a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Niedziela, 23 września 2018
Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Czas pracy kierowców ciężarówek. Limity i kary

2018-06-19
Czas pracy kierowców ciężarówek. Limity i kary
W Unii Europejskiej obowiązują ściśle określone przepisy dotyczące czasu pracy kierowców samochodów ciężarowych. Sprawdź, jaki jest dzienny limit prowadzenia ciężarówki i jakie kary grożą za jego przekroczenie.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wygląda praca kierowcy samochodów ciężarowych? Czy wiesz, jakie wiążą się z tym przepisy i regulacje prawne? Jesteś początkującym przedsiębiorcą z segmentu transportu i chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie? Jeśli tak to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Dzienny limit zawodowego kierowcy

W Unii Europejskiej obowiązują bardzo stanowcze i rygorystyczne przepisy dotyczące czasu pracy kierowców samochodów ciężarowych. Dzienny limit czasowy prowadzenia ciężarówki przez kierowcę zawodowego wynosi 9 godzin, w szczególnych przypadkach czas ten może zostać wydłużony do maksymalnie 10 godzin. Sytuacja ta nie może się jednak zdarzyć więcej niż dwa razy w tygodniu roboczym. Po każdych 4, 5 godzinach spędzonych za kierownicą ciężarówki kierowca ma obowiązek zatrzymać się na przerwę trwającą minimum 45 minut. Może ją rozłożyć na dwie mniejsze trwające odpowiednio: 15 i 30 minut. Bardzo ważną kwestią jest to, że w myśl obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej przepisów prawnych to przedsiębiorstwo zatrudniające kierowcę musi mu zapewnić warunki do przestrzegania regulacji oraz obostrzeń odnośnie czasu pracy.

Obowiązki pracodawcy

Do obowiązków przedsiębiorcy należy ciągłe informowanie zatrudnionych kierowców o limitach czasowych, których mają przestrzegać. Czas pracy takiej osoby oraz cały system pracy musi zostać szczegółowo opisany oraz wytłumaczony w umowie podpisywanej między przedsiębiorstwem transportowym a potencjalnym kierowcą zawodowym. Jest to niezmiernie istotne z punktu widzenia tego rodzaju firmy, gdyż za wszelkie niedopatrzenia odpowiedzialność prawną ponosi pracodawca. Jakiekolwiek naruszenia przepisów czy niedopatrzenia mogą skutkować natychmiastowym ograniczeniem lub całkowitym odebraniem licencji na wykonywanie usług transportowych. W praktyce oznacza to zamknięcie firmy.

Kary za łamanie przepisów

Nowoczesne samochody ciężarowe wyposażone są w specjalistyczny sprzęt pozwalający na ciągłą rejestrację czasu pracy kierowcy oraz innych detali związanych z wykonywaną przez niego pracą. Należą do nich m.in. czas postoju, prędkość jazdy, czy nawet czas przeznaczony na całkowity odpoczynek. Pracodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami ma obowiązek wyposażyć pojazd w tego typu urządzenie. Jednym z takich urządzeń jest tachograf.

Za wykonanie przewozu pojazdem niewyposażonym w sprzęt rejestrujący szczegółów przejazdu, grozi mandat w wysokości 3 tys. zł. Mandaty za przekroczenie maksymalnego dozwolonego czasu pracy nakładane są na kierowców ciężarówek podczas ewentualnej kontroli drogowej. Taryfikator przewiduje mandaty od 50 do nawet 500 zł. Wyjątkiem są sytuacje nieprzewidywalne - na przykład złe warunki pogodowe lub korki. Wtedy mandatu nie nakłada się, lecz kierowca musi udokumentować fakt wystąpienia tego typu utrudnienia na drodze. Oprócz specjalistycznego sprzętu montowanego na pokładach ciężarówek, przedsiębiorstwo zatrudniające kierowców zawodowych ma obowiązek ewidencjonowania ich pracy. Wykorzystuje się do tego specjalne wykresówki oraz wydruki danych pobranych z karty kierowcy.

 

Materiał zewnętrzny

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter