a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Czwartek, 20 września 2018
Imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

"Rzecz z historią" poszukiwana w Gdyni

2015-04-12
"Rzecz z historią" poszukiwana w Gdyni

"Moja matka, Helena Niedenthal z domu Łyżwańska, zmarła w Londynie w 2001 r. Po Jej śmierci pod schodami naszego rodzinnego domu znalazłem starą, tekturową walizeczkę. Na niepozornym, przyklejonym do wieczka papierku Mama napisała, że właśnie z tą walizką wyjechała z Polski we wrześniu 1939 r.". Tak rozpoczyna się opowieść, którą Chris Niedenthal dołączył do przedmiotów przekazanych Muzeum Emigracji w Gdyni. Trwająca od trzech lat akcja zbierania pamiątek emigracyjnych, w ramach której pozyskano już ponad 4.000 obiektów, od dziś zaczyna działać pod hasłem "Rzecz z historią".

Chris Niedenthal od dziesięcioleci portretuje w obiektywie aparatu najistotniejsze momenty polskiej historii. W prywatne dzieje również jego rodziny wpisało się emigracyjne doświadczenie wyjazdu jego matki, razem z wycofującymi się do Rumunii we wrześniu 1939 r. polskimi władzami.

Helena Łyżwańska była stenografistką w Polskiej Agencji Fotograficznej. 17 września przekroczyła rumuńską granicą, a następnie przez Francję dostała się do Londynu. Tam też po wojnie poznała Jana Niedenthala. Do Polski wróciła - tylko na wakacje - dopiero 1963 r. Chris Niedenthal przekazał Muzeum Emigracji walizkę swojej matki, legitymację PAT, a także paszporty obojga rodziców.

Ludzkie historie i rodzinne opowieści - to one zapisane są w rzeczach, które towarzyszyły Polakom podczas wyjazdów z kraju, a potem w nowym życiu, już za granicą. Muzeum Emigracji w Gdyni od trzech lat prowadzi akcję zbierania emigracyjnych pamiątek. Dziś zaczyna ona funkcjonować pod nową nazwą - "Rzecz z historią". To naturalne rozwinięcie wcześniejszych działań - tym razem ze szczególnym naciskiem na przedmioty mające głęboki i osobisty związek z historiami ludzi. Muzeum zachęca do włączenia się we wspólne dokumentowanie i opowiadanie o losach Polaków na wszystkich kontynentach i czeka na listy, zdjęcia, przedmioty osobiste związane z emigracją lub życiem za granicą.

Wyjątkowe przedmioty podarowane przez słynnego fotografa to tylko kilka z ponad 4.000 przedmiotów pozyskanych do tej pory przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Są wśród nich między innymi przedmioty pochodzące z polskich transatlantyków z "Batorym" na czele i pokazujące fenomen Gdyni oraz Dworca Morskiego. Są związane z podróżami - lądowymi, morskimi, lotniczymi, jak i wielowiekową obecnością Polaków na całym świecie. Pochodzą z Francji, Stanów Zjednoczonych, ale i Australii czy Zimbabwe.

Część pamiątek będzie prezentowana na wystawie Muzeum, większość zaś zostanie w przyszłości udostępniona online.

Informacja prasowa

 

Tagi: Gdynia, Muzeum Emigracji, Rzecz z historią, wystawa

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter