a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Czwartek, 20 września 2018
Imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Odśwież swój PC oraz konsolę, czyli pasta termoprzewodząca w pigułce

2017-08-13
Odśwież swój PC oraz konsolę, czyli pasta termoprzewodząca w pigułce

Komputer, notebook albo konsola bucha gorącym powietrzem, a wszelkie wskaźniki temperatur przekraczają dopuszczalne normy? Nie musi być to całkowicie wina posiadanego chłodzenia, albowiem pasta termoprzewodząca odgrywa równie istotną rolę w przekazywaniu ciepła.

Pasta termoprzewodząca to plastyczna masa, której główną cechą jest wysokie przewodnictwo cieplne. Stosuje się je m.in do pokrycia komponentów wewnątrz komputera, wydzielających wysoką temperaturę podczas pracy. Pasta niweluje nawet niewielkie przerwy między komponentem a chłodzeniem, ułatwiając efektywniejsze przekazywanie ciepła. Możemy ją stosować na CPU, procesorze graficznym, chipsecie (mostek północny) i pamięciach RAM.

Chemia i fizyka stosowana
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów past. Ich skład bazuje na różnych składnikach: silikonie, metalach - głównie srebro, ceramice, a także syntetycznych diamentach. Konsystencja przybiera różne stany, w zależności od składu chemicznego - może być półpłynna lub bardzo zwarta. Ma to znaczenie szczególnie przy ewentualnym rozprowadzaniu. Jeśli chcecie uniknąć cyklicznego wymieniania pasty zostawcie produkty na bazie sylikonów. Dobrym i bezpiecznym wyborem będzie kompozycja dielektryczna (elektrycznie nieprzewodząca).

Odśwież swój PC i notebook
Fabryczne pasty termoprzewodzące Intela oraz AMD, a także te stosowane w notebookach są rozwiązaniami budżetowymi. Po mniej niż roku tracą swoje właściwości, najczęściej twardniejąc i kruszejąc. Od tego nie są wolne nawet najdroższe laptopy dla graczy od renomowanych producentów. Pierwszym syndromem upływu ważności pasty termoprzewodzącej będzie coraz większy hałas chłodzenia i niepokojący wzrost temperatur. Po wymianie na dowolną pastę termoprzewodzącą nawet fabryczne chłodzenie zaskoczy Was kulturą pracy i niskimi temperaturami.

Postaw na nogi konsolę
Czy zauważyliście, aby wasze PlayStation 4 lub Xbox One zachowywało się jak suszarka? Niestety w konsolach obecnej generacji producenci również stosują pasty termoprzewodzące nienajlepszej jakości. Jeśli skończyła się gwarancja na urządzenie nie ma co zwlekać, rozkręcenie PS4 lub XOne jest naprawdę proste. Podobnie możecie, a wręcz powinniście postawić na nogi swoje PlayStation 3 oraz Xbox 360. Tam również producenci się nie popisali, a wymiana pasty powinna znacznie obniżyć temperatury, co skutkuje ulgą dla uszu i przedłużeniem żywotności konsoli.

Dokładność jest wszystkim
W przypadku wielu notebooków (AMD i Intel) „dobranie się" do CPU oraz GPU wymaga niewielkiego wysiłku. Wszystko zależy od posiadanego modelu. Trochę więcej zabawy jest z konsolą do gier, ale YouTube jest pełen poradników jak sobie i z tym poradzić w domowych warunkach.

DIY
Zanim jednak przejdziecie do operacji włączcie na kilka minut urządzenie by nabrało temperatury, bowiem tak stara pasta trochę odpuści ułatwiając demontaż. Do wyczyszczenia resztek używajcie czystego alkoholu, albo np. rozpuszczalnika do paznokci absolutnie unikając skrobania śrubokrętem lub żyletką. Zwykły wacik wystarczy. Pamiętajcie również, aby nie przesadzić z nałożeniem świeżej pasty - niewielka ilość już wystarczy, bowiem w przeciwnym wypadku osiągniemy odwrotny efekt, czyli utrudnimy przewodzenie ciepła.

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter