a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Czwartek, 16 sierpnia 2018
Imieniny: Joachima, Rocha, Domarada

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Szanty polskie – czyli z czego jesteśmy znani?

2018-01-30
Szanty polskie – czyli z czego jesteśmy znani?
Szanty są pieśniami, które śpiewali dawniej żeglarze - powstawały w wieku XVIII i XIX, a ich celem było zsynchronizowanie ze sobą przeróżnych czynności wykonywanych przez wszystkich pracujących. Miały też na celu podnieść morale załogi w trakcie wykonywania działań rytmicznych i nudnych, których nie dało się obejść. Istnieje wiele rodzajów podobnych pieśni, ale nie wszyscy wiedzą, że Polska jest jednym z tych krajów, które w ich tworzeniu oraz śpiewaniu wiodą prym!

Szanty - czym właściwie są?
Szanty to pieśni, które śpiewane były przez żeglarzy wszystkich okrętów - oprócz tych wojennych. Kiedy trzeba było wykonać jakąś zorganizowaną czynność (a przecież na statku potrzeba taka istniała co chwilę), dla urozmaicenia czynności w czasie jej wykonywania śpiewano. Był to śpiew a cappella, bądź też z towarzyszeniem prostych instrumentów, w grupie, albo pod przewodnictwem szantymana, który nadawał ton całej melodii i ewentualnie na czymś grał. Szanty właśnie z tego względu są różnej długości i mają różne, ciekawe melodie, z dostosowywaniem je do czynności - a nie odwrotnie. Dlatego inne pieśni należało śpiewać na przykład w czasie wyrzucania kotwicy, a inne przy stawianiu żagli.


Szanty - polski repertuar
Nie wszyscy wiedzą, że Polska jest prawdziwym liderem jeśli chodzi o śpiewanie podobnych pieśni. To właśnie u nas jest też organizowanych mnóstwo festiwali piosenki żeglarskiej, na które może się dostać każdy i które z pewnością każdemu przypadną do gustu. Według danych szacunkowych, liczba festiwali tego typu, odbywających się u nas w każdym roku, jest bliska 100. Na stronie Ticketmaster można rozejrzeć się za wydarzeniami tego typu, które będą organizowane niebawem i kupić na nie bilety. Polscy żeglarze są bardzo popularni w innych portach i znani ze swoich licznych, ciekawych pieśni. Warto się bliżej zainteresować tym tematem, ponieważ to coś, w czym jesteśmy dobrzy - a niestety przez ogół obywateli naszego kraju jest to fakt jeszcze nieodkryty.


Szanty - wersja dla dzieci
Piosenki żeglarskie rzadko pełniły rolę edukacyjną - śpiewane były przecież przez dorosłych mężczyzn, którzy w jakiś sposób chcieli odreagować trudy podróży i ciężkiego, choć ciekawego życia. Dlatego szanty często są pełne niecenzuralnych słów czy sprośnych zdań. W Polsce jednak powstało coś unikatowego - szanty dla dzieci. Oczywiście, pełniące rolę edukacyjną, umilające czas oraz pisane i komponowane specjalnie dla najmłodszych, czyli pozbawione wszelkich gorszących wyrażeń, a zastępowane przez te wychowawcze. To polski wynalazek - naprawdę wyjątkowy. Również niewiele osób o tym wie, a przecież to już część naszej kultury oraz nasz niezwykły wkład w tę dziedzinę na skalę światową.

Materiał zewnętrzny
Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter