a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Wtorek, 25 września 2018
Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Myśl, zanim klikniesz! Przechowywanie danych w chmurze i płynące z tego konsekwe

2017-05-02
Myśl, zanim klikniesz! Przechowywanie danych w chmurze i płynące z tego konsekwe

O przykrych konsekwencjach niewiedzy przekonali się ostatnio użytkownicy Microsoft's Docs.com, którzy przechowywali tam swoje dane bez odpowiedniego zabezpieczenia. Z usługi wypłynęły bowiem miliony dokumentów zawierających poufne informacje osobiste (w tym hasła, numery ubezpieczenia społecznego, daty urodzenia, wyciągi z karty kredytowej, szczegóły medyczne itp.).

Serwis Docs.com, podobnie jak Dysk Google, czy Dropbox, służy do prezentacji dokumentów Word, Excel, PowerPointa czy PDF. Z tą jedną różnicą, że w chmurze Microsofta wgrane dokumenty są domyślnie dostępne publicznie, dopóki samemu się tego nie zmieni.

 

Dziś korzystanie z zapisu danych w chmurze to nic nadzwyczajnego. Ale czy nie jesteśmy zbyt naiwni umieszczając poufne dane na publicznych serwerach? Może warto jednak poświęcić kilka sekund, aby rozważyć, co się stanie gdy już klikniemy przycisk „ok", a nasze informacje staną się dostępne dla milionów użytkowników?

 

Wszyscy codziennie jesteśmy zasypywani pojawiającymi się komunikatami i ostrzeżeniami, które pytają nas, czy naprawdę jesteśmy pewni tego, co zamierzamy zrobić. Dlatego trudno jest odróżnić wartościowe informacje od zwykłego spamu i przez to uśpiona została  nasza czujność - nie myślimy już o tym jakie ryzyko niesie za sobą kliknięcie opcji „Nie pokazuj tej wiadomości ponownie".

I tak też zapewne stało się w przypadku użytkowników Docs.com. Gdy na początku użytkowania, Microsoft poinformował ich o upublicznianiu dokumentów, automatycznie zaznaczyli „Nie pokazuj tej wiadomości ponownie" i nieświadomi zagrożenia, beztrosko korzystali z zalet przechowywania dokumentów w chmurze.

 

Jaka płynie z tego nauka?

 

Nawet jeżeli korzystasz z rozwiązań innych producentów, warto sprawdzić ustawienia konta w chmurze i zmienić na opcję z ograniczeniami. Oznacza to, że ​​użytkownik, który chce wyświetlić plik, musi mieć link do dokumentu lub zostać bezpośrednio wskazany przez autora dokumentu. Żeby utrudnić dostęp do konta i umieszczonych tam informacji, warto zainstalować również program antywirusowy zapewniający ochronę przed cyberatakami. Zapobiegniemy dzięki temu przypadkowemu udostępnianiu plików i trafieniu ich w niepowołane ręce hakerów, którzy z pewnością nie przepuszczą okazji do zyskania darmowego źródła danych.

źródło: Bitdefender

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter