a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
Czwartek, 16 sierpnia 2018
Imieniny: Joachima, Rocha, Domarada

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Wrocław to za mało - wrocławski krasnal podbił kosmos i planuje kolejną wyprawę

2018-02-02
Wrocław to za mało - wrocławski krasnal podbił kosmos i planuje kolejną wyprawę

Każdy z ponad 300 wrocławskich krasnali ma inny charakter, ale najnowszy jest zupełnie wyjątkowy. Mimo młodego wieku, mówi o nim cały kraj. Nic dziwnego - dwa razy wyruszył na podbój kosmosu, gdzie złożył życzenia Polsce. Już szykuje się do kolejnej wyprawy - każdy może zadecydować, jaką wiadomość zabierze ze sobą.

 

Warszawa może pochwalić się syrenką, Poznań koziołkami, a Wrocław krasnalami. W stolicy Dolnego Śląska mieszka ich ponad 300 i ciągle wprowadzają się nowe. Symbolizują wolność i są uwielbiane przez turystów. Dlatego cały czas powstają szlaki, mapy, a nawet aplikacje, które pozwalają je odnaleźć - pod ratuszem, filharmonią, w pobliżu najważniejszych historycznych budynków, ale i deptaków, zaułków, kawiarni czy restauracji. Występują pojedynczo, parami, a czasami w grupach. Są leniwe - leżą na trawie czy śpią oparte o budynki - a innym razem nad wyraz aktywne - wspinają się po latarniach, ścianach czy mostach. Najnowszy jest zupełnie nietypowy - uwielbia podróże, ale na niespotykaną, kosmiczną skalę.

 

Krasnal, który podróżował rakietą

Niepodległy - bo tak ma na imię - jest pierwszym skrzatem z Wrocławia, który nie tylko opuścił miasto czy kraj, ale również dwukrotnie wyruszył na podbój kosmosu - w sylwestrową noc oraz 6 stycznia. Wysłali go tam specjalnym balonem Waldemar Płusa, pomysłodawca akcji „Rozszerzanie Wyobraźni" oraz członkowie klubu krótkofalowców SP6ZWRD. Za pierwszym razem znajdował się 20 kilometrów nad ziemią, za drugim już ponad 22, czyli ponad dwa razy wyżej niż latają samoloty.

- Niepodległy zabrał ze sobą kamerę, która wszystko rejestrowała oraz wirtualny zapis życzeń dla Polski. Dzięki falom radiowym, zostały wysłane w świat. W ten sposób Wrocław jako jedyne miasto, w tak oryginalny i ciekawy sposób, włączyło się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Waldemar Płusa.

Krasnal-astronauta różni się od swoich ponad 300 wrocławskich braci. Jest mniejszy, lżejszy, ale bardzo wytrzymały. Siedzi na lecącej rakiecie z biało-czerwoną flagą i godłem Wrocławia. Ma wyciągniętą rękę, którą wytycza kierunek - Polsko, cała naprzód!

Z kosmosu na wrocławską Iglicę?

Za wygląd Niepodległego odpowiada rzeźbiarka Beata Zwolańska-Hołod. Artystka sprowadziła na świat ponad 100 spośród wszystkich krasnali. Warto się pospieszyć. Krasnala jeszcze do 1 lutego można zobaczyć w Magnolia Park we Wrocławiu - największej galerii handlowej na Dolnym Śląsku. Już 3 lutego Niepodległy trafi w prywatne ręce - będzie główną gwiazdą balu dobroczynnego prezydenta miasta oraz jego żony. Zebrane podczas licytacji pieniądze zostaną przekazane na zakup profesjonalnych teleskopów dla wrocławskich dzieci.

- Dzięki nim dzieci w szkołach, przedszkolach, a także domach dziecka, szpitalach czy hospicjach na własne oczy zobaczą kosmos. Niewykluczone, że siłami wyobraźni ujrzą siebie jako astronautów - mówi Waldemar Płusa. - Wszak to, co nas ogranicza w osiąganiu sukcesów, to często brak wyobraźni - dodaje.

11 Listopada 2018 roku organizatorzy planują po raz trzeci wysłać krasnala do stratosfery. Ponownie zabierze ze sobą nadajnik z życzeniami, które będzie można odczytać na całym świecie. Każdy może je złożyć - wystarczy wypełnić formularz na stronach internetowych krasnalniepodlegly.pl, 100latpolsko.pl lub stolatpolsko.pl. Organizatorzy liczą na pobicie rekordu Guinnessa.

Niewykluczone, że krasnal Niepodległy doczeka się swojej większej wersji z brązu. Miałaby się pojawić na szczycie Iglicy, która stoi przy wrocławskiej Hali Stulecia.

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter