.

 

Z K2 Polacy mierzą się od 1976 roku, kiedy zespół pod wodzą Janusza Kurczaba przeszedł północno-wschodnią granią, zaś Eugeniuszowi Chrobakowi i Wojciechowi Wróżowi do wierzchołka zabrakło zaledwie 200 m. Po raz pierwszy polska flaga pojawiła się na K2 w dniu 23 czerwca 1986 i wniosła ją tam Wanda Rutkiewicz, która była również pierwszą kobietą na szczycie najtrudniejszej góry świata. Warto jednocześnie podkreślić, że Polacy wytyczyli lub dokończyli cztery z dziewięciu dróg wiodących na szczyt, w tym drogę nazywaną „Magiczną Linią" oraz „Polską drogę". Ta ostatnia została wytyczona przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego na południowej ścianie K2 w 1986 roku.

Materiał zewnętrzny

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter