a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Niedziela, 22 lipca 2018
Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Bezpieczna jazda jesienią okiem Rajdowego Mistrza

2017-08-31
Bezpieczna jazda jesienią okiem Rajdowego Mistrza

Bezpieczeństwo - dewiza nieprzerwanie aktualna bez względu na porę roku, czy też na miejsce: czy jest to rajd, czy cywilny ruch drogowy. W szczególności istotna, kiedy zmieniają się warunki pogodowe. To właśnie po okresie wakacyjnym, kiedy zaczyna się rok szkolny i dzieci wracają do szkoły, a dorośli do pracy zauważamy pierwsze oznaki jesieni: dni stają się krótsze, szybciej zapada zmrok, częściej występują opady, liście zalegają na mokrych drogach i chodnikach. Wszystko to zmniejsza komfort poruszania się po drogach. W ramach swojej autorskiej kampanii „Bezpieczni za kółkiem" Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team podpowiada, jak radzić sobie z jesienną jazdą.

 

1.      Zasady zawsze obowiązujące.

Aby zapewnić sobie i swoim pasażerom pełny komfort jazdy i bezpieczeństwo należy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach, które nam to zagwarantują. Zadbajmy o bezpieczeństwo i zawsze pamiętajmy o jej podstawowych zasadach! Istotą prawidłowego przygotowania samochodu to przede wszystkim czyste szyby zapewniające dobrą widoczność oraz odpowiednio ustawione lusterka wsteczne i boczne. Ponadto należy pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia w oponach i zawsze mieć ze sobą to piąte - zapasowe. W zależności od wieku i wzrostu dzieci pamiętajmy o fotelikach. „Oczywiście nie możemy zapomnieć o prawidłowym zapinaniu pasów przez wszystkich znajdujących się w pojeździe. Lekceważenie tego niesienie ryzyko utraty swojego życia, jak i pasażerów" -  mówi Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team.

2.      Światła.

Dbanie o odpowiednie ustawienie świateł to jedna z najważniejszych zasad obowiązujących kierowców bez względu na porę roku. Dobrą widoczność gwarantują nie tylko sprawnie funkcjonujące wycieraczki, ale przede wszystkim światła zewnętrzne. To one są jednym z gwarantów zapewniających nam bezpieczeństwo, poruszając się po drogach. W okresie jesiennym dni stają się krótsze, szybciej zmierzcha, dlatego tak istotne jest sprawdzenie stanu wszystkich świateł - ich odpowiednie ustawienie, sprawdzenie żarówek i zadbaniu o czyste obudowy reflektorów. We wrześniu rozpoczyna się rok szkolny, dlatego też pamiętajmy o widoczności  naszych pociech wracających ze szkoły - umieszczenie elementów odblaskowych, czy to na części odzieży poprawi widoczność dzieci na drogach.

3.      Pióra wycieraczek i płyn do spryskiwaczy.

Dolewanie płynu do spryskiwaczy, wymiana piór wycieraczek na świeże to czynności, które powinny być wykonywane często i nie mogą być bagatelizowane. Zwłaszcza w okresie jesiennym. Po wakacjach przychodzi moment, gdy dni stają się krótsze i szybciej zachodzi słońce, dlatego wtedy czysta i przejrzysta szyba definitywnie zwiększa nasze szanse na bezpieczne osiągnięcie celu. Co ważne, poprawia także komfort i przyjemność z jazdy. Jesienne dni są również deszczowe, więc sprawne wycieraczki są priorytetem.

4.      Bezpieczna odległość.

Jesień kojarzy się z kolorowymi liśćmi, które tworzą barwne krajobrazy. Stanowią one również zagrożenie, w szczególności, kiedy są mokre i zalegają na drodze. Nawierzchnia staje się bardzo śliska. Należy zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość oraz zachować bezpieczną odległość między samochodami. Przede wszystkim musimy ją dostosować do warunków panujących na drodze. Inna będzie przy słonecznej pogodzie na suchym asfalcie, a inna w trakcie deszczu na śliskiej nawierzchni. W przypadku dni słonecznych to odległość odpowiadająca minimum 3 sekundom jazdy z daną prędkością do kolejnego auta, a w trakcie dni deszczowych przynajmniej dwukrotnie większa.

5.      Temperatura.

Dni stają się coraz chłodniejsze. Zaczynamy ogrzewać samochód, a na zewnątrz panuje wilgoć, powietrze jest chłodniejsze. Zaczyna występować duża różnica temperatur. Dlatego też powinniśmy zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz samochodu, tak aby zapobiec parowaniu szyb.  Wewnątrz samochodu powinniśmy utrzymać temperaturę ok. 18 stopni. Zbyt wysoka może przyczynić się do wywołania uczucia senności, a w najgorszym przypadku zaśnięcia i tragedii.

Materiał zewnętrzny
fot. Kajto.pl

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter