a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Sobota, 23 czerwca 2018
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Czy można obniżyć składkę OC?

2015-06-29
Czy można obniżyć składkę OC?

Dla wielu kierowców wysokość składki OC jest zbyt wysoka. I chociaż zmuszeni są do jej opłacania, szukają sposobów na obniżenie kwoty. Czy jest to w ogóle możliwe?

Najtańsze OC jest marzeniem każdego właściciela pojazdu. Szczególnie, jeśli na swoje nazwisko ma zarejestrowanych kilka aut. Sumaryczna kwota obowiązkowego ubezpieczenia faktycznie może przerażać. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje kilka sposób na obniżenie wysokości składki OC.

Cena ubezpieczenia OC to indywidualna polityka cenowa

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że każda firma ubezpieczeniowa realizuje własną politykę cenową w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. Na własnych zasadach określa ryzyko ubezpieczeniowe i na jego podstawie wylicza wartość polisy OC dla konkretnego właściciela pojazdu.

Jeśli kierowca, zdaniem firmy ubezpieczeniowej, charakteryzuje się niskim ryzykiem, wówczas może liczyć na najtańsze OC. Jeżeli natomiast ubezpieczyciel uzna właściciela pojazdu za ryzykownego, wówczas wysokość składki może zostać zawyżona.

Sposoby na obniżenie składki OC

Na najwyższe składki OC narażeni są przede wszystkim młodzi i niedoświadczeni kierowcy. To oni, zdaniem firm ubezpieczeniowych, charakteryzują się najwyższym ryzykiem. Posiadając prawo jazdy od niedawna, można więc spodziewać się wysokich kwot za ubezpieczenie OC spowodowanych nałożeniem na przykład dodatkowych zwyżek.

Chcąc wybrać najtańsze OC, wcale jednak nie trzeba „kombinować". Podawanie nie do końca zgodnych z prawdą informacji może bowiem skutkować tym, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku spowodowanego przez kierowcę prowadzonego ubezpieczony pojazd. Co zatem można zrobić, by obniżyć składkę?

  • Niech auto ma współwłaściciela

Niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe sumują zniżki, jeśli pojazd ma na przykład dwóch współwłaścicieli. Jest to dobra wiadomość szczególnie dla młodych kierowców, którzy nie mają jeszcze wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Wystarczy, że współwłaścicielem uczynią doświadczonego kierowcę, by w ten sposób płacić niższe składki.

  • Warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia

Wielu ubezpieczycieli oferuje dodatkowe zniżki przy zakupie ubezpieczeń komunikacyjnych w pakiecie. Zamiast ograniczać się tylko do polisy OC, można pomyśleć o ubezpieczeniu AC (albo chociaż mini autocasco), NNW czy ubezpieczeniu szyb. Chociaż w rzeczywistości sumaryczna kwota będzie wyższa, samochód a nawet pasażerowie będą chronieni w znacznie szerszym zakresie.

  • Zakup polisy OC przez Internet

Wysokość składki OC można obniżyć, wykupując polisę przez Internet. Kilka firm ubezpieczeniowych proponuje dodatkowe zniżki, jeśli umowa zostanie zawarta online.

Warto przy tym mieć świadomość, że umowę podpisaną na odległość (a więc i przez internet) można wypowiedzieć w ciągu 14 dni, jeśli z jakiegoś powodu nie spełni warunków.

Nie warto bać się najtańszego OC

Najtańsze OC odstrasza wielu kierowców. Wszystko dlatego, iż panuje powszechne przekonanie, że jak coś jest tanie to znaczy, że albo ma ograniczony zakres, albo pod taką polisą kryje się wiele kruczków.

Okazuje się jednak, że zarówno w przypadku najtańszego i najdroższego ubezpieczenia jednakowy jest zakres i maksymalne sumy gwarancyjne. Oznacza to taką samą ochronę ubezpieczeniową dla każdego. Tak zapewnia Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Materiał zewnętrzny

Tagi: najtańsze OC

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter