a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Środa, 2 grudnia 2015
Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

Najczęściej popełniane błędy językowe

2011-11-29
Najczęściej popełniane błędy językowe

Gwałtowny rozwój kultury masowej i technologii sprawił, że w ostatnich latach została poważnie naruszona poprawność języka polskiego. Upadek zasad polszczyzny coraz częściej widać w środkach masowego przekazu, a komentarze na forach dyskusyjnych czy portalach społecznościowych pokazują jak dużej degradacji uległ język polski.

Na faktach autentycznych?!

Tworzone ostatnimi czasy nowe związki wyrazowe  przyprawiają o zawrót głowy niejednego językoznawcę. Coraz częściej spotyka się ludzi, którzy opowiadają historie oparte na ,,faktach autentycznych", ,,kontynuują dalej" poruszone wątki,  ,,wracają z powrotem" do domu lub ,,cofają się do tyłu".  Niepoprawnie mówią ci, którzy wychowali się w Polsce oraz emigranci, którzy zmuszeni byli do nauki języka w ekspresowym tempie. Dlaczego Polacy błądzą na potęgę i z czym najczęściej mają problem?

Na bakier z ortografią

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć kogoś, kto umiałby perfekcyjnie posługiwać się językiem polskim, w zakresie ortografii, interpunkcji oraz fonetyki. Coraz częściej popełniane są błędy leksykalne i stylistyczne. Wynika to z wad, tj. dysleksja, dysortografia, które niektórzy wykorzystują, myśląc, że zwalnia to ich z konieczności starania się w pisaniu. Dla znawców polszczyzny nie do pomyślenia jest powiedzenie ,,wziąść" zamiast ,,wziąć", a od ,,sanatorium" zastępowanym błędnym ,,senatorium" aż włos się jeży na głowie. Przecież ,,asencja" nie smakuje tak samo jak tradycyjna ,,esencja".

Błędy na pokaz

Z roku na rok popularność zdobywa świadome popełnianie błędów językowych, po to, by zwrócić uwagę. W końcu to forma, nie treść przyciąga czytelników najbardziej. Ta poza jest coraz bardziej widoczna nie tylko w Internecie, ale też w telewizji. Doskonałym przykładem jest animowany serial dla dorosłych pt. ,,Włatcy móch". Nazwa jest na tyle chwytliwa, że przyzwyczajeni widzowie przenoszą to, co widzą na ekranie na swoje umiejętności językowe. Niebezpiecznie modne i uznane wśród nastolatków stało się pismo ,,pokemonowe", polegające na zamienianiu liter o podobnym brzmieniu i pisanie ich naprzemiennie małymi i wielkimi literami. Szczególnie widoczne jest to na forach dyskusyjnych oraz w komentarzach na popularnych serwisach społecznościowych. W bardzo krótkim okresie ,,sFitAśNe" foteczki i wyznania miłosne typu ,,loffciam" czy ,,koffam" zdominowały świat Internetu.

Denerwujące słówka

Najbardziej zauważalne u Polaków jest używanie złej formy gramatycznej. ,,Włanczać", ,,kąpe", ,,10 maj 2011", ,,proszę panią", ,,podaj mi tą książkę", ,,kontrol", ,,pora", zamiast poprawnego ,,włączać", ,,kąpię", ,,10 maja 2011", ,,proszę pani", ,,podaj mi tę książkę", ,,kontrola", ,,por" pojawiają się na co dzień w ustach sporej części Polaków. Kultowe ,,szłem" toruje już sobie drogę do znalezienia się na kartach słownika języka polskiego.

,,Oczywista oczywistość", ale nie dla wszystkich

Mówiąc ,,Ustawa została znowelizowana w roku dwutysięcznym dziesiątym" niewielu zdaje sobie sprawę, że popełnia błąd. O poprawnym wymówieniu roku ,,dwa tysiące dziesiątego" większość ciągle zapomina. Niektórzy ułatwiają sobie wymowę liczb i zamiast prosić w sklepie o ,,dwadzieścia" dekagramów cukierków potrafią się skusić zaledwie na ,,dwajścia". W dodatku nie poprawiają błędu, ponieważ sprzedawcy ich rozumieją. Ułomność większości narodu czy skłonność do ułatwiania sobie życia? Raczej niewykształcenie albo ogólnie panujący brak zasad językowych.

Czyja to wina...

...że ktoś idzie ,,na pieszo" zamiast po prostu ,,pieszo", ,,spaduje" a nie ,,spada" z krzesła, kiedyś ,,lubiał", a nie ,,lubił" horrory i oglądał je codziennie ,,godzinę czasu" zamiast po prostu ,,godzinę"? W każdym razie (żeby nie powiedzieć ,,bądź"!) może po prostu winien jest świat, który z każdym dniem musi dostosować się do szybkości zmian wprowadzanych wskutek postępującej globalizacji? Społeczeństwo jest skomputeryzowane, dzieci nie chcą czytać książek, zamykają się w wirtualnym świecie i piszą e-pamiętniki, oczywiście z błędami. Dawniej w szkołach dyktanda były codziennością, więc ortografię ćwiczono nieustannie. Szanowano język i mowę ojczystą, nie kaleczono polszczyzny neologizmami czy akronimami. Wielu ludzi interesowało to, co pisze w słowniku języka polskiego. Przepraszam: ,,jest napisane".

Marta Ostrowska

Foto: by jm3 / flickr.com

Tagi: błędy językowe, błędy językowe Polaków, funkcje języka, jakie błędy językowe popełniają Polacy, słownik języka polskiego

Podziel się
ocena 5,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Komentarze

1|2

anty-k2013-05-28, 11:37

Chcialabym poruszyc kwestie koncowek . Nagminnie uzywane to -om zamiast -ą i to przez tzw osoby medialne. Strasznie mnie to drazni. Tom osobom - zamiast tą osobą ; tom rękom zamiast tą ręką.Jest tez zauwazalna maniera mowienia mi zamiast mnie. A mozae to ja nie mam racji?


Damian2013-03-19, 17:30

Proszę panią jest poprawne w kontekście, gdy prosimy o coś np. proszę panią o ..., a zwrot proszę pani gdy kogoś wołamy. Więc mogę powiedzieć: proszę panią o podanie mi...np.(argumentu). Proszę panią o coś. Więc nie zawsze "proszę panią jest niepoprawne.


Nook2012-10-11, 06:45

That's a smart way of thniikng about it.


Autorka2011-12-11, 13:40

oczywiście bez urazy, nikt nie jest nieomylny ;)


Autorka2011-12-11, 13:29

adams: Muszę Cię rozczarować: pisze się: ,,wskutek" lub ,,na skutek". Zanim zaczniesz komuś cisnąć, sprawdź czy sam nie zrobiłeś błędu ;]


adams2011-12-09, 23:17

do autorki. Pisze się "w skutek", a nie "wskutek". pozdrwaiam


Autorka2011-11-30, 22:18

dla zainteresowanych: źródło: Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny pod red. Andrzeja Markowskiego.


Autorka2011-11-30, 22:17

Rzeczownik por jest zwykle niepoprawnie używany w znaczeniu zbiorowym. Mówi się sprzedawać pory, nie: pora. Mówi się także: ten ,,por", nie: ten ,,pór". Nie zaznaczyłam w tekście, że chodzi o liczbę mnogą, stąd moja rehabilitacja na forum. Również pozdrawiam ;)


tkff2011-11-30, 15:21

I kto ma tu być autorytetem dla mlodziezy?moze nauczyciel?, ktorzy caly czas blednie mowia typu:właNczac, tam pisze.... ehhh ;/


shamandalie2011-11-29, 19:11

Moim zdaniem najgorszy jest fakt, że wielu dziennikarzy w telewizji również popełnia wiele z tych błędów. Rażące jest zwłaszcza "w dwutysięcznym dziesiątym". A przy okazji uwielbiam wspomniane w artykule i typowe chyba dla centralnej Polski "kąpę się" itp.


1|2

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter