a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Niedziela, 23 września 2018
Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

10 sposobów na oszczędną jazdę samochodem

2017-04-29
10 sposobów na oszczędną jazdę samochodem

Jak zadbać o niższe zużycie paliwa naszego samochodu? Tych kilka prostych sposobów sprawi, że pomożemy chronić środowisko, przyczynimy się do ograniczenia smogu w naszej okolicy i zaoszczędzimy trochę grosza.

 

  1. Nie ciśnij zbyt mocno pedału gazu. Przyspieszaj delikatnie, staraj się utrzymywać stałą prędkość, obserwując zachowanie innych kierowców. Pamiętaj, że jazda z optymalną prędkością pozwoli Ci zaoszczędzić znaczne ilości paliwa w stosunku do zużycia przy maksymalnej prędkości Twojego auta. Staraj się hamować łagodnie, szczególnie jeśli Twój samochód ma system odzyskiwania energii z hamowania.
  2. Regularnie wymieniaj olej. Zazwyczaj zmiana oleju jest potrzebna po 16 000 km lub co 12 miesięcy. Rozważ także systematyczne czyszczenie silnika. Jeśli jeździsz dieslem, pamiętaj o czyszczeniu lub wymianie filtra cząstek stałych.
  3. Zapchany filtr powietrza zmniejsza dopływ tlenu do silnika, zwiększając zużycie paliwa, dlatego nie zapomnij o jego wymienianiu.
  4. Dbaj o hamulce - zaniedbane mogą stawiać niepotrzebny opór podczas jazdy. Sprawdzaj sprawność układu hamulcowego co 8 000 km, a płyn hamulcowy wymieniaj co 48 000 km.
  5. Pożegnaj się z oponami zimowymi. Dostosowanie opon do pory roku ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla zużycia paliwa. Właściwe opony pozwalają uzyskać optymalne opory toczenia i lepszą przyczepność.
  6. Mniejsze koła powodują mniejsze opory podczas jazdy, dlatego wybór większych obręczy nie służy oszczędności. Wybierz koła rekomendowane przez producenta do Twojego modelu.
  7. Sprawdzaj ciśnienie w oponach. Obowiązkowy w nowych samochodach system monitorowania ciśnienia w oponach poinformuje Cię, że koła trzeba dopompować - nie zlekceważ tej kontrolki na desce rozdzielczej. Jeśli w Twoim samochodzie nie ma takiego urządzenia, regularnie sprawdzaj, czy opony są prawidłowo napompowane.
  8. Napompuj koła azotem. Azot podlega mniejszym wahaniom ciśnienia pod wpływem temperatury, a jeśli opona się rozszczelni, będzie wolniej uciekał niż powietrze. Koszt napełnienia opon azotem oraz ich późniejszego dopompowywania to zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie.
  9. Ogranicz masę samochodu i opory powietrza. W przypadku samochodu sprawdza się zasada minimalizmu - nie woź w samochodzie niepotrzebnych rzeczy, które go obciążają, i demontuj od razu bagażnik dachowy, kiedy przestaje być potrzebny. Projektanci samochodów poświęcają wiele uwagi opracowaniu jak najbardziej aerodynamicznego nadwozia - szkoda marnować ich wysiłek.
  10. Wybierz oszczędny samochód o niskiej emisji. Zwracaj także uwagę na skład spalin - silniki Diesla emitują znacznie więcej toksycznych substancji, takich jak cząstki stałe i tlenki azotu niż auta benzynowe i nieporównanie więcej niż hybrydy. Na rynku jest już kilkadziesiąt modeli hybrydowych z niemal wszystkich segmentów w bardzo różnych cenach. Ikona hybryd, Toyota Prius, zużywa tylko 3,3 l/100 paliwa i emituje 76 g/km, znacznie poniżej europejskiej normy 95 g/km, zaplanowanej na 2021 rok. Czy to ma znaczenie? Oczywiście! Na świecie jeździ już ponad 10 milionów hybryd, które przez 20 lat obecności na rynku pozwoliły zaoszczędzić 29 miliardów litrów benzyny i zapobiec emisji 77 milionów ton CO2.

Materiał zewnętrzny

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter