a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Czwartek, 16 sierpnia 2018
Imieniny: Joachima, Rocha, Domarada

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Chcesz zaoszczędzić na paliwie? Sprawdź, czy instalacje LPG to dobry pomysł

2018-03-15
Chcesz zaoszczędzić na paliwie? Sprawdź, czy instalacje LPG to dobry pomysł
Przez wiele lat jedynym wyborem dla osób, które jeździły dużo i chciały zaoszczędzić na paliwie, były auta wyposażone w silniki Diesla. Niestety, postęp technologiczny sprawił, że współczesne jednostki wysokoprężne są już na tyle kosztowne w obsłudze, że ewentualne oszczędności na samym paliwie mogą zostać zniwelowane po kilku wymianach eksploatacyjnych. Alternatywą jest zatem wyposażenie auta w instalację LPG.

Czy warto zamontować instalację LPG?

Instalacje gazowe montowane w autach w ostatnich latach znacznie się zmieniły. Montaż LPG w samochodzie wcale nie musi już oznaczać rezygnacji z dobrych osiągów, trwałości silnika czy pojemnego bagażnika. Tak naprawdę, współczesne instalacje LPG  nie powodują praktycznie żadnego pogorszenia codziennych walorów eksploatacyjnych.

Z praktycznego punktu widzenia - warto! A jak wygląda kwestia kosztów?

Instalacje LPG - ceny

Montaż najprostszych układów zasilania gazem kosztuje już nieco ponad 2000 złotych. Takie ceny mają instalacje gazowe montowane do jednostek z pośrednim wtryskiem, z ośmiozaworową głowicą. Co oczywiste, takich aut jest coraz mniej, aczkolwiek wśród popularnych modeli wciąż możemy je znaleźć. Najlepszym przykładem są np. silniki montowane w autach grupy VAG (1.6 MPI) czy stare jednostki Renault, które trafiły pod maskę rumuńskich Dacii (1.6 8V). Minimalnie droższe będzie założenie gazu w autach z 16-zaworową głowicą - co ciekawe, obecność turbodoładowania (np. VAG 1.8T czy Fiat/Opel 1.4T) nie ma większego wpływu na koszty i w tych jednostkach założymy gaz za około 2800-3200 PLN.

Trochę drożej jest już w przypadku jednostek typu V6 - tam instalacja LPG to koszt co najmniej 3000 złotych. Biorąc jednak pod uwagę spalanie "V-ek", taka inwestycja ma szansę szybko się zwrócić.

Dyskusyjny jest natomiast montaż instalacji LPG w jednostkach z bezpośrednim wtryskiem. Gaz można montować już do większości silników, kosztuje to jednak co najmniej 5 tysięcy złotych. Okres zwrotu kosztu jest dłuższy niż w konwencjonalnych jednostkach -pamiętajmy, że w silnikach z bezpośrednim wtryskiem jednocześnie spalane są małe ilości benzyny oraz LPG. Jest to konieczne dla ochrony wtryskiwaczy benzynowych, które poddawane są bardzo wysokim temperaturom, a bez chłodzenia w postaci benzyny po prostu mogą się zatrzeć.

Warto pamiętać, że cena instalacji gazowej zależy także od innych czynników, np. producenta instalacji, doboru komponentów, a nawet renomy konkretnego zakładu. Niemały wpływ ma również lokalizacja - montaż instalacji LPG w Warszawie jest zazwyczaj droższy niż w Kielcach czy Opolu.

Instalacja gazowa - montować czy nie?

Jeżeli rocznie pokonujesz ponad 20 tysięcy kilometrów, instalacja gazowa ma szansę bardzo szybko się zwrócić. Tym szybciej, im prostszy masz w aucie silnik oraz im większe jest jego zapotrzebowanie na benzynę. Jeśli nie jeździsz samochodem często i nie pokonujesz dużych tras, musisz dokładnie policzyć, czy inwestycja w LPG będzie dla Ciebie opłacalna.

Materiał zewnętrzny
Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Komentarze
Marcin2018-04-10, 21:21

Dla osób, które pokonują sporo km lub mają dłuższe dojazdy do pracy to bardzo dobry pomysł. Osobiście zamontowałem sobie instalację firmy BRC i zwróciła mi się w niespełna rok czasu. Pokonuje miesięcznie ok 1800 tys km. Szukając oszczędności lpg jest bardzo dobrą inwestycją.


Najpopularniejsze artykuły

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter