a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Sobota, 21 lipca 2018
Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Aktywność sportowa dzieci z atopowym zapaleniem skóry

2017-10-23
Aktywność sportowa dzieci z atopowym zapaleniem skóry

Jaki sport wybrać dla dziecka z AZS? Jakich zasad przestrzegać, kiedy nasza pociecha ma skórę alergiczną lub skłonną do atopii?

Aktywność ruchowa jest dla rozwoju dziecka niezwykle istotna. Konieczne więc jest zachęcanie go do sportu, np. poprzez organizowanie mu dodatkowych zajęć. Co zrobić w przypadku, kiedy nasze dziecko ma alergię skórną lub skłonności do atopii? Wówczas jego skóra jest sucha, cienka i wyjątkowo wrażliwa, a pot, jej przegrzanie i pocieranie, mogą powodować stany zapalne i dodatkowe problemy skórne. Jaki ruch wybrać, z czego lepiej zrezygnować i jakich zasad przestrzegać, aby dziecko mogło być aktywne i szczęśliwe - podpowiada Monika Pawelska Nowak, ekspert z firmy Ziołolek.

Skóra małego atopika

Atopowe zapalenie skóry, inaczej nazywane też egzemą, skazą białkowa, świerzbiączką czy astmą skóry pojawia się najczęściej u noworodków lub u dzieci przed piątym rokiem życia. Mimo, że występuje głównie u dziewczynek, to chłopcy ciężej je przechodzą. Przy AZS skóra jest przesuszona, zaczerwieniona, zaczyna się łuszczyć oraz występuje intensywny świąd i pieczenie. Przy nasileniu objawów pojawiają się pęcherze wypełnione płynem, które po pęknięciu zmieniają się w zaschnięte strupy. Pękający naskórek powoduje nawracające zakażenia skóry.

Aktywność fizyczna a AZS

Przy skórze atopowej zmiany dotyczą praktycznie całego ciała, chociaż na niektórych partiach występują częściej. Podrażnienie i nasilenie objawów może być wywołane wieloma czynnikami, w tym także aktywnością fizyczną. Wzrost temperatury ciała podczas ruchu, pot, kurz, pocieranie skóry czy chlor w basenie mogą potęgować objawy. Na co zwrócić uwagę, aby dziecko mogło uczęszczać na ulubione zajęcia sportowe? 

Intensywne treningi

Rodzaj aktywności dziecka powinien być dostosowany do stopnia nasilenia zmian na skórze oraz ich lokalizacji. Jeśli takie zmiany dotyczą kończyn, lepiej zrezygnować z wykonywania niektórych ćwiczeń, np. powodujących stałe ocieranie skóry. Nadmierny wysiłek fizyczny prowadzi do przegrzania organizmu, podrażnienia skóry wilgotnym ubraniem czy intensywne pocenie się, które dodatkowo nasilą świąd. Sucha, atopowa skóra wymaga również większego nawadniania, dlatego podczas zajęć sportowych należy pamiętać o dostarczaniu dziecku dużej ilości wody. Odzież musi być przewiewna, najlepiej biała bez barwników, regulująca temperaturę ciała oraz pomagająca w odprowadzaniu nadmiaru wilgoci. Dobrze, aby ubranie sportowe malucha było wykonane ze specjalistycznej tkaniny przeznaczonej do skóry z problemami, która eliminuje podrażnienia i tworzy barierę ochronną przed zanieczyszczeniami.

Zajęcia na basenie

Zajęcia na basenie to nie tylko ćwiczenia ogólnorozwojowe, ale także nauka pływania, co dla rodziców jest bardzo istotne. Jednak dzieci ze skórą atopową muszą szczególnie uważać. Przede wszystkim nie powinny korzystać z basenów z chlorowaną wodą, ponieważ chlor jest silnym utleniaczem i jeszcze bardziej uszkadza wrażliwy naskórek. Warto więc poszukać basenu z wodą ozonowaną. Jeżeli zmiany na skórze są bardzo nasilone, naskórek pęka lub ma widoczne nadkażenie bakteryjne, najlepiej wybrać inny ruch dla dziecka.  

Wzmożona higiena i pielęgnacja

Rozgrzaną sportem i spoconą skórę należy schłodzić oraz odpowiednio oczyścić i nawilżyć. Tak samo po wyjściu z basenu, kiedy to odparowująca z powierzchni skóry woda, jeszcze bardziej ją wysusza. Warto pamiętać, że już sama twarda woda działa niekorzystnie dla skóry atopowej. Jeśli zostanie umyta np. mydłem zasadowym, jej stan się pogorszy. Pamiętajmy, że skóra atopowa musi być nawet kilka razy w ciągu dnia nawilżana i natłuszczana. Uprawiając sporty trzeba ją jeszcze częściej i dokładniej pielęgnować, zarówno przed jak i po ćwiczeniach. Do pielęgnacji skóry atopowej u dzieci najlepsze będą emolienty, zawierające delikatne składniki myjące, które nie podrażniają i nie wysuszają skóry, a dodatkowo tworzą na niej film ochronny. Istotne jest, aby produkty do pielęgnacji nie zawierały substancji zapachowych i barwników, które mogą nasilić stan zapalny. Ulgę skórze atopowej z większymi zmianami przyniosą preparaty apteczne z cholesterolem (np. Linocholesterol A+E). Doskonale natłuszczą, zabezpieczą przed utratą wilgoci z naskórka, zwiększą elastyczność i ochronią przed pękaniem.

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Najpopularniejsze artykuły

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter