a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Sobota, 23 czerwca 2018
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Koszmary przeszłości największych artystów

2015-03-03
Koszmary przeszłości największych artystów

Co wpłynęło na niepokojącą twórczość Alfreda Hitchcocka? Z jakimi wewnętrznymi demonami walczyła Marilyn Monroe? Dlaczego w piosenkach Johnny'ego Casha słychać smutek i nostalgię? Odpowiedzi postanowił poszukać Christopher Zara. Książka "Artyści udręczeni. Od Picassa przez Monroe i Warhola po Winehouse - wstydliwe tajemnice najbardziej twórczych umysłów wszech czasów" ukazała się 18 lutego br. nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Nierzadko artystyczna wena pojawia się w trudnych życiowych momentach, a traumatyczne wspomnienia wpływają na późniejszą twórczość. Christopher Zara zgłębia ciemne zakamarki umysłów największych ikon literatury, kina, malarstwa i muzyki. Okazuje się, że za sztuką, którą cenimy, kryje się wiele koszmarów - problemy w dzieciństwie, toksyczne związki czy eksperymentowanie z narkotykami.

"Artyści udręczeni" to vademecum dla wszystkich entuzjastów sztuki, wzbogacone ilustracjami Robbiego Lee. Opisane tu indywidualności tworzą wielką mozaikę talentu i cierpienia, a lektura przypomina wejście do galerii sztuki w towarzystwie psychoterapeuty, który podpowiada, jakie demony stały za każdym płótnem, kliszą i partyturą.

W pierwszej części autor przybliża różne przypadki traum i problemów wielkich twórców: surowe dzieciństwo Michaela Jacksona, bolesne dojrzewanie Marlona Brando, nieodwzajemnioną miłość Jane Austen, brak kontroli nad życiem Madonny, toksyczne małżeństwo Tiny Turner, zaburzenia psychiczne Mozarta czy uzależnienie Heatha Ledgera od narkotyków. Nie zabrakło również tragicznych historii legendarnej Marylin Monroe oraz Kurta Cobaina, ikony muzyki grunge'owej.

Drugą część książki stanowi kalendarium, określone przez autora jako: "krótka i celowo chaotyczna historia bólu, cierpienia i triumfu artystycznego". To zbiór najważniejszych wydarzeń od czasów przed naszą erą, przez średniowiecze, aż do współczesności. Christopher Zara zawarł tam m.in. długoletnią pracę da Vinci nad "Mona Lisą", falę samobójstw po powstaniu "Cierpień młodego Wertera" Goethego, bunt Jamesa Deana czy tragiczną śmierć Johna Lennona.

Informacja prasowa

Tagi: Artyści udręczeni, Christopher Zara, książka, premiera

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter