a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Sobota, 26 maja 2018
Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Wykorzystaj lato do zmiany diety

2017-09-05
Wykorzystaj lato do zmiany diety

Wpływ diety na powstawanie i rozwój chorób nowotworowych w świetle współczesnych badań nie podlega dyskusji. Szacuje się, że nieprawidłowy sposób żywienia odpowiada za powstawanie aż 40% nowotworów złośliwych. Powszechnie wiadomo, że wiele egzotycznych roślin jak topinambur czy jagody goji mają zbawienny wpływ na zdrowie, zbyt mało promujemy jednak równie cudowne, antyrakowe właściwości produktów z naszych przydomowych ogródków. Lato to najlepszy moment na zmianę diety i wprowadzenie do niej na stałe łatwo dostępnych owoców i warzyw.

Ziemia w naszej szerokości geograficznej daje nam prawdziwe skarby jeśli chodzi o profilaktykę zachorowań na raka.  Rosnące w polskich lasach i sadach jagody, borówka, aronia, żurawina, rokitnik, dzika róża czy czarna porzeczka w niczym nie ustępują owocom egzotycznym. 

Te rośliny zawierają dużą ilość najsilniejszych występujących w przyrodzie antyoksydantów, czyli związków spowalniających zarówno procesy starzenia jak i rozwój chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia. Dlatego też, często określane są modną w ostatnich latach nazwą „superfood", a dietetycy zalecają je jako ważny element dietoprofilaktyki chorób cywilizacyjnych - mówi dr hab. Ewa Gondek, profesor Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji.

Cenne z punktu żywieniowego są także jarmuż, nać pietruszki, dynia oraz popularna w polskiej kuchni kapusta, bogata w glukozynolany, które zapobiegają rozwojowi nowotworów.  Pomidory (szczególnie przetworzone), czyli główny składnik jednej z najbardziej ulubionych zup Polaków, zawierają likopen - substancję o bardzo wysokiej aktywności przeciwutleniającej.

Kolejnym skarbem naszej ziemi jest siemię lniane, które jest coraz częściej stosowne jako dodatek do pieczywa. Nie każdy wie, że w niczym nie ustępuje ono popularnym ostatnio nasionom chia, zawiera bardzo dużo bezcennego w walce z nowotworami przewodu pokarmowego błonnika, kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 oraz lignany - związki zaliczane do grupy fitoestogenów, które poza wielokierunkowym, korzystnym oddziaływaniem na organizm, cieszą się udokumentowanym naukowo działaniem przeciwnowotworowym. 

Stosowane tradycyjnie w kuchni polskiej oleje: lniany czy rydzowy stanowią bogate źródło NNKT w szczególności kwasu alfa-linolenowego, który jest zaliczany do silnie działających antyoksydantów, chronią nas one przed rozwojem chorób nowotworowych, ale również dbają o zdrowe serce - dodaje prof. Gondek. 

Do grona naszych rodzimych i naturalnych sprzymierzeńców w walce z chorobami nowotworowymi zaliczyć można również czosnek i cebulę. Naukowcy wykryli w nich ponad trzydzieści substancji o działaniu przeciwnowotworowym!

źródło: newsrm.tv

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter