a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Wtorek, 22 maja 2018
Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Najtańsze OC a odszkodowanie po stłuczce

2015-03-25
Najtańsze OC a odszkodowanie po stłuczce

Nawet najbardziej ostrożny kierowca może stać się uczestnikiem kolizji drogowej. Nawet jeśli sam jeździ bezpiecznie, po drogach poruszają się też inne osoby - z różnym doświadczeniem i różnymi umiejętnościami. Wówczas wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, by nastąpiło zderzenie. Czy w takiej sytuacji najtańsze OC wpływa na wysokość odszkodowania?

Zgodnie ze statystykami, aż 45% Polaków przy wyborze ubezpieczenia obowiązkowego kieruje się wyłącznie ceną, decydując się na najtańsze OC. Głównym powodem są oszczędności, co oznacza, że większość właścicieli pojazdów nie zastanawia się nad zależnością między ceną ubezpieczenia a jego zakresem i wysokością świadczenia po szkodzie.

Najtańsze OC a zakres i wysokość sum gwarancyjnych

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakres i wysokość sum gwarancyjnych jest jednakowy - bez względu na ofertę firm ubezpieczeniowych. Oznacza to więc, że najtańsze OC i najdroższa polisa będą stanowiły identyczne zabezpieczenie w razie kolizji lub wypadku.

Powyższa ustawa określiła maksymalne stawki sum gwarancyjnych, które wynoszą:

- 5 mln euro za uszczerbek na zdrowiu wyrządzony osobie poszkodowanej,

- 1 mln euro za szkody na mieniu.

Nie wysokość składki OC, lecz wyłącznie stopień uszkodzenia/uszczerbku wpływa na wysokość świadczenia wypłacanego przez ubezpieczyciela osobie poszkodowanej.

Ważna wycena szkody

Po zgłoszeniu szkody, firma ubezpieczeniowa wysyła swojego eksperta, który dokonuje oględzin pojazdu i określa wielkość uszkodzeń. Dobrze jest przygotować się do takiej wizyty, robiąc wcześniej zdjęcia poważnym usterkom - mogą się przydać, jeśli ubezpieczyciel zakwestionuje kilka zniszczeń.

W sytuacji, gdy wymiar szkód zostanie już oszacowany, wówczas z towarzystwa ubezpieczeniowego przychodzi pismo z informacją o tym, czy doszło do szkody częściowej czy całkowitej. W tym pierwszym przypadku osoba poszkodowana albo otrzyma gotówkę na naprawę, albo zostanie zobligowana do przekazania pojazdu serwisowi współpracującemu z zakładem ubezpieczeń. Jeśli szkoda jest całkowita, wówczas osoba poszkodowana otrzyma świadczenie w wysokości wartości samochodu pomniejszone o wartość wraku.

Bardzo ważne jest więc to, by wycena szkód została dokonana w sposób profesjonalny i prawidłowy. Bo to właśnie ona wpływa wyłącznie na wysokość świadczenia. Najtańsze OC nie ma z tym nic wspólnego, dlatego nie warto przepłacać za ubezpieczenie.

Materiał zewnętrzny

Fot. 7854, pixabay.com

Tagi: AC, cena, OC, odszkodowanie, stłuczka

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter