a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Niedziela, 19 sierpnia 2018
Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Wakacje Polaków – pół roku oszczędzania dla kilku dni odpoczynku

2017-08-21
Wakacje Polaków – pół roku oszczędzania dla kilku dni odpoczynku

Sezon urlopowy w pełni. Kto może, udaje się na zasłużony wypoczynek. Sfinansowanie wyjazdu dla wielu jest sporym wyzwaniem. Jak wynika z badania Ipsos dla firmy Wonga, na wakacyjne wojaże wraz z rodziną wydajemy średnio od 1 000 do 3 000 zł. Najczęściej urlop finansujemy z oszczędności - robi tak przeszło co drugi badany. Aby uzbierać potrzebną na rodzinne wczasy kwotę, prawie 30 proc. ankietowanych musi oszczędzać blisko pół roku.

Mimo że urlop kojarzy się z odpoczynkiem, to wakacyjne wydatki mogą przyprawić o ból głowy niejednego wczasowicza. Na co wydajemy najwięcej pieniędzy? Jak pokazuje doświadczenie Polaków badanych przez Ipsos na zlecenie Wonga, kluczową część wakacyjnego budżetu stanowią opłaty za noclegi (blisko 40 proc.). Co piąty podczas poprzednich wczasów najwięcej wydał na transport tam i z powrotem. Co ciekawe tylko ponad 10 proc. jako istotną część urlopowych wydatków deklaruje koszty ponoszone na miejscu - takie jak wycieczki i dodatkowe atrakcje (13 proc.) oraz wyżywienie (12 proc.).

Oszczędzaj, by odpoczywać

Jak pokazują badania firmy finansowej Wonga, Polacy racjonalnie podchodzą do kwestii finansowych związanych z wakacjami. Od 1 000 do 3 000 zł - tyle na tegoroczne wczasy dla całej rodziny przeznaczy przeszło co czwarty respondent. Z kolei blisko co piąty deklaruje, że podczas wypoczynku wyda tylko do 1 000 zł. Kolejne 15 proc. badanych twierdzi, że będzie to około 3 000-5 000 zł.

Skąd weźmiemy pieniądze na urlop?  Zazwyczaj wakacyjne wydatki sfinansujemy z oszczędności - deklaruje tak przeszło co drugi badany. Z kolei co czwarty będzie mógł sobie pozwolić na wczasy z bieżącej pensji. Co ciekawe, niechętnie pożyczamy pieniądze na ten cel od rodziny. Jedynie 2 proc. ankietowanych tak pokryje koszty wakacji.

A ile musimy oszczędzać, aby móc pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd? Prawie 30 proc. Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze przez blisko pół roku. Co czwartemu na zebranie potrzebnych środków wystarczy kwartał, ale jednocześnie aż 22 proc. respondentów twierdzi, że na wakacyjną podróż musi oszczędzać 12 miesięcy. Z kolei blisko co dziesiąty wskazał, że aby zgromadzić pieniądze na wczasy, wystarczy mu tylko miesiąc.

Wonga zapytała również, czy Polacy kiedykolwiek kredytowali wyjazd wakacyjny. Jak pokazało badanie, 15 proc. ankietowanych odpowiedziało, że skorzystało z zewnętrznego finansowania, aby móc pojechać na urlop.

Zaplanuj urlop

Czym sugerujemy się przy planowaniu wakacji? Jak wynika z badania Ipsos dla Wonga, co czwarty ankietowany korzysta z rekomendacji znajomych czy rodziny w tym zakresie. Podobny odsetek respondentów do tego celu używa porównywarki cen hoteli dostępnych w internecie (24 proc.). Mniejszą popularnością cieszą się oferty biur podróży. Z ich usług korzysta jedynie 15 proc. urlopowiczów.

Idealne miejsce do wypoczynku

Wybór odpowiedniego miejsca to klucz do efektywnego odpoczynku. Według większości badanych idealnym sposobem na spędzanie wakacji są wczasy w hotelu bądź pensjonacie. Tę odpowiedź wskazał co trzeci respondent. Na wycieczki objazdowe oraz wakacje na prywatnej kwaterze wybierze się co piąty ankietowany. Rzadko decydujemy się na wypoczynek pod namiotem. Tę formę odpoczynku wybiera tylko 7 proc. z nas. Biwakowanie jest najbardziej popularne wśród najmłodszej grupy wiekowej. Blisko co piąty ankietowany w wieku 20-24 wskazał tę odpowiedź.

Co zaskakujące, wcale nie lubimy odpoczywać w spa. Jedynie 5 proc. badanych zdecyduje się na tę formę urlopu. Tyle samo respondentów odpowiedziało, że najlepsza forma relaksu to dla nich wypoczynek w domu.

Wakacyjne obawy

Nawet najlepiej zaplanowane wakacje mogą zostać zepsute przez niespodziewane okoliczności. Jak pokazuje badanie Wonga, największym zmartwieniem jest dla nas zła pogoda. Blisko połowa ankietowanych wskazała na ten czynnik. O zachorowania czy złe warunki w miejscu zakwaterowania boi się jedynie 12 proc. Polaków. Uciążliwi sąsiedzi czy brak rozrywek to obawy zaledwie 5 proc. urlopowiczów. Co ciekawe, jedynie niespełna co dziesiąty respondent wskazuje, że lęka się kradzieży dokumentów.

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter