a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Sobota, 21 lipca 2018
Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Internet - to nie jest miejsce dla seniorów?

2017-11-08
Internet - to nie jest miejsce dla seniorów?

Jak wynika z badań CBOS, w Polsce ponad 65% dorosłych korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu. Spośród nich tylko około 22% stanowią osoby powyżej 55. roku życia. Trend ten, co prawda wciąż ulega zmianom i rośnie, lecz nie tak intensywnie, jak w przypadku młodszego pokolenia. Czy internet rzeczywiście nie jest miejscem dla seniorów?

Główne przeszkody

Na samym początku należy zastanowić się, co tak naprawdę powstrzymuje pokolenie 55+ przed korzystaniem z internetu. Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badania, w których aż 31% seniorów stwierdziło, że internet nie jest im po prostu potrzebny do codziennego funkcjonowania. Prawie jedna czwarta z kolei tłumaczyła, że nie korzysta z możliwości sieci, gdyż nie ma podstawowej wiedzy na temat użytkowania komputera i nie rozumie sposobu działania internetu. 14% stwierdziło, że surfowanie po sieci jest dla nich zbyt trudne, a co dziesiąty senior nie posiada odpowiedniego sprzętu. Do innych przeszkód należą: niedostosowanie stron www do osób słabiej widzących, czy przekonanie, że w wirtualnej rzeczywistości znajdują się informacje potrzebne tylko osobom młodym. Z drugiej strony - w Polsce co dziesiątym użytkownikiem Facebooka jest właśnie senior. Media społecznościowe ułatwiają mu utrzymywanie kontaktu z rodziną (która np. mieszka poza granicami kraju) i osobami o podobnych zainteresowaniach. Internet pozwala mu także na zrobienie przemyślanych zakupów, porównanie cen różnych produktów lub prowadzenie własnego bloga.

Potrzeba edukacji i ochrony

Brak odpowiedniej edukacji i wiedzy na temat możliwych zagrożeń w sieci sprawia, że seniorzy mogą stać się ofiarami wielu oszustw internetowych. Jednym z nich jest phising, który polega na wyłudzaniu od użytkownika jego osobistych danych. Phishing obejmuje kradzież haseł, numerów kart kredytowych, danych kont bankowych i innych poufnych informacji. Najlepszą obroną przed nim jest po prostu zachowanie ostrożności. Nie jest to jednak proste, gdyż oszuści wykorzystują coraz więcej nietypowych metod. Dlatego warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest odpowiednie oprogramowanie antywirusowe z funkcją antyphisingu, czy ochroną poczty e-mail.

- Oprogramowanie antywirusowe pozwala zapewnić praktycznie maksymalną ochronę przed atakami internetowych oszustów, którzy wysyłają e-maile z groźnymi treściami lub wirusami- mówi Robert Dziemianko z firmy G DATA, która od ponad 30 lat dostarcza na rynek oprogramowanie antywirusowe. - Program skanuje wiadomości już w momencie ich odbierania, więc błyskawicznie eliminuje źródło zagrożenia. Dodatkowo, dział wsparcia użytkowników w G DATA zawsze służy pomocą w przypadku powstania różnych problemów technicznych. W razie potrzeby, w prosty sposób wytłumaczymy użytkownikom, którzy są mniej zaawansowani w obsłudze komputera, jak powinni zachować się w danej sytuacji lub rozwiejemy ich wątpliwości - dodaje Robert Dziemianko.

Drzwi do wirtualnego świata są otwarte dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku. Skoro jak pokazują badania, już ponad 90% seniorów korzysta z telefonu komórkowego, to łatwo zauważyć, że nowoczesne technologie wzbudzają wśród nich coraz większe zainteresowanie.

A więcej rad na temat zachowania bezpieczeństwa w internecie przez seniorów (i nie tylko) można znaleźć na stronie www.klikajbezpiecznie.pl lub pod hasztagiem #klikajbezpiecznie

Klikajcie bezpiecznie! Niezależnie od wieku. : )

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter