a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a
a3c788c57e423fa9c177544a4d5d1239
Wtorek, 19 czerwca 2018
Imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

szybkajazda.pl - portal lifestylowy/Twój portal lifestylowy

RSSStrona startowa
Dodaj jako startową

UWAGA! Strona zawiera treści o tematyce erotycznej,
przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.
Jeżeli nie ukończyłeś jeszcze 18 lat, kliknij "Rezygnuję" i opuść to miejsce. Klikając "Wchodzę" oświadczasz, że jesteś osobą pełnoletnią i chcesz oglądać treści erotyczne z własnej, nieprzymuszonej woli.

a5c19964ae82e0426bbdb1412a954a3a

Gdzie mieszkają najbardziej otwarci Polacy?

2017-04-19
Gdzie mieszkają najbardziej otwarci Polacy?

Mieszkańcy dużych miast respektują odmienne gusta w społeczeństwie, w małych i średnich miastach szczególnie dbają o relacje z rodziną, a mieszkający na wsi szanują ludzi innych narodowości - takie są wyniki badań opublikowanych w raporcie społecznym „Otwartość Polaków", przygotowanym przez firmę badawczą NEUROHM Polska pod mecenatem marki PORTA DRZWI. Badanie zrealizowane metodą BIOCODETM przedstawia nie deklaratywne, ale rzeczywiste postawy Polaków*. 

Wieś, miasteczko, miasto to nie tylko miejsca zamieszkania. Okazuje się, że to gdzie mieszkamy ma również wpływ na naszą postawę wobec innych ludzi. Co nas od siebie różni? Czy mieszkańcy dużych miast są bardziej otwarci na innych, a mieszkańcy wsi bardziej zachowawczy? Z raportu instytutu badawczego NEUROHM Polska zrealizowanego z PORTA DRZWI wynika, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Rodzina

Wydawałoby się, że najbardziej na relacje rodzinne otwarci są mieszkańcy wsi. Jednak wyniki badania „Otwartość Polaków" tego nie potwierdzają. Okazuje się, że to osoby mieszkające w dużych, średnich i małych miastach bardziej dbają o relacje rodzinne niż mieszkańcy wsi. Mimo zapewnienia aż 84% badanych mieszkających na wsi, że dbają o relacje z rodziną, to pewność takich deklaracji jest na średnim poziomie - oznacza to, że ankietowani nie są tak naprawdę pewni swojej odpowiedzi. Inaczej jest w przypadku mieszkańców miast zarówno małych, średnich, jak  i dużych. Szczególnie w miastach do 200 tys. mieszkańców dbanie o relacje z rodziną jest kluczowe i potwierdza to 85% pytanych osób, wyrażając pełne przekonanie do takiego poglądu. Równie wysoki poziom pewności cechuje mieszkańców dużych miast, przy czym tu jedynie 78% zapewnia, że dba o relacje ze swoją rodziną. Z czego wynikają takie różnice?

 - Osoby mieszkające na wsiach w kontekście dbania o relacje z rodziną cechują się niższą pewnością postawy niż mieszkańcy miast. Umiarkowane przekonanie może tu wynikać z tego, że osoby na wsiach tworzą zżyte społeczności, a ich rodziny mieszkają w pobliżu. Ludzie mieszkający w miastach, w szczególności tych większych często mieszkają z dala od rodzin, przez co muszą dołożyć większych starań, aby dbać o te relacje - wyjaśnia Natalia Suska, Dyrektor Działu Analiz w NEUROHM Polska.

Sąsiedzi

Obok rodziny i znajomych to sąsiedzi są w najbliższym kręgu ludzi, z którymi nawiązujemy trwalsze relacje. Nasze zaangażowanie w budowanie relacji z sąsiadami może być uzależnione od naszego miejsca zamieszkania - mieszkańcy wsi oraz małych i średnich miast z większą chęcią dbają o te relacje niż osoby mieszkające w dużych miastach. Według badań NEUROHM Polska realizowanych pod mecenatem PORTA DRZWI najbardziej otwarci na swoich sąsiadów, a jednocześnie pewni swojej postawy, są mieszkańcy wsi - 68% chce ich poznawać, a dla 61% ważne jest, aby budować z nimi relacje. Równie pewni swoich deklaracji są mieszkańcy dużych miast, spośród których jednak tylko 59% jest otwartych na poznawanie osób ze swojego sąsiedztwa. Najmniej otwarci na poznawanie swoich sąsiadów są mieszkańcy małych i średnich miast. Otwartość deklaruje aż 62% nich z bardzo umiarkowaną pewnością swojej postawy, choć w odróżnieniu do mieszkańców dużych miast, chcą ze swoimi sąsiadami zacieśniać relacje.

- Na wsi sąsiad szybciej zapuka do drzwi z prośbą o przysłowiowy cukier, niż zrobi to mieszkaniec miasta. Na wsi drzwi dla osób spoza grona domowników częściej są też otwarte, w mieście jesteśmy bardziej anonimowi, zajęci pracą i skupieni na sobie - komentuje Artur Pęksyk, Dyrektor Marketingu, PORTA DRZWI, mecenas badania.

Społeczeństwo i inne narodowości

W badaniu „Otwartość Polaków" pytano ankietowanych również o ogólny stosunek do ludzi, z którymi nie wiążą nas bliższe relacje. Najbardziej otwartą postawą cechują się mieszkańcy miast, szczególnie tych dużych - w największym stopniu akceptują oni związki jednopłciowe, szanują odmienne gusta oraz inne narodowości. 81% osób mieszkających w dużych miastach szanuje odmienne gusta w społeczeństwie. Z kolei na wsiach i w małych oraz średnich miastach, mimo że aż 78% badanych twierdzi podobnie, to nie są oni do końca przekonani do swoich deklaracji. Nie dziwi więc również najwyższa akceptacja związków homoseksualnych w dużych miastach - aprobuje je 53% mieszkańców największych ośrodków miejskich. Nieco mniej, bo 47%, deklaruje akceptację dla związków jednopłciowych w małych i średnich miastach. Wszyscy mieszkańcy miast są w pełni przekonani, co do swoich poglądów. Mieszkańcy wsi, choć połowa z nich deklaruje, że akceptuje związki homoseksualne, to tak naprawdę nie są pewni swojej postawy.

Co ciekawe, niemalże taki sam odsetek mieszkańców wsi i dużych miast - odpowiednio 82% i 83% - twierdzi, będąc silnie przekonanym do takich deklaracji, że szanuje ludzi innych narodowości. Podobnie twierdzą mieszkańcy małych i średnich miast (83% wskazań), ale badanie wykazało, że nie są już tak pewni swoich postaw wobec osób innych narodowości (umiarkowana pewność postawy).

źródło: Newseria

Podziel się
ocena 0,00
Czytaj także


Dodaj komentarz
Dodaj komentarz

CAPTCHA Image

A co Ty o tym sądzisz? Napisz jakie jest Twoje zdanie...

Asset4us rapport

NewsletterZapisz się na newsletter!

Newsletter