a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Czwartek, 16 sierpnia 2018
Imieniny: Joachima, Rocha, Domarada

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Szukasz pracy za granicą? Bądź ostrożny!

2017-10-30
Szukasz pracy za granicą? Bądź ostrożny!
Niestety, mimo że zwiększa się świadomość zagrożeń, wielu Polaków wciąż pada ofiarą nieuczciwych pracodawców, pośredników i handlarzy ludźmi. Jak wskazuje GRETA - Grupa Ekspertów do Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi - w 2016 roku polskie ofiary współczesnego niewolnictwa najczęściej identyfikowane były w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Francji i Belgii.

 

Handel ludźmi może wydawać się problemem odległym i dotyczącym krajów tzw. trzeciego świata. Tymczasem dotyka on także wielu Polaków. Trwa kampania „Bezpieczna praca za granicą" prowadzona przez ATERIMA MED i Stowarzyszenie PoMOC, mająca na celu edukowanie osób planujących wyjazdy zarobkowe za granicę.

-  Jedenasty Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi jest dobrą okazją do zwrócenia uwagi na to, że takie zagrożenie wciąż w Polsce istnieje i warto przypominać podstawowe zasady bezpieczeństwa - podkreśla Celina Adamek z ATERIMA MED.

 

Po pierwsze - bądź świadomy zagrożeń

 

W Europie Polacy są jedną z nacji najczęściej padających ofiarą handlu ludźmi. Do pozostałych należą m.in. Rumuni, Bułgarzy i Węgrzy. Ze statystyk wynika, że najbardziej narażone są kobiety, młode osoby wyjeżdżające samotnie i te ze słabą znajomością języka obcego.

- Nada mało kto słyszał o zagrożeniu, jakim jest handel ludźmi. A ci, który się z tym zetknęli, najczęściej kojarzą to zjawisko z przymuszaniem do prostytucji. Tymczasem to mit. Ostatnie lata pokazują wyraźną zmianę - z roku na rok w Europie i Polsce coraz częściej pojawiają się przypadki pracy przymusowej - komentuje Celina Adamek. - Jako firma świadcząca usługi za granicą i szukająca chętnych do takiej pracy, przekonujemy, że warto wyjeżdżać do pracy - ale trzeba robić to z głową.

Wiele osób wyjeżdżających za granicę bagatelizuje kwestie bezpieczeństwa myśląc, że na naszym kontynencie nie zdarzają się już sytuacje kojarzone z mrocznych filmów. Tymczasem Parlament Europejski wskazuje, że w Europie Zachodniej corocznie ofiarami niewolnictwa staje się blisko 500 tys. osób.

- Niektórzy mogą się pukać w czoło, kiedy słyszą o handlu ludźmi. Jeśli się z tym nie zetknęli, to nie mają pojęcia o tym zjawisku. Mamy XXI wiek, ale niewolnictwo nadal funkcjonuje. Są tacy, którzy żyją z handlu innymi ludźmi i żerują na ludzkiej łatwowierności - pisze siostra Anna Bałchan SMI, Prezes Stowarzyszenia PoMOC.

 

Po drugie - podchodź ostrożnie, zadawaj pytania, ostrzegaj innych

 

Mimo statystycznie rosnącej świadomości zagrożeń, wciąż wiele osób jest gotowych nawiązać kontakt z podejrzanym pracodawcą, przekazać swoje dane czy wręcz zdecydować się na współpracę. W lecie Stowarzyszenie PoMOC oraz ATERIMA MED po raz drugi zorganizowały pewien eksperyment. W Internecie zamieszczono fikcyjne ogłoszenie tajemniczego Zbigniewa, który szukał chętnych do pracy w Niemczech. Nie podał swojego adresu ani numeru telefonu, nie wymagał podstawowych umiejętności ani znajomości języka, a za pracę oferował atrakcyjne wynagrodzenie. Niestety, szokująca jest liczba zainteresowanych osób - ogłoszenie wywołało ponad 170 reakcji.

- Taki anons powinien wywołać lawinę podejrzeń i pytań. Mimo to, były osoby, które przekazywały swoje dane i były gotowe podpisać umowę od zaraz. Na szczęście w sieci pojawiły się też ostrzeżenia przekazywane sobie nawzajem przez internautów. Było ich więcej niż w roku 2014, w którym przeprowadziliśmy bardzo podobny eksperyment - mówi Celina Adamek.

 

 

Po trzecie - dobrze się przygotuj

 

Przygotowania do poszukiwania pracy za granicą możesz rozpocząć od przeczytania poradnika, dostępnego na stronie www.bezpieczny-wyjazd.eu. Z niego dowiesz się m.in.: jakie pytania powinieneś sobie zadać zanim zaczniesz rozglądać się za ofertami zatrudnienia, jakie zalety ma szukanie pracy na własną rękę, a kiedy warto zdecydować się na kontakt z profesjonalną firmą i jak sprawdzić jej wiarygodność. Poradnik podpowie też, jakie dokumenty powinieneś mieć przy sobie i o co można ubiegać się w polskich instytucjach, a także co zrobić w przypadku choroby za granicą. Wreszcie dokument daje szereg wskazówek co zrobić, by zabezpieczyć się przed trudnymi sytuacjami związanymi z handlem ludźmi i jakie kroki podjąć, gdybyśmy jednak padli jego ofiarą. Przykładowo, pomóc może ustalenie z bliskimi słowa-hasła sygnalizującego niebezpieczeństwo czy zrobienie kserokopii ważnych dokumentów i zostawienie ich bliskim.

- Każdy wyjazd za granicę, trzeba rozsądnie zaplanować. Nie wystarczy jedynie zabrać odpowiednie dokumenty czy wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Konieczne jest poznanie chociaż minimalnych podstaw języka kraju, z którym będziemy pracować. Powinniśmy również dokładnie sprawdzić naszego przyszłego pracodawcę, przeczytać w Internecie opinie o nim, a przede wszystkim upewnić się, że dana firma w ogóle istnieje - dodaje Celina Adamek.

 

Po czwarte - nie bój się prosić o pomoc

 

Nieuczciwi pracodawcy i przestępcy liczą na to, że ich ofiary nie będą szukać wsparcia na zewnątrz. Próbują je zastraszyć, osłabić i uwikłać w spiralę wstydu i lęku. Zazwyczaj doskonale wiedzą, jak to robić i są w tym bardzo skuteczni. Jednak szukanie pomocy to podstawowa zasada i konieczność w sytuacji zagrożenia. Wszelkimi możliwymi sposobami.

- Każdy z nas może stać się potencjalną ofiarą handlu ludźmi. Setki tysięcy ludzi w Europie są w podobnej sytuacji. Ta świadomość może pomóc zmierzyć się z własnym wstydem i bezsilnością - mówi Magdalena Lasota, socjolog ze Stowarzyszenia PoMOC. - Milczenie to oręż w rękach ludzi postępujących źle i niegodziwie. Nie dawajmy go im - dodaje.

Osoby potrzebujące wsparcia mogą zwrócić się do Stowarzyszenia PoMOC www.po-moc.pl oraz Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi (KCIK) www.kcik.pl.

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter