a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Agnieszka Murańka: Klemens znał tablice okulistyczne na pamięć. Tak przechodził testy

2016-01-25
Agnieszka Murańka: Klemens znał tablice okulistyczne na pamięć. Tak przechodził testy

Mimo poważnej wady wzroku Klemens Murańka pozytywnie przechodził wszystkie badania lekarskie. Po ujawnieniu choroby przyznał, że tablicę okulistyczną znał pamięć. O jego schorzeniu nie wiedzieli nie tylko trenerzy i koledzy z kadry, lecz także najbliższa rodzina. Zdaniem żony skoczka, Agnieszki Murańki, świadczy to o ogromnej determinacji Klemensa i jego obawach o to, że będzie musiał zakończyć karierę sportową. 

Klemens Murańka od kilku lat cierpi na tzw. stożek rogówki. Schorzenie to, najprawdopodobniej mające genetyczne podłoże, powoduje, że krzywizna rogówki przybiera odbiegający od normalnego stożkowaty kształt. Prowadzi to do znacznego upośledzenia narządu wzroku - chorzy skarżą się na niewyraźnie lub mnogie widzenie oraz nadwrażliwość na światło. Klemens Murańka bardzo długo ukrywał swoją przypadłość, nawet przed najbliższymi. Uczył się jednocześnie funkcjonować normalnie mimo poważnej wady wzroku.

- Ani ja, ani nikt z rodziny nie wiedzieliśmy, że Klimek ma tak poważne problemy ze wzrokiem. Z czasem nauczył się z tym żyć, nauczył się z tym funkcjonować jak każdy inny. Było to dla niego dużo trudniejsze, bo trenował jak reszta swoich kolegów, chodził na ciężkie treningi, wyjeżdżał na zawody, na zgrupowania - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Murańka, żona sportowca.

Klemens Murańka widział na poziomie niecałych 20 proc. - na skoczni dostrzegał tylko poszczególne punkty, np. koniec progu. Szczyty gór i publiczność widział jak przez mgłę, a twarze rozpoznawał tylko z bardzo bliskiej odległości. Mimo to bez problemu pozytywnie przechodził wszystkie testy medyczne, którym członkowie kadry są regularnie poddawani w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie.

- Zapytałam go, żeby odpowiedział mi na tę zagadkę, bo dla i mnie, i dla wielu innych ludzi to naprawdę była zagadka, przechodził badania, jakim cudem, skoro był praktycznie ślepy, niewidzący. Odpowiedział mi: „Wiesz Aga, prawda jest taka, że ja tę tablicę znałem na pamięć" - mówi Agnieszka Murańka.

Zdaniem lekarzy, gdyby Klemens Murańka czekał jeszcze kilka miesięcy z podjęciem leczenia, mógłby całkowicie stracić wzrok. Agnieszka Murańka uważa, że ukrywanie schorzenia świadczy o ogromnej determinacji jej męża. Klemens Murańka bał się bowiem zaprzepaszczenia kariery sportowej, o której marzył od dziecka. Skoki narciarskie trenuje już od 6 roku życia.

- Myślę, że taki człowiek zrobi wszystko, żeby spełniać swoje marzenia. Jest to taka determinacja, że dla takiego człowieka nie ma rzeczy niemożliwych - mówi Agnieszka Murańka.

Klemens Murańka przeszedł już operację jednego oka. Kolejny zabieg planowany jest na wiosnę, najprawdopodobniej na kwiecień, czyli po zakończeniu sezonu sportowego.

Newseria Lifestyle

Fot.Newseria

Tagi: Agnieszka Murańka, Klemens Murańka choroba, stożek rogówki

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter