a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Wtorek, 25 września 2018
Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

W czym pomoże i jak działa Program PIT?

2016-03-03
W czym pomoże i jak działa Program PIT?
Program PIT został opracowany, by pomóc podatnikom w rozliczaniu podatku PIT, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych (ang. Personal Income Tax). Dzięki niemu wszystko staje się o wiele prostsze i nie trzeba wypełniać swojej deklaracji ręcznie. W czym dokładnie może nam pomóc program i w jaki sposób działa? Dlaczego warto rozliczać PIT przez internet i o czym nie wolno zapomnieć?

Czym jest podatek dochodowy?
Podatek dochodowy musi być rozliczany co roku przez każdego polskiego podatnika. To należność podatkowa za poprzedni rok rozliczeniowy, z uwzględnieniem wszystkich dochodów od 1 stycznia aż do 31 grudnia ubiegłego roku. Podatek dochodowy powstał na mocy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. Nr 0, poz. 361, z późn. zm.) i jest przez nią regulowany. Ustawa o podatku dochodowym jest ustawicznie nowelizowana, lecz prawa i obowiązki spoczywające na podatniku reguluje jeszcze szereg innych ustaw - na przykład Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. 
Podatek dochodowy rozlicza się przy pomocy specjalnie w tym celu stworzonych formularzy, które same określane są mianem PIT i które niegdyś istniały jedynie w formie papierowej, ale od jakiegoś czasu można je wypełniać również w formie deklaracji elektronicznych. PIT składa się w miejscu zamieszkania, wysyłając właściwie rozliczony druk do przypisanego nam urzędu skarbowego.

Program PIT - do czego służy? 

Formularze PIT, służące do rozliczania podatku, znaleźć można w każdym urzędzie skarbowym. Nie trzeba jednak teraz do niego chodzić - wszystko można załatwić online, korzystając ze swojego własnego komputera, połączonego z internetem. Do wyboru podatników zostały oddane albo tak zwane e-Deklaracje, czyli formularze dostępne jedynie online, albo też Program PIT, który można pobrać na swój komputer
Program PIT jest darmowy, więc nie płacimy ani grosza za jego ściągnięcie na komputer. Przy tym jest naprawdę bardzo pomocny, ponieważ poprawia ewentualne błędy w rozliczeniu - wskazuje miejsce, w którym błąd powinien zostać skorygowany, tak więc można być pewnym, że ostateczna wersja naszego rozliczenia będzie takowych błędów pozbawiona. Nie trzeba przy tym dokonywać wszystkich poprawek ręcznie, marnując za każdym razem papier - dzięki formularzowi na komputerze poprawa przebiega sprawnie i szybko.
Gotowe rozliczenie można albo zapisać na komputerze, podpisać i przesłać do urzędu skarbowego pocztą, albo też przesłać bezpośrednio do Ministerstwa Finansów. Gdy tylko zostanie dostarczone, dowiemy się o tym - otrzymamy specjalne powiadomienie. To funkcja, dzięki której można mieć pewność, że wszystkie dokumenty dotrą na czas. Obsługa programu jest prosta i intuicyjna, zatem nikt nie powinien mieć z tym kłopotów. Program PIT jest również wyposażony w specjalny moduł, podpowiadający co należy wpisać w daną rubrykę i objaśniający szczegółowo każdy etap wypełniania formularza. Dzięki temu nie trzeba już prosić o pomoc zaprzyjaźnionych urzędników - wszystko można zrobić samemu.

Jak oddać 1% podatku?

Swój 1% mogą przekazać na szczytny cel wszystkie osoby fizyczne, będące podatnikami:
- podatku dochodowego od osób fizycznych
- opodatkowanymi ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
- którzy sami opłacają zaliczki na rzecz podatku
- prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą i korzystającymi z liniowej, 19% stawki podatku
- uzyskującymi dochód z obrotu papierami wartościowymi
- uzyskującymi dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości 
Na przekazanie 1% podatku na rzecz jakiejś organizacji lub fundacji decyduje się z roku na rok coraz więcej Polaków. Rozliczając PIT przez internet, przy pomocy e-Deklaracji, czy też poprzez Program PIT również możemy to z łatwością zrobić. Wystarczy odszukać rubrykę zatytułowaną "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)" i wpisać do niej numer KRS wybranej organizacji oraz wyliczoną kwotę 1% podatku. W ten sposób można pomóc wielu różnym fundacjom - na przykład zajmującej się ekologią WWF, chroniącemu zwierzęta Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Polsce, albo Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".

Materiał zewnętrzny

Tagi: 1%, 1% podatku, PIT, podatek dochodowy, rozliczenie

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter