a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Niedziela, 19 sierpnia 2018
Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

W 2017 poznaj Finlandię – czyli 5 powodów, dla których warto wyruszyć na Północ

2017-09-02
W 2017 poznaj Finlandię – czyli 5 powodów, dla których warto wyruszyć na Północ

Choć Warszawę od Helsinek dzieli niewiele ponad tysiąc kilometrów, to miejsce przez wielu Polaków jeszcze nieodkryte. A szkoda, bo Finlandia ma nam naprawdę wiele do zaoferowania.

  1. Niezwykła natura

Według niektórych to właśnie przyroda jest największym skarbem Finlandii. 74% jej powierzchni zajmuje las, czyniąc ją tym samym najbardziej zalesionym krajem w Europie. Finowie mogą też pochwalić się niesamowitymi liczbami jezior oraz wysp. Zbiorników wodnych jest tam aż 187 888, z kolei wysp - 179 584. Wrażenie zrobi też na odwiedzających fauna i flora. Wybierając się do Finlandii możemy odwiedzić aż 35 parków narodowych. Na ich terenie występują głównie lasy świerkowo-sosnowe, brzozowe z licznymi porostami, tundra i tajga. Wśród zwierząt możemy spotkać leminga górskiego, bielaka, niedźwiedzia, lisa polarnego, rosomaka, wilka, łosia, orła przedniego, puszczyka oraz niewątpliwie największą atrakcję w tym regionie czyli renifera.

 

  1. Aurora Borealis

Aurora Borealis czyli zorza polarna to niezwykłe zjawisko świetlne, który każdy powinien kiedyś zobaczyć na własne oczy. W południowej Finlandii można zaobserwować je średnio od dziesięciu do dwudziestu dni w roku. Za to w Laponii, czyli wysuniętej najbardziej na północ części kraju, jest to możliwe w niemal każdą bezchmurną noc, od września do marca. Warto dodać, że Laponia jest jednocześnie jednym  z najrzadziej zaludnionych regionów Finlandii - zamieszkuje ją 1,97 os./km². Sama Finlandia jest z resztą trzecim krajem w Europie pod względem najmniejszej gęstości zaludnienia.

 

  1. Fińska kuchnia

Mało kto byłby pewnie w stanie wymienić chociażby jedno tradycyjne danie kuchni fińskiej. I to nie tylko ze względu na trudności językowe, a raczej na jej niepopularność w naszej części Europy. A szkoda, bo jak się okazuje, tamtejsza sztuka kulinarna wyróżnia się nie tylko smakiem, ale i walorami prozdrowotnymi. To pochwała prostoty - Finowie nie są przyzwyczajeni do stosowania przypraw, preferują raczej doprawianie dań żurawiną czy jagodami. Tamtejszą specjalnością są przede wszystkim potrawy z renifera - jego smażone mięso serwowane z jagodowym sosem oraz duszony renifer podawany z borówkami (poronkaristys). Do głównych przysmaków fińskich należą też m.in. karjalanpaisti - pieczeń z wołowiny i baraniny, karjalanpirakka - pieróg z serem, mięsem i kapustą, kalakukko - smażone pierogi z mięsem i rybkami muikku, reikäleipä - ciemny chleb „z dziurką", czy juustoleipä, czyli ser z mleka krowy, która niedawno urodziła cielaka.

 

  1. Nordycki styl

Finlandia, choć formalnie nie należy do Skandynawii (jest krajem nordyckim) również wyznaje zasadę skromności, umiaru i otaczania się funkcjonalnym minimalizmem. Może właśnie dlatego, naród fiński określany jest mianem jednego z najszczęśliwszych na świecie. Zdecydowanie najbardziej znanym elementem stylu życia Finów jest sauna. Ma ona specjalne miejsce w kulturze fińskiej. O saunie i jej znaczeniu w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym można z Finami rozmawiać godzinami. Nie dziwi zatem fakt, że na ok. 5,5 mln mieszkańców, w kraju są ponad 2 mln saun. - Sauny w mieszkaniu to esencja tego, co fińskie. Przede wszystkim pełnią one funkcję towarzyską. Są popularnym miejscem spotkań i relaksu zarówno dla ludzi młodych, jak i starszych. Coraz częściej na saunę decydują się także w swoich domach i mieszkaniach Polacy - tłumaczy Dorota Śledyńska, architekt warszawskiej inwestycji Nordic Mokotów o fińskim rodowodzie, której apartamenty będą przygotowane do montażu suchej sauny.

 

  1. Muminki i Święty Mikołaj

Jeżeli planujemy wybrać się w podróż na Północ z dziećmi, nie możemy zapomnieć o dwóch niepowtarzalnych miejscach. Pierwsze z nich to Naantali - niepozorne miasteczko portowe w południowo-zachodniej Finlandii, w którym znajduje się założony w 1970 roku park rozrywki Świat Muminków (Muumimaailma). Muminków chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, stworzyła je w latach pięćdziesiątych fińską pisarka Tove Jansson i do dziś cieszą się uwielbieniem dzieci i dorosłych na całym świecie. Drugie z miejsc odnajdziemy na kole podbiegunowym, w Laponii. To tam znajduje się słynna Wioska Świętego Mikołaja. Pod adresem Tähtikuja 1 Rovaniemi 96930 znajdziemy siedziba Świętego, który gości przyjmuje nawet latem. Pod Rovaniemi zobaczyć można jego renifery, a zimą samemu wybrać się z nimi lub psami husky na przejażdżkę. Nieopodal znajduje się też Santa Park, gdzie stworzono m.in. Szkołę Elfów, piekarnię „Pana Imbira" i szkołę elfickiej kaligrafii. Warto wiedzieć, że w Rovaniemi, tuż przy siedzibie Mikołaja, działa Polski Konsulat Honorowy.

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter