a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Poniedziałek, 24 września 2018
Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Ubierz się stylu Urban Folk!

2017-05-04
Ubierz się stylu Urban Folk!

Moda na folk w ostatnim czasie bije rekordy popularności. Ludowe wzory coraz częściej zdobią ubrania oraz różnego rodzaju dodatki i gadżety. Polscy styliści i projektanci w swoich kolekcjach odwołują się do słowiańskich korzeni, a ich śladem podążają gwiazdy oraz modowi blogerzy i blogerki.


Moda na folk przejawia się również w codziennym życiu - na ulicach można zauważyć motywy kwiatowe, wzory kaszubskie, łowieckie czy góralskie zdobiące kurtki, t-shirty, torby czy plecaki młodych kobiet i mężczyzn. To bardzo pozytywne zjawisko, które świadczy o zainteresowaniu młodych ludzi ludowymi tradycjami i swoimi słowiańskimi korzeniami. Ponadto folkowe trendy to po prostu ciekawy sposób na urozmaicenie swojej garderoby. Folklorystyczne motywy sprawiają, że każda stylizacja nabiera kolorów, staje się urozmaicona i weselsza.


Muzycy doceniają folk
Jak wszyscy zapewne dobrze pamiętają, do rozbudzenia zainteresowania słowiańskimi tradycjami przyczynili się Donatan i Cleo, tworząc w 2013 roku przebój pt. „My Słowianie". W roku 2014 piosenka ta reprezentowała Polskę podczas 59 Festiwalu Eurowizji. Projekt Donatana i Cleo udowodnił, że słowiański styl jest nie tylko ciekawy, ale może być również seksowny. Duet odniósł komercyjny sukces, ale nie możemy zapominać o artystach, którzy już od lat w swojej twórczości odwołują się do tradycji i mitologii Słowian. Przykładem takich zespołów jest Żywiołak, R.U.T.A., Kapela ze wsi Warszawa czy grupa Lelek. Ostatnia z wymienionych grup nie tylko w swoich tekstach i muzyce nawiązuje do słowiańskich tradycji. Przejawiają się one także w ich strojach. Na koncertach, muzyków Lelka można było zobaczyć w ubraniach młodej marki odzieżowej Slavinia, która na bluzach i t-shirtach przedstawia graficzne wariacje rzemiosła ludowego, jak haft krzyżykowy i płaski, zdobienia i motywy kwiatowe z gorsetów strojów ludowych czy krywulki.


Folk - muzyka, tradycja, styl życia
Wiele gwiazd oraz celebrytów, widywanych na czerwonych dywanach, chętnie wykorzystuje motywy folklorystyczne. I są to osoby, których twórczość muzyczna lub artystyczna nie koniecznie ściśle wiąże się z folkiem lub tradycjami Słowian. Doceniają oni po prostu piękno ludowych wzorów, chętnie eksperymentują, łącząc w swoich stylizacjach ludowe akcenty z nowoczesnymi elementami odzieży. Polskie gwiazdy, które widywane były w stylizacjach w stylu folk, to np. Maria Sadowska, Maryla Rodowicz, Joanna Horodyńska i wiele innych.


Urban Folk „na słodko"
Ciekawym odkryciem na rynku muzycznym jest zespół Cukierki. Jest to warszawski duet elektroniczny, który ma już na swoim koncie minialbum pt. „Radość" oraz pierwszy w karierze longplay „Euforia". Cukierki tworzą: Mateusz Rusin (aktor Teatru Narodowego, znany m.in. z roli księdza Macieja w serialu Ranczo oraz członek kabaretu Na Koniec Świata) i Przemek Dred Pietrzak, który współpracował z takimi zespołami jak Hurt i Afromental. A co Panowie z duetu Cukierki mają wspólnego z folklorem? Oni również są reprezentantami nowoczesnego stylu „Urban Folk", który zaobserwować można w ich koncertowych i codziennych ubraniach. Mateusz i Dred ze swoją muzyką trafiają do ludzi młodych, którzy poszukują odskoczni od codziennego, zabieganego życia. Pragną wprowadzić do miejskiej monotonii więcej radości, euforii i kolorów - dlatego właśnie tak dobrze czują się w ubraniach Slavinii, marki której przyświeca taki sam cel.


Twórcy odzieży nawiązującej do słowiańskich i ludowych tradycji pragną, by dotarła ona do miast i przybliżyła ich mieszkańcom nieco ludowego folkloru, z którym nie mają szansy zetknąć się na co dzień. Jest to bardzo słuszna idea, dzięki której młodzież ma szansę dowiedzieć się więcej na temat swojego regionu, historii i docenić sztukę i tradycję naszych przodków.

Materiał zewnętrzny

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter