a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Niedziela, 23 września 2018
Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

4 pytania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli świętujemy Dzień Strażaka

2017-05-05
4 pytania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czyli świętujemy Dzień Strażaka

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to temat, którego nie należy lekceważyć. Dlatego też, edukacja w tym zakresie prowadzona jest już w przedszkolu. Dobrą okazją do przypomnienia, jak nie dopuścić do zaprószenia ognia oraz jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia jest Dzień Strażaka, który świętujemy 4 maja. Na cztery krótkie pytania odpowiedział specjalista inżynierii bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej, absolwent Szkoły Głównej Służby pożarniczej - Grzegorz Gołaszewski, który na co dzień zajmuje się zabezpieczeniem i wyposażeniem w urządzenia przeciwpożarowe obiektów przemysłowych, biurowych i hotelowych.

W okresie letnim często słyszymy o pożarach lasu, które bywają efektem nieumyślnego zaprószenia ognia. Jak temu zapobiegać?

G.G: Najprościej, unikać sytuacji, które mogą doprowadzić do zaprószenia ognia, a w efekcie pożaru. Często będąc w lesie zapominamy, że gdy jest sucho, o pożar nietrudno. Dlatego ważne, aby nie używać ognia w pobliżu lasu czy traw np. poprzez zapalanie zapalaniczki, ale także nie rzucać niedopałków papierosów, które choć mogą się wydawać niegroźne bywają przyczyną aż 90% pożarów lasów.

Jak powinniśmy się zachować, gdy jesteśmy świadkami pożaru, jakie kroki podjąć?

G.G: Przede wszystkim zaalarmować osoby, które mogą być bezpośrednio w sytuacji zagrożenia oraz wezwać straż pożarną (numery alarmowe - 998 lub 112). Należy się stosować do procedur i poleceń wydawanych przez osoby prowadzące ewakuacje, a także jak najszybciej oddalić się z obszaru zagrożenia.

A co w sytuacji, gdy to my jesteśmy bezpośrednio zagrożeni np. znajdujemy się w pomieszczeniu, w którym pojawia się ogień?

G.G: Najważniejsze - nie otwierać okien. To najczęściej popełniany błąd podczas zagrożenia pożarowego. Gdy otworzymy okno, do pomieszczenia dostanie się powietrze, a to może spowodować rozgorzenie ognia. Unikamy także gaszenia wodą urządzeń, które mogą być pod napięciem. Gdy tylko zaobserwujemy pojawienie się ognia należy opuścić pomieszczenie i jak najszybciej zawiadomić straż pożarną. Jeśli ogień jest niewielki możemy ropocząć samodzielne gaszenie. Warto jednak wiedzieć, że np. oleju nie gasimy przy użyciu gaśnicy, a gdy np. zapali się patelnia możemy ugasić ją za pomoca soli kuchennej lub...proszu do prania. Jeśli nie mamy pod ręką gaśnicy możemy zastąpić ją mokrym materiałem lub kocem gaśniczym.

Co możemy zrobić, aby zapobiec pożarowi np. w domu czy mieszkaniu?

G.G: Na pewno możemy zminimalizować ryzyko sytuacji zagrożenia np. poprzez regularne przeglądy kominowe i wentylacyjne. W domach jednorodzinnych warto także instalować czujniki tlenku węgla oraz wymieniać stare piece. Gdy wychodzimy z domu wyłączmy urządzenia od źródła prądu, a używając świec pamiętajmy, aby zachować bezpieczną odległość od materiałów łatwopalnych.

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter