a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Wtorek, 25 września 2018
Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Malarstwo Gabrysiaka wraca na salony

2017-05-22
Malarstwo Gabrysiaka wraca na salony

Historia zatacza koło, nastaje moda na celebrowanie stylu i pozostałości po kulturze okresu socrealizmu, jak neony czy mozaiki. To samo tyczy się malarstwa i grafiki - odkrywamy artystów z tej epoki, którzy rzucają nowe światło na historię polskiej sztuki. Są wśród nich prawdziwe perły. Zakup ich dzieł, poza niewątpliwymi walorami artystycznymi, może okazać się dobrą inwestycją.

 

Niewątpliwym kąskiem w tym zakresie są dzieła Walentego Gabrysiaka, które po raz pierwszy od 30 lat można obejrzeć w Warszawie, w Galerii Stalowa, w dniach 17 maja - 13 czerwca. W Komitecie Honorowym wystawy zasiadają m.in. Rafał Olbiński i Rosław Szaybo.

 

Gabrysiak tworzył w latach 1955-2010. Mając na uwadze wyjątkowe walory wizualne i genialny warsztat artysty, jego dzieła wypełniają istotną niszę wśród malarzy i grafików tego okresu - wartością porównywane są z największymi twórcami epoki, a ich dostępność do dzisiaj była niewielka. Zdaniem Rafała Kameckiego z portalu Artinfo.pl, cały okres od końca wojny do lat 80-tych jest w dużej mierze nieodkryty. - Widzę tu duży potencjał powiększenia rynku o nowe nazwiska, które zupełnie nie ustępują dziełom uznanym dzisiaj.  Z jednej strony znajdziemy u Gabrysiaka struktury typowe dla lat 60-tych. Z drugiej, artystę tego cechuje niepowtarzalny styl, niesamowita dbałość o formę i wyjątkowa graficzność.

 

- Obrazy Gabrysiaka są fantastyczne. Dla mnie jest to odkrycie na skalę światową. Mimo że od dawna obecny jestem w świecie sztuki, to z jego twórczością spotkałem dopiero teraz, a szkoda, bo jest to wybitnie zdolny i wrażliwy malarz. Niektóre obrazy są po prostu przepiękne. I bardzo żałuję, że nie miałem okazji go poznać - mówi Rosław Szaybo, artysta grafik, prof. ASP.

 

Smaczku wystawie dodaje niewątpliwie burzliwa, romantyczna i tragiczna historia życia artysty. Walenty Gabrysiak malował abstrakcyjne, pełne koloru obrazy, których nie lubił sprzedawać. Tworzył też reliefy, z braku specjalnej prasy wyciskane nogami. W życiu był wcieleniem minimalizmu: wystarczyły mu dwie pary spodni, a na obiad - garstka ryżu. Tylko wino zawsze musiało być dobre. Piękną i elegancką malarkę Ewę Buczyńską poślubił wbrew woli jej rodziny, która chłopaka ze wsi nie uważała za dobrą partię. Przeżył z żoną ponad 60 lat, a kiedy była u krańca ciężkiej choroby, zakończył swoje życie. Miał wtedy prawie 93 lata.

 

„U mnie proste walczy z okrągłym, treść chce być przed formą, a forma przed treścią. Zastanawiam się, czy tak być musi. To pytanie jest wciąż aktualne i dopiero kiedy staję przed płótnem stwierdzam, że te sprzeczności, a może lepiej określić je jako współzawodniczenia, są głównym powodem malarskiego działania. Nie chodzi o ich pogodzenie, lecz stworzenie w obrazie stref, w których będą na siebie działały najsilniej" - notatka z zeszytu Walentego Gabrysiaka, zapisana pod datą 24.VIII.85 r.

 

Zapraszamy na spotkanie z artystyczną wizją świata Walentego Gabrysiaka reprezentowaną przez grafiki i obrazy z różnych okresów życia artysty, najbardziej charakterystycznych dla jego twórczości, a jednocześnie sygnalizujących zmiany, jakie zaszły w niej na przestrzeni lat.

 

Malarstwo i grafikę Walentego Gabrysiaka będzie można oglądać do 13 czerwca w warszawskiej Galerii Stalowa. 20 maja, w Noc Muzeów, odbędzie się tu słuchowisko Teatru Polskiego Radia, autorstwa Wojciecha Dróżdża i Sławomira Rogowskiego, poświęcone historii miłości Gabrysiaka do malarki Ewy Buczyńskiej i tragicznemu końcowi życia artysty. Na jesieni wystawę można będzie oglądać w Krakowie.

Materiał zewnętrzny

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter