a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Środa, 23 maja 2018
Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Simone de Beauvoir – "Pewnego razu w Moskwie"

2015-04-27
Simone de Beauvoir – "Pewnego razu w Moskwie"

"Pewnego razu w Moskwie" czekało na pierwsze francuskie wydanie niemal trzydzieści lat. Polskiemu czytelnikowi wątki powstałej w latach 1966-1967 powieści mogą być znane z "Wieku umiaru" wydanego razem z "Kobietą zawiedzioną" (1995 r.).

"Pewnego razu w Moskwie" to opowieść o kryzysie - małżeńskim i egzystencjalnym, którego podczas podróży do stolicy Związku Radzieckiego doświadczają Nicole i André. Zmagania bohaterów z nieuchronnie upływającym czasem oraz realiami życia za żelazną kurtyną stanowią dla Simone de Beauvoir punkt wyjścia do rozważań na ważne w całym jej dorobku literackim tematy, jak miłość i przyjaźń, problem kobiecości i męskości, rozczarowanie - tak życiowe, jak polityczne, wreszcie - starość. Wydane po raz pierwszy po polsku "Pewnego razu w Moskwie" daje czytelnikowi możliwość kolejnego (i być może innego) spojrzenia na twórczość prozatorską autorki "Mandarynów".

Przejmujący obraz starzejącego się małżeństwa, które w czasie wspólnej podróży rozczarowuje się zarówno odwiedzanym krajem, Związkiem Radzieckim, jak i sobą. Nie mówiła mu o swoich kaprysach, żalach i codziennych zmartwieniach. On z pewnością także miał własne małe tajemnice, ale w zasadzie wiedzieli o sobie wszystko - trafnie podsumowuje Beauvoir samotność w związku. Gorycz związana z upływem czasu, a także egzystencjalny niepokój nałożone są na opinie dotyczące kraju za żelazną kurtyną, który poznany z bliska nie przypomina wychwalanego socjalizmu.

Autorka z charakterystyczną dla siebie powściągliwością buduje nastrój niepokoju - spowodowanego zarówno relacjami w rodzinie, jak i powojenną sytuacją polityczną na świecie. Mistrzowskie powiązanie problemów ludzkich na tle wielkiej polityki.

Sylwia Chutnik

Simone de Beauvoir z humorem przedstawia ostatni z egzystencjalnych kryzysów. Wielka historia i silne emocje (oraz wódka)... wszystko to w Moskwie!

"Le Figaro Madame"

Simone de Beauvoir (1908-1986) - francuska pisarka i filozofka, związana życiowo i zawodowo z Jeanem-Paulem Sartre'em. Jedna z najważniejszych postaci feminizmu lat siedemdziesiątych. W swoich inspirowanych egzystencjalizmem pracach stawiała pytania o sens życia w pełnym absurdów świecie, na który człowiek został skazany. Autorka m.in. "Drugiej Płci", "Mandarynów" oraz "Kobiety zawiedzionej".

Informacja prasowa

Tagi: książka, opis, Pewnego razu w Moskwie, Simone de Beauvoir

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter