a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Sobota, 26 maja 2018
Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Polisa NNW dla kierowcy – czy warto ją wykupić?

2016-11-07
Polisa NNW dla kierowcy – czy warto ją wykupić?

Polskie przepisy nakładają na kierowcę obowiązek corocznego odnawiania polisy OC samochodu. Cześć posiadaczy czterech kółek wybiera też dodatkowe polisy w celu zwiększenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Oprócz Autocasco na rynku dostępne są też polisy NNW dla kierowców i pasażerów.

Polisa OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) oraz Autocasco to produkty ubezpieczeniowe, które  - mówiąc najprościej - w chwili wypadku chronić mają samochód. Jeśli kierowca spowoduje kolizję drogową, wówczas z jego OC wypłacane jest odszkodowanie dla poszkodowanego w kraksie, dzięki czemu może on naprawić swój samochód bez ponoszenia kosztów. Autocasco przenosi natomiast na ubezpieczyciela odpowiedzialność finansową, gdy samochód ubezpieczonego zostanie uszkodzony w kolizji lub na drodze innego zdarzenia losowego (pożar, powódź) lub skradziony. Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, stanowi z kolei ochronę osób podróżujących samochodem, nie tylko zresztą w chwili wypadku.

Zakres polisy NNW

Część kierowców może zrezygnować z zakupu ubezpieczenia NNW z różnych względów. Jedni będą kierować się faktem, że polisa ta jest dobrowolna. Inni z kolei uznają, że roczna składka na OC i opcjonalne AC to już i tak zbyt duży wydatek. Argumentem może być też to, że na polskich drogach robi się coraz bezpieczniej. W 2015 roku - zgodnie ze statystykami policji - było aż 2269 wypadków mniej niż rok wcześniej, a śmierć w nich poniosło o 229 osób mniej. Tyle tylko, że przez cały rok ubiegły na polskich drogach i tak doszło do ponad 32,7 tys. wypadków, w których zginęło ponad 2,9 tys. osób, a rany odniosło 39 457 osób. Jest więc bezpieczniej, co nie oznacza, że jest bezpiecznie w ogóle. Stąd też wykupienie polisy NNW lepiej jest jednak poważnie rozważyć, bo zapewniana przez nią ochrona ubezpieczeniowa może okazać się nieoceniona w chwili wypadku.

Polisa NNW gwarantuje, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu (uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, w wyniku którego dochodzi do czasowego upośledzenia czynności ludzkiego organizmu) lub śmierci w wyniku wypadku pojazdu mechanicznego, który nastąpił w trakcie poruszania, zatrzymania, albo postoju tegoż pojazdu. To jednak nie jedyna sytuacja, gdy ubezpieczyciel przejmie na siebie odpowiedzialność finansową za naprawę poniesionych szkód. Odnieść rany lub stracić życie można też bowiem także przy wsiadaniu lub wysiadaniu z samochodu, otwierania lub zamykania bramy garażowej, tankowania paliwa na stacji benzynowej, jak również w trakcie prowadzenia naprawy pojazdu. Jak widać, katalog ten jest stosunkowo szeroki i nie ogranicza się jedynie do sytuacji, które można zaklasyfikować jako „klasyczny" wypadek samochodowy (tu warto zwrócić uwagę, że wypadkiem nazywamy wyłącznie takie zdarzenie drogowe, w którym poszkodowani zostali ludzie; gdy uszkodzone zostały tylko pojazdy, wówczas jest to kolizja). Towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają też szereg wyłączeń, czyli sytuacji, w których nie zostanie uznane roszczenie ubezpieczonego. Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu polisy NNW ma miejsce np. wtedy, gdy kierowca był w chwili wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków, prowadził pojazd pomimo braku ważnego prawa jazdy, albo, gdy udowodnione zostanie, że doszło do umyślnego wywołania szkód (np. kierowca celowo wjechał w drzewo, aby odnieść obrażenia i tym samym wyłudzić odszkodowanie od swego ubezpieczyciela).

Dla kierowcy i pasażerów

Polisę NNW będącą uzupełnieniem OC pojazdu można wykupić w wersji obejmującej ochroną tylko kierowcę jak też rozszerzającą ją na wszystkich pasażerów podróżujących w samochodzie w chwili, gdy nastąpiło zdarzenie drogowe, w wyniku którego któraś z tych osób doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła śmierć.  Przy czym ubezpieczeniem nie są objęte konkretne osoby, ale miejsca w samochodzie, zgodnie z tym, na ilu pasażerów pojazd jest zarejestrowany. Przykładowo, ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażera w Uniqa obejmuje 5 miejsc w samochodzie. Kwota składki jest wspólna dla całego samochodu, a nie osobna dla każdego z pasażerów.

Na pytanie o wybór sumy ubezpieczenia NNW dla kierowcy i pasażera odpowiedź może być jedna: jak najwyższa, na którą ubezpieczony może sobie pozwolić. Trzeba pamiętać, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe odszkodowanie za poniesione szkody. Jeżeli zostanie orzeczone, że doszło do 25 proc. uszczerbku na zdrowiu, wówczas osoba ubezpieczona na 100 tys. zł otrzyma 25 tys. zł, a ubezpieczony na 5 tys. zł  - 1250 zł. Oczywiście suma ubezpieczenia (na rynku dostępne są polisy od kilku do nawet 150 tys. zł, jak w TU Uniqa) to nie jedyna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze polisy NNW. Wysokość składki rocznej, jak też zakres samego ubezpieczenia są również niezwykle istotne.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia AC (Autocasco) na: https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla-ciebie/ubezpieczenie-ac


Żródło grafika: pixabay.com

Tagi: auto, NNW, OC, polisa, samochód, ubezpieczenie

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter