a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Sobota, 18 sierpnia 2018
Imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Jak wypłacić gotówkę, gdy nie działa bankomat

2017-05-09
Jak wypłacić gotówkę, gdy nie działa bankomat

Czasami zdarza się, że bankomat, z którego zwykle korzystamy, ulega awarii. Gdy tak się stanie, niekoniecznie musimy szukać innego. Expander podpowiada, że nierzadko bliżej znajdziemy sklep, który może wypłacić nam pieniądze za pomocą usługi Cash Back. Staje się ona bowiem coraz bardziej popularna. W ubiegłym roku wartość takich wypłat wzrosła ponad dwukrotnie i wyniosła 351 mln zł[1].

Zalety wypłat sklepowych

Wypłata gotówki w sklepie szczególnie może się przydać w sytuacji, gdy nie możemy znaleźć bankomatu lub gdy jest on daleko. Wtedy warto zapytać w pobliskim sklepie, który przyjmuje płatności kartami, czy możemy dokonać wypłaty. Szansa na pozytywną odpowiedź jest spora, gdyż już 109 tysięcy punktów handlowo-usługowych w Polsce ma terminal płatniczy, który pozwala na dokonanie wypłaty poprzez usługę Cash Back[2]. To więcej niż co czwarty wśród tych przyjmujących płatności bezgotówkowe. Warto też dodać, że w wielu przypadkach jest to usługa bezpłatna. Wśród ośmiu największych banków, tylko trzy naliczają prowizję, ale jest ona bardzo niska. Najwięcej każe za to płacić BZ WBK, bo 1,5 zł.

Wady wypłat sklepowych

Wypłaty sklepowe mają jednak również pewne wady, które sprawiają, że prawdopodobnie ta usługa nigdy nie stanie się popularniejsza od bankomatów. Pierwszą jest to, że aby skorzystać z Cash Back trzeba coś w sklepie kupić, choć może to być nawet jakaś drobna rzecz. Kolejną niedogodnością jest to, że kwota wypłaty nie może być zbyt duża. Kartą Visa można wypłacić nie więcej niż 300 zł, a taką z logo MasterCard - maksymalnie 500 zł. Poza tym istnieje ryzyko, że sklepikarz można nam powiedzieć, że nie ma w kasie takiej kwoty jaką chcemy wypłacić. Jesteśmy na to narażeni szczególnie rano, gdy jeszcze niewielu klientów dokonało u niego zakupów.

Co  jeśli bankomat działa, ale zapomnieliśmy karty 

W sytuacji gdy zapomnieliśmy karty i nie mamy ochoty po nią wracać do domu, ratunkiem może być nasz telefon. Jeśli mamy smartfona, to za jego pomocą możemy zarówno wypłacać pieniądze z bankomatów jak i płacić w sklepach. Jest to możliwe na kilka sposobów. Po pierwsze, możemy skorzystać z usługi BLIK, która w aplikacji bankowej generuje 6-cyfrowe kody, które wpisujemy na klawiaturze bankomatu czy terminalu sklepowym. W telefonie możemy też uruchomić płatności zbliżeniowe np. poprzez usługę Android Pay. Wtedy telefonem możemy płacić we wszystkich sklepach mających terminal zbliżeniowy. Coraz częściej możemy też wypłacać gotówkę z bankomatów, gdyż one również są sukcesywnie wyposażane w odbiornik zbliżeniowy.

Koszty wypłat gotówki za pomocą Cash Back lub BLIK_tabela.jpg

[1] Wg danych NBP

[2] Wg danych NBP

 

Jarosław Sadowski

Główny analityk Expander Advisors

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter