a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Wtorek, 25 września 2018
Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Kremacja ciał coraz częstsza. Co na to Kościół?

2015-05-12
Kremacja ciał coraz częstsza. Co na to Kościół?

Z roku na roku w Polsce powstaje coraz więcej spopielarni ciał zmarłych osób, a sama kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pożegnania. Zdecydowaną większość decydujących się na spopielenie stanowią katolicy, chociaż jeszcze w XX w. Watykan zakazywał kremacji.

Na terenie Polski działa obecnie już ponad 30 spopielarni ciał. Większość z nich powstała w ciągu kilku ostatnich lat, co pokazuje, że taka forma pożegnania cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Jak wynika z danych pochodzących z branży, nie ma żadnych większych różnic, jeśli chodzi o wybór formy pożegnania w związku z wyznaniem zmarłej osoby. - Zdecydowaną większość osób, które decydują się na spopielenie swojego ciała po śmierci, stanowią katolicy. W ujęciu procentowym stanowią 80-90%, czyli podobnie jak jest to w przypadku pochówku tradycyjnego. Co istotne, zakłady zajmujące się spopielaniem zwłok zazwyczaj posiadają kaplice - sale dostosowane do przeprowadzania katolickich obrządków pogrzebowych - wyjaśniają właściciele spopielarni "Sacrum - Popiół i Pamięć", otwartej w tym roku w Żorach.

Jak Kościół podchodzi do spopielania?

Watykan dopuszcza spopielanie ciał zmarłych dopiero od 1963 r. Wcześniej zakazywano takiej formy pochówku, co na początku ery chrześcijaństwa miało odróżniać je od niektórych obrzędów pogańskich, praktykowanych w czasach starożytnego Rzymu.

Do kwestii spopielania ciał odniosła się oficjalnie także polska hierarchia kościelna. Sprawy tej dotyczył "List pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadku kremacji)", podpisany w październiku 2011 r. na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski (KEP). W dokumencie KEP potwierdziła przyzwolenie Kościoła katolickiego na taką formę żegnania bliskich i jednocześnie zwróciła się do wiernych: "Wszystkich jednak, którzy rozważają możliwość kremacji, prosimy, aby decyzji tej nie podejmowali pochopnie i wzięli pod uwagę chrześcijańską tradycję".

Jak powinny wyglądać obrzędy?

W przypadku kremacji nieco inaczej wygląda sprawa obrzędów pogrzebowych. Jak zaleca Kościół, obrzędy - w tym także mszę świętą - najlepiej jest odprawiać przed aktem spopielenia ciała zmarłej osoby. Są one dopuszczalne również po kremacji, co wymaga jednak zgody księdza.

Katolicy powinni też pamiętać, że Kościół nie akceptuje rozsypywania prochów ludzkich w różnych miejscach (tzw. miejsca pamięci) czy też przechowywania ich w domu. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem KEP, zalecane jest składanie prochów na cmentarzu - do grobu/kaplicy albo w kolumbarium (specjalna ściana do przechowywania urn). "Zarówno ciało, jak i prochy człowieka zawsze należy składać do grobu, w specjalnym kolumbarium lub w kaplicy na cmentarzu. Każde takie miejsce pochówku wyraża wiarę chrześcijanina w ostateczne zmartwychwstanie" - podsumowała w liście KEP.

Informacja prasowa

Tagi: ceny, kościół, kremacja, obrzędy

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter