a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Poniedziałek, 23 lipca 2018
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

5451fe7b23d89ec590bbdbb6a317f37e

Jak powstają umywalki?

2017-08-30
Jak powstają umywalki?

Mało kto zastanawia się, z czego i w jaki sposób powstaje ceramika łazienkowa. Tymczasem, ten wymagający połączenia czterech żywiołów proces nie tylko jest fascynujący, lecz także stanowi o trwałości umywalek, misek ustępowych i bidetów.

Ziemia, woda, powietrze i ogień - wszystkie te elementy muszą zostać wykorzystane, by powstało wyposażenie, które na co dzień stosujemy w naszych łazienkach. W tym fascynującym procesie ramię w ramię idą ze sobą także nowoczesne technologie i praca ludzkich rąk. O przebiegu produkcji ceramiki w zakładzie w Radomiu opowiedzieli nam eksperci Armatury Kraków.

Czysta woda i wszystko, co najlepsze z ziemi

Choć ceramika łazienkowa kojarzy się nam z nieskazitelną bielą, pierwszym krokiem do jej wytworzenia jest połączenie ziemistych surowców - wysokogatunkowych skał, glin i piasków. Po upewnieniu się w laboratoriach, że ma się do czynienia ze składnikami najwyższej jakości rozdrabnia się je i miesza się z wodą w kilkumetrowych młynach. By uzyskać jednolitą, plastyczną masę i zapewnić czystość surowca, przepuszcza się ją przez zespół sit wibracyjnych oraz filtrów magnetycznych. Równocześnie, w laboratorium bada się surowce, tworzące szkliwo, które na późniejszym etapie nada produktom biel, połysk i gładkość. - Odpowiedni dobór surowców - w tym gliny, kaolinu i piasków - oraz szczegółowa kontrola jakości poszczególnych partii zapewniają, że masa uzyskana po ich połączeniu z wodą będzie w pełni zgodna z zakładowymi recepturami, a co za tym idzie idealnie jednolita i plastyczna, a po wysuszeniu i wypale - trwała. - mówi Damian Płaza, ekspert Armatury Kraków. - Produkty uzyskane z takiej mieszanki wytrzymują obciążenia sięgające kilkuset kilogramów - dodaje.

Siła intelektu i delikatność ludzkich rąk

W przypadku nowych kolekcji ceramiki, kolejny etap jej wytwarzania poprzedza wielomiesięczny proces projektowania, modelowania i prototypowania. W jego efekcie powstaje matryca, na podstawie której tworzone są gipsowe formy, stanowiące negatyw finalnego produktu. Kreujący je eksperci muszą już w tej fazie przewidzieć wszystkie technologiczne niuanse dalszego procesu - tak, by zapewnić maksymalną powtarzalność odlewów. Gotowe, wysuszone gipsowe formy ustawiane są przez maszyny na ławach i wypełniane przygotowaną wcześniej masą lejną. Jej nadmiar zlewa się przy pomocy sprężonego powietrza.

Po otwarciu form, przy pomocy specjalnego urządzenia wyciągany jest z nich wciąż jeszcze plastyczny i delikatny produkt. Trafia on następnie do obróbki ręcznej. Doświadczeni pracownicy wycinają w odlewach otwory, wklejają w nie elementy dodatkowe i delikatnie wygładzają ich powierzchnię. - Choć proces projektowy w dużej części realizowany jest na komputerze, a część zadań wykonują maszyny, na tym etapie wytwarzania ceramiki kluczowy jest pierwiastek ludzki. Designerzy obmyślają, jak krok po kroku wyglądała będzie produkcja odlewów. Po otworzeniu formy i wyciągnięciu z niej surowego produktu, wykwalifikowani rzemieślnicy nadają im ostatnie szlify - mówi Damian Płaza. - Innowacyjne technologie łączą się tu z precyzyjną pracą ludzkich rąk - konkluduje ekspert Armatury Kraków.

Tchnienie powietrza i chrzest ognia

By wygładzona ceramika osiągnęła docelową twardość, suszy się ją w oddzielnej hali o stałej temperaturze i wilgotności. Tam odparowują z niej resztki wody, co zapobiega pękaniu podczas wypału. Gdy proces się zakończy, odlewy są odkurzane sprężonym powietrzem, po czym pokrywa się je warstwą szkliwa. Następnie trafiają do pieca tunelowego, gdzie nabiorą swoich ostatecznych właściwości. - Łącząc się na stałe za szkliwem, ceramika zyskuje trwałość, odporność na środki chemiczne oraz idealną gładkość, kolor i połysk. Dlatego też marki posiadające kontrolę nad przebiegiem każdego etapu procesu i nad każdym egzemplarzem mogą zagwarantować niezmienność tych cech nawet przez 8 lat - mówi Damian Płaza. - Dzięki specjalizacji i koncentracji na konkretnym asortymencie zakłady takie jak nasz w Radomiu kontrolują jakość każdego wyrobu, gwarantując tym samym najwyższą jakość produkcji - dodaje ekspert. Po ostatecznym zatwierdzeniu wysokiej jakości i zgodności z normami przez pracowników sortowni, umywalki, miski i bidety są etykietowane i pakowane. Trafiają następnie do magazynu, a stąd: do hurtowni, sklepów i klientów indywidualnych, którzy zdecydują się na zakup przez Internet lub bezpośrednio u producenta.

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter