a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Wtorek, 25 września 2018
Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Dom 2.0 – jako automatyka budynkowa podnosi komfort życia?

2017-06-16
Dom 2.0 – jako automatyka budynkowa podnosi komfort życia?

Budynek, który dynamicznie reaguje na bodźce zewnętrzne i jest w stanie dopasować się do potrzeb jego użytkowników - ta wizja przestała być już tylko pomysłem rodem z filmów science fiction. Dzięki możliwościom współczesnej technologii możemy wyposażyć dom w szereg usprawnień znacznie polepszających komfort użytkowania.

Początków technologii stosowanej w inteligentnych budynkach należy szukać w latach 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Protoplastami automatyki budynkowej były tam systemy wykorzystywane w produkcji, do kontroli i nadzoru maszyn, a także w przemysłowym ogrodnictwie, gdzie monitorowały warunki rozwoju roślin. Dzięki olbrzymiemu postępowi w dziedzinie informatyki, współcześnie inteligentne domy są w Polsce coraz powszechniejsze, a w krajach zachodnich rozpoczęły już wypieranie tradycyjnych instalacji.

Dom, który - reaguje

Dzięki szeregowi czujników zamontowanych w wielu miejscach domu, może on reagować na zmieniające się warunki i dynamicznie dostosowywać się do zaistniałych sytuacji. W chwili obecnej technologia inteligentnego budynku umożliwia odbieranie wielu różnych rodzajów sygnałów, od warunków atmosferycznych po wykrywanie ludzkiej obecności. - Różnorodność i ilość odbieranych sygnałów pozwala na dostosowanie pracy urządzeń w domu do np. bieżącego nasłonecznienia. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu światła słonecznego, inteligentny dom pozwala zmniejszyć zużycie energii cieplnej o nawet o 20 - 30 proc. - mówi Marek Smolik z firmy MCX Telecom, dostarczającej rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej. Istotny jest również fakt, że rozmieszczone w domu czujniki mogą wykryć awarie, takie jak wyciek gazu czy wody, samoczynnie zamknąć odpowiednie zawory i powiadomić właściciela lub niezbędne służby. Sensory wykrywające obecność przyczyniają się natomiast do znacznego podniesienia poziomu bezpieczeństwa, poprzez wykrycie intruza, ale też natychmiastowe powiadomienie o włamaniu policję i właściciela, działając jak system alarmowy.

Budynek pracujący za ciebie

Na inteligentny budynek składają się także urządzenia, wykonujące pracę za domowników. Odpowiadają one m.in. za sterowanie pracą okien, rolet, bram garażowych, funkcjonowanie oświetlenia czy też regulację temperatury i wentylacji. Praca urządzeń RTV i AGD również może być sprzężona z systemem zarządzającym budynkiem i przez to dostosowana do potrzeb jego użytkowników. - Urządzenia w inteligentnym domu bardzo często pracują samoczynnie, bazując na preferencjach użytkownika, co pozwala podnieść zarówno komfort, jak i prestiż życia. Domownik w każdej chwili może też ręcznie korygować działanie takich urządzeń i konfigurować je w zależności od swoich potrzeb - mówi Marek Smolik. Wyposażenie domu w system automatyki budynkowej pozwala także rozszerzyć jego funkcjonalność. Dla przykładu, dzięki połączeniu działania elementów takich jak światło i regulacja temperatury z odtwarzaczem muzycznym, można wytworzyć całe spektrum „scen" dostępnych w budynku. Rano, domowników mogą obudzić energiczne dźwięki, a pomieszczenie może być jasne i rześkie. Z kolei wieczorem - ciepłe światło i przyjemna temperatura, wraz z nastrojową muzyką, mogą uspokajać i relaksować.

Wszystko pod kontrolą

Wszystkie mechanizmy w inteligentnym domu są niezależne i mogą być pod nadzorem jednego systemu, który daje użytkownikowi kompleksową kontrolę nad budynkiem. W chwili obecnej sterowanie domowymi sprzętami może odbywać się zarówno poprzez przycisk na ścianie, pilota, komputer jak i pojedynczą aplikację w smartphonie. Pozwala to na maksymalizację wygody użytkowania oraz na zarządzanie domem z każdego miejsca na ziemi, co jest szczególnie istotne w przypadku długiej nieobecności domowników. System zarządzania domem może być także odpowiedzialny za naukę zachowań użytkowników. - Dzięki temu, że system może nauczyć się zwyczajów domowników, jest w stanie coraz lepiej dopasowywać się do ich potrzeb. Ponadto, nauka ta jest także wykorzystywana w procesie „symulowania obecności", czyli sprawiania, by pusty dom zachowywał się tak, jakby ktoś ciągle w nim przebywał. Mechanizm ten skutecznie podnosi bezpieczeństwo poprzez zniechęcanie potencjalnych złodziei - mówi ekspert.

Systemy inteligentnego budynku pozwalają na znaczne podniesienie zarówno komfortu, jak i bezpieczeństwa, ale - dzięki możliwości kreowania odpowiedniego nastroju - wyraźnie podnoszą też estetykę i prestiż domu. Liczne korzyści, płynące z ich użytkowania, połączone z coraz większą dostępnością tego typu rozwiązań, z pewnością stanowią jeden z istotniejszych powodów rosnącej popularności inteligentnych domów.

źródło: newsrm.tv

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter