a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Niedziela, 19 sierpnia 2018
Imieniny: Bolesława, Juliana, Jana

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Gdzie spędzasz wakacje – na Mazurach? Jesteś tego pewien?

2017-08-26
Gdzie spędzasz wakacje – na Mazurach? Jesteś tego pewien?

Turyści udający się w ten jeden z najpiękniejszych regionów Polski zazwyczaj przekonani są, że ich miejscem docelowym są Mazury. Tymczasem gdy w swojej podróży dotrą np. do Olsztyna znajdą się na Warmii. Wyjeżdżając w te strony warto przynajmniej pobieżnie poznać podstawowe różnice między tymi krainami geograficznymi.

 

Warmia i Mazury różnią się przede wszystkim historią, tradycjami, dominującym wyznaniem, gwarą.

 

Warmia była pierwotnie terytorium jednego z plemion pruskich, od którego też wzięła nazwę. W czasach historycznych stanowiła dominium biskupie wcinające się najpierw w terytorium zarządzane przez Krzyżaków, a po sekularyzacji zakonu w obszar protestanckich Prus Książęcych. Ze względu na znaczne różnice między Warmią a otaczającymi je terenami zyskała ona miano ostoi katolicyzmu, który wywarł mocny wpływ na kulturę i tradycję mieszkańców tych terenów.

 

Mazury zaś były najpierw pod władaniem krzyżackim, potem weszły w skład Prus Książęcych. Od XIV wieku zasiedlane były przez osadników z Mazowsza i ich potomków zwanych Mazurami, którzy mieszali się z pozostałościami ludności pruskiej. Gdy w XVI w. na terenie Prus Książęcych religią państwową stał się protestantyzm, wiarę taką musieli przyjąć też Mazurzy.

Jak w przybliżeniu przebiegały granice między Warmią i Mazurami możemy zobaczyć na powyższejj mapce. (Źródło: Łukasz Zaborowski - Podział kraju na województwa. Próba obiektywizacji, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2013 za stroną http://wojewodztwo-staropolskie.com)

 

Dzisiaj wprawdzie różnice między tymi dwiema krainami zacierają się coraz mocniej, wciąż można je jeszcze dostrzec w architekturze i tradycjach charakterystycznych dla każdego z nich. Najdociekliwsi powinni zajrzeć do skansenów i muzeów, gdzie najlepiej zaprezentowane zostały historyczne dzieje tych ziem.

 

Bez względu na podział Warmia i Mazury są bezsprzecznie jednym z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych w naszym kraju. Bogata oferta jezior oraz naturalnych terenów przyciąga entuzjastów wypoczynku na łonie natury. W ostatnim czasie nie brakuje także osób chcących zainwestować pieniądze właśnie w tym miejscu.

- Dominującym aktywem inwestycyjnym w regionie jest oczywiście ziemia. Działki na najwcześniejszym etapie rozwoju stwarzają obecnie duże możliwości inwestycyjne w porównaniu do innych instrumentów finansowych - ocenia Marek Klamut z firmy TREENEO, która od lat inwestuje w nieruchomości gruntowe na Warmii i Mazurach.

 

Aleksandra Lach

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter