a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Poniedziałek, 24 września 2018
Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Dziś zacznij przygotowania do zagranicznego wyjazdu wakacyjnego

2017-06-09
Dziś zacznij przygotowania do zagranicznego wyjazdu wakacyjnego

Zbliżają się wakacje. Jeśli ktoś zamierza je spędzić za granicą, powinien się wcześniej do tego odpowiednio przygotować. Warto np. sprawdzić, czy przypadkiem nie kończy się ważność naszego  paszportu, gdyż nowego nie uda nam się wyrobić z dnia nadzień. Expander podpowiada także, że teraz jest odpowiedni moment, by wnioskować o kartę kredytową lub walutową, jeśli zamierzamy z nich korzystać na wczasach. 

O paszport lepiej zawnioskować przed wakacjami

Dzięki temu, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, wiele osób podróżujących po Europie zdążyło już zapomnieć, że kiedyś do każdego zagranicznego wyjazdu potrzebny był paszport. Obecnie ten dokument  nadal się przydaje, jeśli wyjeżdżamy do kraju spoza  Unii. Co ciekawe, niekiedy nawet ważny paszport nie pozwoli nam jednak wjechać do niektórych państw. Dla przykładu niedawno głośno było o parze, w której chłopak nie mógł pojechać do Egiptu, ponieważ termin ważności jego paszportu mijał za mniej niż 6 miesięcy. Podobne zasady zdarzają się również w innych krajach. Dlatego lepiej już teraz sprawdzić, czy będzie konieczna jego wymiana. W wakacje nie uda nam się bowiem dopełnić tych formalności z dnia na dzień. Wtedy czas oczekiwania na nowy dokument znacznie się wydłuża i może wynieść nawet 30 dni.

Jeśli masz daleko do NZF teraz zawnioskuj o EKUZ

W przypadku wyjazdu do kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, nie powinniśmy zapomnieć o zabraniu karty EKUZ. W krajach Unii daje nam ona prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Taką kartę można co prawda uzyskać „od ręki", ale tylko wtedy, jeśli osobiście udamy się do oddziału lub delegatury NFZ. Jeżeli nie będzie to możliwe ze względu na obowiązki w pracy lub daleką odległość do najbliższej placówki NFZ, możemy taką kartę zamówić. Wniosek wyślemy mailem, faksem czy poprzez ePUAP, a kartę EKUZ otrzymamy pocztą. Taka procedura trwa jednak dłużej. Aby mieć pewność, że dostaniemy przesyłkę z kartą przed wyjazdem, najlepiej złożyć wniosek ok. 2 tygodnie wcześniej.

Jeśli zamierzasz wypożyczyć samochód zawnioskuj o kartę kredytową  

W wielu krajach nie uda nam się wypożyczyć samochodu, jeśli nie posiadamy karty kredytowej. W większości banków nie udam nam się jednak jej uzyskać „od ręki". Cała procedura, czyli rozpatrzenia wniosku kredytowego, a następnie  przesłanie karty, może trwać nawet 2 tygodnie. Czasami, za dodatkową opłatą, karta może zostać wysłana kurierem, co znacznie skraca czas oczekiwania. Tylko w nielicznych przypadkach karta jest wydawana tego samego dnia, w którym złożymy wniosek. Warto także pamiętać, że dużo zależy też od naszej zdolności kredytowej. Może się zdarzyć, że bank odrzuci nasz wniosek i cały proces starania się o przyznanie karty trzeba będzie powtórzyć w innym banku. Warto też dodać, że wypożyczalnie samochodów, jako zabezpieczenie, zakładają na kartę blokadę, która czasami może przekraczać równowartość 10 000 zł. Warto więc wcześniej upewnić się, że nasza karta kredytowa ma odpowiednio wysoki limit.

Jeśli sam organizujesz wyjazd zamów kartę walutową

Karta walutowa pozwala uwolnić się od bankowych kursów walut, które nie należą do najkorzystniejszych, a także od prowizji za przewalutowanie transakcji. Niekiedy dzięki niej możemy zaoszczędzić nawet 10% wydawanej kwoty. Opłaca się ją wyrobić szczególnie wtedy, jeśli na wakacje nie jedziemy z biurem podróży, lecz sami będziemy płacili za usługi turystyczne w obcej walucie. Taka karta jest podpięta do konta walutowego, na które możemy wpłacić najczęściej euro, dolary amerykańskie lub funty brytyjskie. Walutę możemy kupić tam, gdzie kursy są korzystne (np. w kantorze internetowym), a później wpłacić na takie konto. Karty również zwykle nie da się uzyskać zbyt szybko, gdyż najczęściej jest ona wysyłana do klientów zwykłym listem. Dlatego najlepiej zawnioskować o nią właśnie teraz, aby w wakacje móc już z niej korzystać.

 

 

Jarosław Sadowski

Główny analityk Expander Advisors

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter