a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Czwartek, 24 maja 2018
Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Polscy muzycy wspierają walkę z rakiem

2015-11-13
Polscy muzycy wspierają walkę z rakiem

Warto dbać o siebie i się badać - twierdzą zgodnie polscy muzycy. Artyści przekonują Polaków do onkologicznych badań profilaktycznych, które mogą uratować życie i zdrowie. Zdaniem Przemysława Frankowskiego scena muzyczna to idealne medium do mówienia o tak ważnych sprawach - w ogromny sposób oddziałuje bowiem na emocje słuchaczy. 

Co roku na choroby nowotworowe zapada w Polsce ponad 144 tys. osób, z czego więcej niż 92 tys. umiera. Według niektórych prognoz zapadalność na raka w ciągu najbliższych 10 lat może się zwiększyć do 170 tys. osób rocznie. W walce z chorobami onkologicznymi niezwykle ważne są badania profilaktyczne, bo wcześnie wykryty rak daje znacznie lepsze rokowania. Do konieczności wykonywania badań próbują przekonać Polaków liczne kampanie, w których udział biorą znani artyści. Niedawno do walki z rakiem włączyli się także czołowi polscy muzycy.

- Mamy nadzieję, że przynajmniej na osoby, które są z tego naszego światka rockowego, bo taki reprezentujemy, wpłyniemy w jakimś stopniu, że przybliżymy ich do tego, że będą chodzili na te badania i sprawdzili - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Piotr Szczęk, wokalista grupy Ametria.

Zdaniem Jakuba Jabłońskiego, perkusisty grającego w grupie Lady Pank, zdrowie to fundamentalna wartość w życiu człowieka. Dlatego należy o nie dbać i kontrolować jego stan. Muzyk przekonuje, że każdy raz na jakiś czas powinien wykonać przynajmniej tak podstawowe badanie jak morfologia. Zgadza się też, że problem powinien być jak najbardziej nagłaśniany.

- Im częściej się o tym mówi, tym lepiej, dlatego że to skłania wiele osób, które by nie zrobiło takich badań, do tego, żeby jednak poszły do tej przychodnii wykonały przynajmniej podstawowe badania krwi - mówi Jakub Jabłoński.

Przemysław Jah Jah Frankowski uważa, że przedstawiciele sceny muzycznej są wręcz predysponowani do mówienia o tak ważnych sprawach jak profilaktyka zdrowia. Jego zdaniem muzyka to jeden z najpotężniejszych środków przekazu, który w ogromny sposób oddziałuje na ludzi. W utworach muzycznych najłatwiej i najszybciej można zawrzeć wszystko, co nas boli i co nas otacza, i dotrzeć w ten sposób do emocji słuchaczy.

- Uważam, że gdyby muzycy podczas jakiegoś fantastycznego koncertu po porywającym utworze zażądali np. zmian, ludzie, wyjdźcie na ulice, zróbcie coś, wykonajcie jakieś działanie, to jestem przekonany, że ludzie by takie działania podjęli - mówi Przemysław Jah Jah Frankowski.

Podobnego zdania jest Jakub Płucisz, gitarzysta i założyciel grupy IRA. Muzyk niedawno, po raz pierwszy od dwudziestu lat, wykonał badania profilaktyczne. Nie wszystkie wyszły zadowalająco. Właśnie dzięki tego typu badaniom chorobę zdołała pokonać żona jego kolegi - podjęła spontaniczną decyzję o zrobieniu badań, które wykazały obecność guza.

- Myślę, że wszyscy patrzą, co muzycy robią. Jeśli muzycy, którzy słyną z bardzo rozrywkowego życia i niemyślenia o tym, jak ratować zdrowie, będą zwracać uwagę na to, żebyśmy się trochę badali i patrzyli, żeby ten rak nie zabierał tylu naszych przyjaciół, to może będziemy mogli coś pomóc - mówi Jakub Płucisz.

Muzycy wzięli udział w akcji „Zbadaj się dla rock'n'rolla i jedź na koncert" zorganizowanej przez Antyradio, Fundację Rak'n'Roll, Hardrock Cafe oraz zespół Chemia. W połowie października po ulicach kilku polskich miast spacerowały dziewczęta w strojach pielęgniarek, które zachęcały do badań profilaktycznych. Każdy, kto przysłał do Antyradia zdjęcie dokumentujące, jak poddaje się badaniom, mógł wygrać gadżety rozgłośni oraz płytę Chemii.

- Wspieranie tego typu inicjatyw jest absolutnie wspaniałą sprawą. Jeżeli my poprzez naszą muzykę i poprzez to, że mamy dostęp do ludzi, do fanów, możemy ich przekonać do tego, żeby zadbali o siebie, to jest super - mówi Wojciech Balczun, lider zespołu Chemia.

Finał akcji miał miejsce na początku listopada. W jego ramach w Hardrock Cafe odbył się m.in. koncert grupy Chemia.

Newseria Lifestyle

Fot.Newseria

Tagi: Antyradio, kampania Rak&Roll, profilaktyka nowotworów, zespół Chemia

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter