a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Czwartek, 21 czerwca 2018
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

(Nie takie) męskie sprawy

2017-05-13
(Nie takie) męskie sprawy

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał o dziewczętach w szkołach budowlanych. Zawody takie jak murarz, zbrojarz czy technik robót wykończeniowych zdawały się być zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Dziś przedstawicielki płci pięknej coraz chętniej wybierają właśnie techniczne profesje. Pytane o to, czym chcą zająć się w przyszłości, zgodnie twierdzą, że nie zamierzają rezygnować z branży budowlanej. To pewny zawód i nierzadko relatywnie dobre zarobki. Dzisiejsze dziewczęta nie boją się wyzwań.

 

Najpopularniejszy jest technik budownictwa

Jak wskazują dane MEN, w roku szkolnym 2016/2017 48,9 tys. uczniów kształci się w kierunkach związanych z budownictwem. Największą popularnością cieszy się zawód technika budownictwa, który wybrało aż 21,8 tys. młodych. Chętnie wybierane są też profile: monter zabudowy i robót wykończeniowych, technik geodeta, murarz-tynkarz oraz monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych.

Konkursy drogą do lepszej przyszłości

- Coraz częściej obserwujemy, że dziewczęta biorą udział w konkursach budowlanych, co nas niezmiernie cieszy. Prezentują naprawdę wysoki poziom i są zdeterminowane, żeby wiele osiągnąć. Wiedzą, że mają wpływ na wyznaczanie standardów jakości w branży budowlanej - opowiada Jarosław Domowicz, menedżer Akademii Technicznej PPG Deco. Uczestnictwo w olimpiadach to nie tylko kolejna możliwość weryfikacji umiejętności i nabycia doświadczenia w rozwiązywaniu różnych problemów, lecz także sposób na podniesienie swojej atrakcyjności w oczach przyszłego pracodawcy.

Sytuacja zmienia się dynamicznie

Sami nauczyciele dostrzegają zmianę w podejściu do wyboru profesji. - Na dzień dzisiejszy w kierunku technik budownictwa kształci się wśród wszystkich uczniów spora liczba dziewcząt: 14,7% w klasie pierwszej, 23% w klasie drugiej, 32% w trzeciej i 29% w czwartej. Bywały nawet lata, w których płeć piękna przeważała - opowiada Jolanta Patyk-Wandzel z Zespołu Szkół Nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie Koźlu, objętego programem Kreatywna Szkoła Dekoral. Jak dodaje, dziewczęta biorą także udział w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. W ubiegłorocznej edycji nasza uczennica została finalistką.

Ambitne plany na przyszłość

Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, jako pierwsza placówka na Podkarpaciu, w roku 2017/2018 ma zamiar otworzyć nowy kierunek: technik robót wykończeniowych w budownictwie. Nowy profil ma duże szanse spotkać się z aprobatą płci pięknej. Do tej pory uczennice najczęściej deklarowały chęć ukończenia studiów i pracy w zawodzie kierownika budowy, inspektora BHP lub dekoratora wnętrz.

- W ostatnim naborze do naszej szkoły zauważyliśmy, że kierunek technik budownictwa cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dziewcząt. W obecnej pierwszej klasie stanowią one 30% uczniów - mówi Elżbieta Szafran, koordynator programu Kreatywna Szkoła Dekoral z ZSKU w Rzeszowie. - Na tym kierunku można wybrać specjalizację: murarz-tynkarz lub zbrojarz-betoniarz. Było to dla mnie dość dużym zaskoczeniem, że dwie uczennice wybrały zbrojarstwo. Po prawie roku nauki przyznają, że są bardzo zadowolone ze swojej decyzji. W starszych klasach mieliśmy jednak mniejszy odsetek dziewcząt.

Obecnie w Polsce kobiety stanowią tylko 7% zatrudnionych w zawodach budowlanych, podczas gdy w Wielkiej Brytanii to już 20%, a w Norwegii aż 35% całej branży. Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych i organizatorzy konkursów budowlanych mają nadzieję, że już za parę lat dziewczęta będą stanowiły znaczny odsetek uczniów kierunków budowlanych.

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter